Przejdź do głównej treści

Aranżacja salonu płytkami podłogowymi – jakie kafle wybrać?

Urządzanie salonu to duże wyzwanie – pomieszczenie to ma charakter reprezentacyjny i to właśnie w nim przyjmujemy gości. Coraz częściej w aranżacjach salonów sięgamy po płytki podłogowe. Jakie efekty możemy dzięki nim osiągnąć i czy podłoga w salonie wyłożona kafelkami musi oznaczać, że wnętrze będzie chłodne w odbiorze?

salonsalonsalonsalon

Wystrój salonu – trudny wybór

Aranżacja salonu wielu z nas spędza sen z powiek. Mnogość dostępnych materiałów i niezliczone inspiracje zaczerpnięte z magazynów czy internetu powodują, że nie wiemy, w jakim stylu urządzić wnętrze. A przecież to właśnie w nim będziemy spędzać czas w ciągu dnia, urządzać przyjęcia i spotykać się z rodziną i przyjaciółmi. Trudności w umiejętnym wykończeniu salonu wynikają z jego wielorakich funkcji. Takie pomieszczenie musi być estetyczne i eleganckie, a jednocześnie przytulne, łatwe do uprzątnięcia i sprzyjające wypoczynkowi. Dużą rolę ogrywa w nim więc nie tylko wyposażenie, ale i sposób wykończenia ścian i podłóg. W tym drugim wypadku nasz wybór oscyluje najczęściej wokół paneli podłogowych i naturalnych desek. Coraz więcej aranżacji salonów powstaje jednak w oparciu o inny materiał podłogowy – płytki. Kafelki, które wielu z nas wciąż kojarzą się z wystrojem łazienki lub kuchni, zostały docenione także jako element obecny w salonie. Przemawiają za tym nie tylko względy użytkowe, ale i właściwości estetyczne płytek, dostępnych obecnie w tak wielu wzorach, kolorach i formatach, że trudno wybrać spośród nich te najpiękniejsze. Warto jednak wziąć pod uwagę ich zastosowanie, jeśli zależy nam na tym, by nasz salon zachwycał nowoczesną elegancją, a jednocześnie był wnętrzem, na którego sprzątanie nie będziemy musieli poświęcać wiele czasu.

salonsalonsalonsalon

Płytki podłogowe do salonu – jakie wybrać?

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnych płytek podłogowych, warto dowiedzieć się, jaki mamy wybór. Klasycznym produktem wśród kafelków podłogowych jest terakota – na podłogę do salonu najlepiej wybrać terakotę szkliwioną, która jest w mniejszym stopniu nasiąkliwa niż terakota nieszkliwiona. Zewnętrzna warstwa takich płytek pokrywana jest powłoką szkliwa o dowolnym wzorze oraz barwie, co powoduje, że ich powierzchnia jest gładka i łatwa w czyszczeniu.

Bardzo popularnym rodzajem płytek podłogowych jest także gres. Czym różni się od terakoty? Przede wszystkim jest od niej twardszy i bardziej odporny na ścieranie, a także wyróżnia się mniejszą nasiąkliwością. Występuje w różnych formach – szkliwionej, nieszkliwionej lub polerowanej – a także w różnych wzorach, kolorach i rozmaitym wykończeniu powierzchni.

Porada eksperta

Wybierając płytki podłogowe do salonu, zapoznajmy się z ich parametrami. Dobry materiał podłogowy cechuje się wysoką klasą odporności na ścieranie (co najmniej klasa IV) oraz dużą twardością (minimum 6 w skali Mohsa). Zwróćmy uwagę także na to, by powierzchnia płytek była antypoślizgowa. Upewnijmy się również, czy wybrany materiał nie wymaga impregnacji – konieczność zabezpieczenia przed trwałymi zabrudzeniami i matowieniem występuje np. w przypadku płytek z marmuru czy gresu polerowanego.

Jeszcze jednym materiałem, który warto polecić do salonu, są płytki podłogowe kamienne. Wykonane z naturalnego surowca należą do najbardziej szlachetnych, ale jednocześnie najdroższych płytek podłogowych. Produkuje się je z granitu, kwarcytu, trawertynu lub marmuru.

salonsalonsalonsalon

Płytki podłogowe w aranżacji salonu – jakich zasad przestrzegać

Wybór odpowiedniego rodzaju płytek podłogowych to tylko jedna kwestia – drugą jest zastosowanie materiału o odpowiadającej nam stylistyce. To od koloru, wzoru oraz kształtu płytek w dużej mierze będzie zależał wystrój salonu oraz panująca w nim atmosfera.

Płytki na podłogę w salonie dobierajmy przy uwzględnieniu rodzaju posadzki w przedpokoju lub aneksie kuchennym, a nawet na tarasie. Aby wnętrze stanowiło integralną część mieszkania i nawiązywało do niego swoją stylistyką, starajmy się ograniczyć na posadzkach liczbę kolorów, wzorów i faktur.

Porada eksperta

Dobrym rozwiązaniem jest wykończenie podłogi w salonie tymi samy płytkami, co na balkonie lub na tarasie. W ten sposób optycznie powiększymy przestrzeń i zadbamy o jej jednolity charakter. Pamiętajmy jednak, że możemy zastosować wtedy wyłącznie płytki mrozoodporne.

W dużym i przestronnym salonie warto zdecydować się płytki wielkoformatowe – dzięki takiemu zabiegowi optycznie powiększymy pomieszczenie, a jednocześnie odpowiednio wyeksponujemy same kafle. Dobrym rozwiązaniem jest także wybór płytek rektyfikowanych, które pozwalają na wykonanie pomiędzy nimi minimalnych spoin a w konsekwencji umożliwiają ułożenie okładziny o jednolitym wyglądzie. Będąc przy fugach, wspomnijmy także o ich roli wizualnej. Na posadzki stosujmy masy jak najbardziej zbliżone kolorystycznie do barwy kafelków, ponieważ w ten sposób podłoga będzie jednolita i nie będzie raziła w oczy widocznymi podziałami. W końcu, pamiętajmy też o wpływie barw na optyczny odbiór wnętrza. Jasne kolory oraz powierzchnie odbijające światło wizualnie powiększają wnętrze – takie też płytki wybierzmy do niewielkiego salonu. Do większego pokoju możemy zakupić płytki w bardziej nasyconych, ciemniejszych barwach.

SALONSALONSALONSALON

Jak urządzić salon, korzystając z płytek podłogowych?

Płytki podłogowe, które oferują nam ich producenci, pozwalają na wykończenie, a następnie urządzenie salonu w niemal dowolnym stylu. Wystarczy wybrać materiał o odpowiednim wzorze i uzupełnić go stylowymi elementami wyposażenia.

Salon w stylu klasycznym to stonowane, ciepłe odcienie – także na posadzce. Popularne w takim pomieszczeniu drewno i jego naturalne barwy możemy zastąpić odpowiednimi kafelkami. Warto sięgnąć po gres, np. w formie prostokątów kształtem imitujących panele podłogowe, a sposobem wykończenia – usłojenie drewna. Sprawdzą się tu szczególnie płytki w odcieniach brązu, które dobrze skomponują się z tradycyjnymi meblami. Terakota do salonu klasycznego może mieć natomiast klasyczny kwadratowy kształt i być utrzymana w typowych dla stylu odcieniach, np. beżowym lub kremowym. Stylowym i charakterystycznym materiałem będzie terakota w barwie wypalonej cegły. Jeśli zależy nam na ponadczasowej elegancji, wybierzmy płytki kamienne – zamiast stosować drogie kafle z naturalnego surowca, sięgnijmy po imitujący go gres.

Płytki kamienne, kamiennopodobne, w kolorze cegły lub imitujące drewno będą dobrze wyglądały także na posadzkach stylowych salonów w stylu rustykalnym.

Porada eksperta

W salonie w stylu rustykalnym warto eksperymentować z układem płytek podłogowych. Możemy łączyć ze sobą te same płytki w różnych formatach, nawiązując tym samym do starych posadzek układanych z kamienia.

Salon w stylu nowoczesnym to z kolei miejsce dla polerowanych płytek gresowych w różnych kolorach – od śnieżnobiałych, po ciemnografitowe. Połyskująca powierzchnia to idealne podstawa dla aranżacji uwzględniającej wygodny komplet wypoczynkowy i minimalistyczne, jednolite meble. W takim wnętrzu możemy także pokusić się o łączenie płytek w różnych, ale zbliżonych do siebie kolorach – wymaga to jednak dużej wyobraźni i umiejętności dopasowania do takiej podłogi właściwych mebli oraz dodatków. Wyrazisty i minimalistyczny salon uda nam się urządzić, wykańczając podłogę ciemnymi lub jasnymi jednolitymi płytkami – idealnym uzupełnieniem takiego wnętrza będą meble w intensywnych kolorach (np. czerwonym, żółtym, turkusowym) oraz nieliczne dodatki.

salon-z-kuchniąsalon-z-kuchniąsalon-z-kuchniąsalon-z-kuchnią

Płytki podłogowe to także idealny sposób na zaaranżowanie salonu w stylu industrialnym. Szare kwadratowe kafle imitujące swoim wyglądem chłodny beton sprawdzą się w tym celu najlepiej.

Płytki podłogowe sprawdzą się także w salonie w stylu skandynawskim. Pomysł ten warto wcielić w życie szczególnie w kawalerkach, w których pokój dzienny połączony jest z aneksem kuchennym. Sprawdzi się tu np. jasny kwadratowy gres bądź jasnobrązowe płytki imitujące drewno. Wbrew pozorom taka posadzka wcale nie musi być zimna w odbiorze. Możemy śmiało zamontować pod nią ogrzewanie podłogowe, co zdecydowanie podniesie komfort poruszania się po domu. Skutecznym sposobem na „ocieplenie” aranżacji takiego salonu będzie też miękki, jasny dywan ułożony w części wypoczynkowej.

Czy wiesz, że...?

Kolekcje płytek podłogowych uzupełniają często dekoracyjne listwy oraz cokoły. Pierwsze z nich wykorzystamy do urozmaicenia monotonnej posadzki bądź symbolicznego oddzielenia dwóch różnych stref. Cokoły pełnią natomiast rolę tradycyjnych listew przypodłogowych, które umożliwiają nam estetyczne wykończenie ceramicznej posadzki.

Pamiętajmy, by wykańczając salonową posadzkę płytkami, zaopatrzyć się w niewielką nadwyżkę materiału. W ten sposób zabezpieczamy się na wypadek strat poniesionych w wyniku docinania płytek oraz zyskujemy niewielki zapas na przyszłość, np. gdy zaistnieje potrzeba wymiany uszkodzonego elementu na nowy.

 

Data aktualizacji: 17/05/2024