Antypoślizgowość płytek ceramicznych – tabela z parametrami

Antypoślizgowość płytek ceramicznych jest cechą w dużej mierze odpowiadającą za bezpieczeństwo użytkowników. Ten parametr w niektórych miejscach musi być na bardzo wysokim poziomie. Przed wyborem płytek, zapoznaj się z naszą tabelą antypoślizgowości. Sprawdź też, w jaki sposób uzyskuje się takie właściwości, a także gdzie potrzebne są płytki z wysokim parametrem. 

płytkipłytkipłytkipłytki

Antypoślizgowy, czyli jaki? Struktura, parametry techniczne i sposób wykończenia 

Płytki ceramiczne układane są w różnych przestrzeniach wewnątrz budynku. Wielu inwestorów decyduje się wykończyć nimi powierzchnię podłogową lub schody. Pamiętając o licznych zaletach ceramiki, nie możesz zapomnieć o jednej wadzie, bardzo istotnej z punktu widzenia użytkowania – płytki mają gładką strukturę i są szczególnie śliskie kiedy pokrywa je woda. 

Płytki podłogowe antypoślizgowe to akcesoria o konkretnej charakterystyce. Przy produkcji takich kafelków zastosowano dodatkowe elementy zapewniające większą przyczepność. Najczęściej spotykanymi szczegółami zwiększającymi przyczepność na płytkach są: 

  • relify – wypukłe wzory lub nieregularna struktura na całej powierzchni płytki;
  • ryfle – wypustki w postaci linii prostych ulokowane na krawędziach i przy brzegach kafelek; 
  • dodatkowe powłoki – stosuje się tu specjalne szkliwo i powłoki antypoślizgowe, które zwiększają przyczepność dla obuwia.
płytkipłytkipłytkipłytki

Bezpieczeństwo użytkowników – gdzie ważna jest antypoślizgowość płytek?

Nie w każdym pomieszczeniu musisz stawiać na ceramikę antypoślizgową. Po ten rodzaj płytek sięgnij przy wykańczaniu podłogi, zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie ryzyko rozlania płynów jest znaczne. Takie płytki musisz zastosować w garażach, przedpokoju, holu, kuchni i łazience. Będą potrzebne także w chłodni i na wszystkich schodach. Wybierając płytki na zewnątrz, modele antypoślizgowe zaplanuj w obrębie basenu, tarasu i na wszystkich traktach komunikacyjnych wokół domu. 

płytkipłytkipłytkipłytki

Antypoślizgowość – tabela i oznaczenia płytek

Producenci oferują szeroki wybór płytek antypoślizgowych o zróżnicowanym wyglądzie, ale także w kilku klasach bezpieczeństwa. W zależności od wymagania danego miejsca i ryzyka poślizgnięcia się możesz zastosować inne elementy wykończeniowe. Klasę śliskości określa się za pomocą symbolu stworzonego z litery R i wartości liczbowej. Za płytki antypoślizgowe uznawane są wszystkie modele oznaczane symbolami pomiędzy R9 i R13. Produkty o niższej wartości nie są uznawane za płytki o właściwościach antypoślizgowych. 

O zakwalifikowaniu płytek do określonej klasy decyduje stopień krytycznego kąta poślizgu. Można go opisać jako największy możliwy kąt położenia płytki, w którym użytkownik zachowa przyczepność na posadzce. Im wyższy kąt, tym lepsza klasa i możliwość zastosowania w bardziej wymagających przestrzeniach. Biorąc pod uwagę klasę płytek antypoślizgowych i możliwości ich zastosowania, tabela prezentuje się następująco: 

  • R 9 (kąt 6-10 stopni) – te płytki znajdą zastosowanie w holach, korytarzach, na schodach i innych ciągach komunikacyjnych w budynkach użyteczności publicznej;
  • R10 ( kąt 10-19 stopni) – płytki w tej klasie sprawdzą się w pomieszczeniach technicznych i sanitarnych, w garażach, a także w kuchniach i magazynach;
  • R 11 (kąt 19-27 stopni) – takie produkty sprawdzą się w miejscach, gdzie ryzyko mokrych plam i kałuży jest duże. Zalicza się do nich kuchnie, pralnie czy rozlewnie napojów;
  • R 12 (kąt 27-35 stopni) – spełniają wymagania płytek podłogowych w chłodniach i mleczarniach;
  • R 13 (kąt powyżej 35 stopni) - to płytki podłogowe do najbardziej wymagających miejsc, takich jak rzeźnie.

Podłogowe płytki ceramiczne antypoślizgowe zapewniają większą przyczepność dla poruszających się osób. Z reguły wymagana klasa antypoślizgowości płytek jest podawana przez konstruktora w projekcie budowlanym. Warto przestrzegać tych zaleceń mając na względzie bezpieczeństwo bliskich. 

 

Data aktualizacji: 14/05/2024