Przejdź do głównej treści

Jak prawidłowo ciąć płytki?

Układając płytki ceramiczne, nie unikniesz ich przycinania. Na szczęście nie wymaga to kosztownych zakupów ani wielu lat doświadczenia. Jeśli chcesz to zrobić samodzielnie, wystarczy, że poznasz kilka cennych wskazówek. Z naszego poradnika dowiesz się, jak powinno wyglądać cięcie płytek, aby uniknąć uszkodzenia kafelków.

Przejdź do następnych akapitów:

Jak ciąć płytki, by zrobić to prawidłowo?

Cięcie płytek, aby efekt był zadowalający i estetyczny, wymaga dwóch rzeczy – precyzji oraz odpowiednich narzędzi. Podczas pracy nie należy się spieszyć, a kafle powinno się dokładnie zmierzyć. Inaczej może się okazać, że ich kształt nie będzie odpowiadał wymiarom miejsca, w którym mają zostać ułożone. Za dużą płytkę możesz przyciąć, jednak za mała – niekiedy nadawać się będzie wyłącznie do wyrzucenia. To jednak spore marnotrawstwo materiału. Aby uniknąć takiej sytuacji, po zmierzeniu zarysuj na płytce miejsce cięcia nożem szklarskim lub rysikiem do glazury.

Jeśli chodzi o narzędzia czy tarcze, powinny one zostać dobrane do wielkości, rodzaju oraz grubości płytki. Co niezwykle ważne, podczas pracy piłę prowadź spokojnie, w odpowiednim tempie, a przede wszystkim unikaj zmian prędkości czy szarpnięć. 

Niezwykle ważne jest także odpowiednie dobranie nacisku – jeśli będzie on zbyt duży, płytka złamie się w nieodpowiednim miejscu. Jeśli z kolei przyciśniesz ją ze zbyt małą siłą, możesz nie poradzić sobie z jej przecięciem. Jeśli kafelek jest wyjątkowo gruby, spróbuj najpierw naruszyć jego jeden koniec, a następnie drugi. W ten sposób siła nacisku rozłoży się, co pozwoli na złamanie gresu dokładnie w tym miejscu, w którym chcemy.

Przeczytaj także: Jak ułożyć płytki w trudnych miejscach?

ciecie-plytekciecie-plytekciecie-plytekciecie-plytek

Czym ciąć płytki – przydatne narzędzia

Docinanie płytek można wykonać na kilka różnych sposobów, do których potrzebujesz odmiennych narzędzi.

Do pracy możesz wybrać np. nóż szklarski. To stosunkowo niedrogie narzędzie, a przede wszystkim proste w obsłudze. Co ciekawe, jego zadaniem nie jest cięcie płytek, a jedynie ich nacinanie. Naruszoną w ten sposób powierzchnię łatwo można złamać. 

Cięcie glazury można też wykonać za pomocą specjalnej przecinarki, w której umieszcza się kafelek. Narzędzie działa podobnie do gilotyny i jest dość precyzyjne.

Spośród dostępnych narzędzi możesz też wybrać przecinarkę elektryczną. Sposób jej działania różni się w zależności od modelu – w jednym rodzaju przesuwana jest płytka, a w drugim mechanizm tnący.

Dowiedz się więcej: Przecinarka do glazury − którą wybrać?

Bez względu na to, jakie narzędzie wybierzesz, na pewno przydadzą Ci się jednak:

  • metr do mierzenia wymiarów płytek;

  • coś do pisania po płytce, np. ołówek czy specjalny pisak do glazury.

Te narzędzia to podstawa w procesie przycinania płytek. Sprawią, że czynność stanie się jeszcze bardziej precyzyjna.

Domowe sposoby na cięcie płytek

Czym ciąć płytki? Jak już wiesz, do wyboru masz trzy opcje – nóż szklarski, przecinarkę do glazury lub specjalną piłę. 

Poniżej opiszemy każdy ze sposobów wraz z poradami, które jeszcze bardziej ułatwią pracę. 

Sposób 1: Cięcie płytek za pomocą noża szklarskiego/szczypiec do glazury

Wybierając tę metodę, potrzebujesz takich narzędzi jak:

  • nóż szklarski/rysik do glazury;

  • szczypce glazurnicze;

  • pilnik wolframowy;

  • szlifierka kątowa z tarczą diamentową.

Najprostszą metodą na przecięcie płytki jest zarysowanie jej wzdłuż wyznaczonej linii nożem szklarskim lub rysikiem do glazury, a następnie przełamanie energicznym ruchem. Jeśli płytka przełamała się nierówno lub pozostał fragment do wycięcia – nierówności dokładnie usuń pilnikiem wolframowym.

Niepotrzebne elementy możesz usunąć również przy pomocy szczypiec do glazury. Brzegi płytki należy wówczas wygładzić szlifierką kątową z tarczą diamentową.

Sposób 2: Cięcie płytek za pomocą przecinarki do glazury

Wybierając tę metodę, potrzebujesz takich narzędzi:

  • przecinarka do glazury (gilotyna);

  • szlifierka kątowa z tarczą diamentową.

Jak już wspominaliśmy, do cięcia płytek ceramicznych służą także specjalne przecinarki do glazury, tzw. gilotyny. Na płytce należy dokładnie narysować linię cięcia, a następnie ułożyć ją na przecinarce. Urządzenie posiada kółko tnące, przy użyciu którego należy wykonać proste, płytkie nacięcie wzdłuż wyznaczonej linii na płytce. Następnie dociśnij stopkę gilotyny do powierzchni płytki i przełam ją wzdłuż zarysowania.

Do wyrównania krawędzi płytki stosuje się również w tym przypadku szlifierkę kątową z tarczą diamentową. Należy jednak uważać, aby nie wyszczerbić i nie uszkodzić płytki.

Przeczytaj także: Jak szlifować różne materiały?

Sposób 3: Cięcie płytek za pomocą piły z tarczą diamentową

Wybierając tę metodę, potrzebujesz takich narzędzi:

  • ołówek do kreślenia;

  • piła z tarczą diamentową.

Najdroższą, ale też najbardziej profesjonalną metodą jest cięcie płytek piłą tnącą na mokro z tarczą diamentową. Dostępne są piły z nieruchomą tarczą (wówczas musisz przesuwać płytkę wzdłuż krawędzi tnącej) oraz modele z ruchomą tarczą (płytka jest nieruchoma w czasie cięcia, a Ty sterujesz tarczą). 

Tarcza tnąca jest chłodzona wodą (dzięki temu w czasie cięcia nie dochodzi do pylenia). Tnąc płytki przy użyciu piły, masz możliwość fazowania krawędzi płytek pod kątem 45 stopni, które po ułożeniu będą stykać się w narożnikach.

ciecie-plytekciecie-plytekciecie-plytekciecie-plytek

Jak ciąć płytki? Kilka słów na koniec

Decydując się na domowe sposoby na cięcie płytek, masz do wyboru kilka rodzajów narzędzi. Metodę możesz zatem dopasować do swoich umiejętności, jak i budżetu.

Pamiętaj też, że docinanie płytek nie jest trudnym zadaniem, jednak wymaga czasu oraz precyzji. Nie spiesz się i dokładnie oblicz wymiary kafelków. A jeśli szukasz solidnych narzędzi, zajrzyj do Castoramy. Zarówno w naszym sklepie internetowym, jak i salonach stacjonarnych zlokalizowanych w całej Polsce znajdziesz solidne płytki podłogowe i ścienne w oryginalnych wzorach, a także narzędzia do ich przycinania oraz układania. 

Dostępne w naszym asortymencie produkty to wyroby renomowanych producentów, dzięki czemu budowa czy remont pójdą sprawnie i z oczekiwanymi efektami. Nie wiesz, na jakie materiały się zdecydować? Zajrzyj na naszego bloga, gdzie znajdziesz porady oraz inspiracje. Nasi doświadczeni eksperci pomogą Ci z zakupami! Zapraszamy.

Data publikacji: 31.08.2012

Data aktualizacji: 09.12.2022