Bambusowe tyczki jako podpory do warzyw
Czym podpierać pomidory w ogrodzie? Jakie tyczki wybrać do uprawy fasoli? Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie tyczek bambusowych. Sprawdźmy, czy ten egzotyczny materiał sprawdzi się w ogrodzie w naszych szerokościach geograficznych.
Bambus rośnie błyskawicznie
Bambus jest uważany za jedną z najszybciej rosnących roślin świata o zastosowaniu przemysłowym – jego niektóre odmiany mogą przyrastać nawet o 1 m na dobę! Okazy osiągają do 40 m wysokości. Pełną dojrzałość roślina uzyskuje po ok. sześciu latach – z niej robi się luksusowe meble i deski podłogowe. Drewno bambusowe to także lekki i wytrzymały materiał budowlany. Z młodych pędów wytwarza się maty, donice, osłony, dodatki, meble, a także tyczki do podpierania roślin. A jakie są zalety bambusowych palików?
Zalety tyczek z bambusa
Do największych zalet tyczek bambusowych zalicza się głównie to, że:
– wyroby te są ekologiczne,
- mają naturalny wygląd, który świetnie komponuje się z tłem zieleni otoczenia. Pasują do drewnianych elementów architektury i organicznych materiałów w ogrodzie;
- bambus jest lekki, a przy tym stabilny i wytrzymały;
- podpórki cechują się odpornością na złamania, np. pod wpływem wiatru czy ciężaru podpieranych warzyw. Są elastyczne i można je lekko naginać, formując z nich w łuki;
- tyczki z bambusa wykazują się higroskopijnością, co oznacza, że nie wchłaniają wody;
- są odporne na pleśnienie oraz zmiany temperatur;
- możemy łatwo zbudować z nich drabinki i inne ogrodowe konstrukcje;
- są dostępne w różnych średnicach (od około 6 do 12 mm) i długościach (od kilkudziesięciu cm do nawet 3 m).
Dowiedz się: Kiedy siać trawę? Poradnik
Wady tyczek z bambusa?
Niektórzy jako wadę wskazuję cenę bambusowych tyczek. Koszty nie są olbrzymie, choć z pewnością przewyższają wydatki, które musielibyśmy ponieść, używając zwykłych kijków. Patrząc jednak na wytrzymałość podpór, wydatek może się opłacać.
Bambusowa podpórka do fasoli i pomidorów
Wiele warzyw pnących, takich jak fasolnik chiński czy fasola tyczna wymagają wysokiego rusztowania, które sięga ok. 2 metrów. Bambus nadaje się idealnie do tego zadania. Tak zwane szpilki bambusowe, wykonane z bambusa łupanego sprawdzą się do podwiązywania mniejszych krzewów i warzyw. Mają ostro zakończone krańce, co ułatwia wbijanie ich w ziemię. Natomiast grubsze, pojedyncze paliki wykorzystamy jako podpory dla pomidorów i papryki. Pamiętajmy, że rośliny trzeba dodatkowo podwiązać.
Przeczytaj także: Urządzamy domowy ogródek – wykorzystanie bambusa
Porada eksperta
Paliki zakładajmy jak najwcześniej, aby nie uszkodzić naszych warzyw. Przy roślinach wysiewanych do gruntu, takich jak fasola, zadbajmy o paliki już w trakcie siewu. Tyczki przy pomidorach i innych roślinach z rozsady wkładajmy w ziemię w czasie wysadzania sadzonek. Obserwujmy, jak warzywa rosną – w trakcie wzrostu mogą potrzebować dodatkowego przywiązania do bambusa.
O czym jeszcze należy pamiętać?
Bambusowe podpory powinny być na tyle mocne, aby udźwignąć ciężar dojrzałych warzyw i na tyle wysokie, aby umożliwiać im swobodny wzrost. Wkopmy je dość głęboko, aby zachować stabilność. Kiedy skończy się sezon, podpory powinniśmy wyjąć z ziemi i przechować w suchym, zadaszonym miejscu. Wykorzystamy je z pewnością z nadejściem kolejnej wiosny.