Akcesoria do drzwi – jak je prawidłowo mocować?
Wizytówką domu są nie tylko drzwi, ale też klamki, gałki, kołatki czy szpary na listy, które powinny nawiązywać do ogólnej stylistyki budynku lub mieszkania. Niektóre akcesoria możemy z łatwością zamontować i wymienić samodzielnie. Zobaczmy jak!
Spis treści:
Większość akcesoriów musimy jednak dokupić – rzadko są bowiem dołączone do kompletu wraz z drzwiami.
Montaż klamki na długim szyldzie
Potrzebne narzędzia i materiały do montażu:
- olej maszynowy,
- wiertarka, wiertło do drewna,
- zestaw klamek ze śrubkami,
- klucz imbusowy,
Krok 1 – przygotowanie do montażu
Zaczynamy od posmarowania olejem maszynowym wewnętrznego mechanizmu klamki.
Krok 2 – wiercenie otworów
Przykładamy szyld do drzwi, zaznaczamy miejsca, w których będą mocowane śruby. Wiertarką z wiertłem do drewna wiercimy otwory (na wylot).
Krok 3 – montaż trzpienia kwadratowego
Do zamka wkładamy trzpień kwadratowy (rozcięcie trzpienia musi być od strony śruby imbusowej). Ważne jest, żeby trzpień wystawał tyle samo z każdej strony skrzydła drzwi (w czasie montażu klamki trzpień warto przytrzymać, żeby się nie przesuwał).
Krok 4 – montaż klamki i szyldów
Na trzpienie nakładamy szyldy i klamkę. Szyldy mocujemy śrubami przelotowymi. Klamkę trzeba dokręcić kluczem imbusowym do trzpienia. Śruba imbusowa znajduje się z boku klamki. Tak samo montujemy klamkę po drugiej stronie.
Analogicznie postępujemy w czasie montażu klamki na rozetce. Jeśli montujemy klamkę w drzwiach zewnętrznych, to śrubę dokręcamy od wewnętrznej strony.
Przeczytaj także: Tapicerki do wyciszania drzwi – co warto o nich wiedzieć?
Poziomy montaż osłony otworu na listy
Potrzebne narzędzia:
- wiertarka z wiertłem do drewna
- otwornica lub wyrzynarka elektryczna
- dłuto
Krok 1 – przygotowanie do pracy
Zaznaczamy ołówkiem miejsce, w którym będziemy montować osłonę otworu na listy (zaznaczamy cztery rogi, by uzyskać prostokątny otwór). Ważne jest, żeby otwór był trochę większy od klapki osłony.
Krok 2 – wycięcie otworu
Wiercimy cztery otwory o średnicy 12 mm – dzięki temu będziemy mogli użyć otwornicy (lub wyrzynarki elektrycznej). Po otrzymaniu prostokątnego otworu wyrównujemy jego krawędzie dłutem.
Krok 3 – wiercenie otworów i mocowanie osłony
Oznaczamy miejsca, w których będą śruby. Wiertłem do drewna robimy otwory. Następnie mocujemy osłonę. Na koniec zaślepiamy miejsca mocowania śrub.
Zobacz też: Biała farba do drzwi wewnętrznych – poznaj najnowsze trendy
Montaż kołatki
Standardowo kołatkę montuje się w środkowej części ramy skrzydła drzwi – najlepiej na wysokości ramion. W miejscu montażu rozwiercamy otwór na śrubę. Zakładamy podkładkę, która pełnią również funkcję osłonki. Na koniec zaślepiamy miejsce mocowania śrub.
Data aktualizacji: 23.08.2024