Przejdź do głównej treści

Jakie drzwi antywłamaniowe są najlepsze i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Podpowiadamy

Drzwi zewnętrzne antywłamaniowe to dziś standard. Odpowiednie zabezpieczenie wejścia do domu, zwłaszcza w budynku jednorodzinnym, pozwoli Ci spać spokojniej. Zobacz, kiedy i dlaczego warto zainwestować w drzwi antywłamaniowe oraz jaką klasę drzwi wybrać. Poznaj najważniejsze kryteria, które powinny spełniać drzwi antywłamaniowe w domu lub mieszkaniu.

Jakie drzwi antywłamaniowe są najlepsze i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Podpowiadamy

Spis treści:

Drzwi antywłamaniowe, jak sama nazwa wskazuje, zabezpieczają Twój dom czy mieszkanie w bloku przed włamaniem lub przynajmniej stanowią zaporę, której sforsowanie zajmie sporo czasu. Jakie drzwi antywłamaniowe do mieszkania wybrać? Podpowiadamy, czym kierować się podczas zakupu. 

Dlaczego warto zainwestować w drzwi antywłamaniowe?

Zanim zaczniesz sobie zadawać pytanie, jakie drzwi antywłamaniowe kupić do nowego domu, warto przeprowadzić test, czy ich montaż ma w ogóle sens. Specjaliści od systemów antywłamaniowych podkreślają, że zbrojone drzwi będą stanowić skuteczną zaporę przed włamaniem, jeżeli pomyślisz również o zabezpieczeniu okien i drzwi tarasowych na parterze (lub 1 piętrze) oraz bram garażowych i drzwi łączących dom z garażem. Niestety, dobre zabezpieczenie drzwi wejściowych nic nie da, kiedy złodziej będzie mógł wejść z łatwością do domu w inny sposób. Dlatego zabezpieczenie przed włamaniem powinno być na takim samym poziomie w całym domu. 

Nawet jeżeli złodziej zacznie forsować takie drzwi, zajmie mu to znacznie więcej czasu, który Ty możesz wykorzystać na wezwanie pomocy. Drzwi antywłamaniowe stanowią dobre dopełnienie systemu monitoringu oraz alarmu. Są one też bardzo przydatne w przypadku ochrony cennych rzeczy np. w biurze czy w magazynie. Kiedy chronią naprawdę cenną zawartość, koniecznie sprawdź klasę drzwi − im wyższa, tym lepsze zabezpieczenie przed włamaniem stanowią. 

W końcu drzwi antywłamaniowe mogą być dobrym argumentem przy negocjacji stawek za ubezpieczenie domu. Lepsza ochrona to mniejsze ryzyko, przez co ubezpieczyciel może je obniżyć. 

Przeczytaj także: Wymiana szyby w drzwiach – czy to się opłaca?

Co posiadają dobre drzwi antywłamaniowe?

Drzwi antywłamaniowe powinny posiadać stalową ramę, kratownicę oraz płyty stalowe. Takie zbrojenie zabezpiecza przed ich sforsowaniem lub wycinaniem w nich otworów. 

Drzwi o wyższej klasie nie powinny posiadać przeszkleń − szyby to zazwyczaj najsłabszy element, który z łatwością można zbić i otworzyć zamek od środka. Jednak istnieją drzwi antywłamaniowe z pancernymi przeszkleniami − szkło jest odpowiednio zamocowane w drzwiach i do tego wystarczająco odporne na zbicie. 

Drzwi antywłamaniowe powyżej klasy 3 powinny posiadać przynajmniej 2 zamki, gdzie przynajmniej jeden to zamek ryglowania wielopunktowego − rygle rozmieszczone w odległości 80 cm czopujące się w ościeżnicy. Główny zamek może posiadać nawet 5 lub 6 rygli, a pomocniczy 2 lub 3. Utrudnieniem dla włamywacza będą rygle stożkowe, ponieważ trudniej je przewiercić. 

Drzwi antywłamaniowe powinny posiadać także zbrojenie, które zapobiega ich wyważeniu. Ochrona powinna też znajdować się na zawiasach, aby nie można było po prostu wyjąć drzwi z framugi. Dopiero w pełni wyposażony system spełnia najwyższe wymogi i będzie utrudnieniem dla włamywacza. 

Klasy drzwi antywłamaniowych − podstawowe informacje

Drzwi antywłamaniowe mają kilka klas. Co to oznacza? Że chronią przed włamaniem w różnym stopniu. Potwierdzeniem klasy drzwi jest zwykle certyfikat wystawiany przez Instytut Techniki Budowlanej lub Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Dawniej klasy drzwi antywłamaniowych określało się literami. Dziś − cyframi. Zmiana ta wynika z dostosowania produkcji do standardów unijnych. W Polsce obowiązuje norma PN-EN 1627:2012

Istnieje 6 klas drzwi antywłamaniowych. Co oznaczają?

  • Klasa 1 − podstawowe (słabe) zabezpieczenie przed włamaniem (dawna klasa A), chronią przed włamaniem przy użyciu siły fizycznej;

  • Klasa 2 − chronią przed włamaniem przy użyciu podstawowych narzędzi takich jak śrubokręt (dawna klasa B);

  • Klasa 3 − drzwi stawiają większy opór, chronią przed włamaniem przy użyciu łomu (średnia ochrona, dawna klasa C);

  • Klasa 4 − te drzwi chronią przed włamaniem przy użyciu większej ilości narzędzi, takich jak łom, młotek, siekiera lub wiertarka z akumulatorem (dobra ochrona);

  • Klasa 5 − chroni przed włamaniem z użyciem elektronarzędzi (mocna ochrona);

  • Klasa 6 − drzwi wytrzymają nawet napór elektronarzędzi o dużej mocy (najlepsza ochrona). 

Do domu jednorodzinnego najczęściej poleca się drzwi minimum klasy 4. A jakie drzwi antywłamaniowe do bloku? Tu wystarczy zwykle klasa 3, szczególnie przy gęstej zabudowie, dużej liczbie sąsiadów dookoła czy monitoringu na osiedlu. Klasy 5 lub 6 zabezpieczają zwykle dostęp do bardzo cennych rzeczy, np. tam, gdzie znajdują się dzieła sztuki czy sejf z dużą ilością gotówki albo innymi kosztownościami.

Zobacz także: Nowoczesne drzwi szklane – wady i zalety

Jakie drzwi antywłamaniowe są najlepsze i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru? Podpowiadamy

Jakie drzwi antywłamaniowe wybrać? Najważniejsze kryteria wyboru

Zdecydowałeś się na drzwi antywłamaniowe? Jakie wybrać? Zanim dokonasz zakupu, zwróć uwagę na kilka parametrów. Przede wszystkim ustal klasę drzwi − odpowiednia certyfikacja da Ci pewność, że drzwi stanowią najlepsze zabezpieczenie przed włamaniem. Co ważne! Sprawdź, czy certyfikat dotyczy całych drzwi, czy tylko zamków! To częsty wybieg producentów, którzy sprzedają drzwi klasy poniżej 3, ale zapewniają o antywłamaniowości zamków.

Sprawdź także, czy w środku znajdują się pręty oraz blachy, które utrudnią przewiercenie. Zwróć uwagę na zawiasy oraz bolce antywyważeniowe. Jeżeli chcesz drzwi z przeszkleniem, dowiedz się, czy szyba jest właściwie osadzona w drzwiach i odporna na zbicia (powinna być odpowiednio uzbrojona). W końcu sprawdź system zamków i ryglowania − w jaki sposób przytrzymują zamknięte drzwi w ościeżnicy. 

Twoje drzwi antywłamaniowe powinny mieć gwarancje, niektóre modele nawet do 5 lat. Najlepiej, kiedy montuje je autoryzowana ekipa, wtedy zachowujesz nie tylko okres gwarancji od producenta, ale i będziesz mieć pewność, że cały system funkcjonuje poprawnie. Z dobrymi drzwiami antywłamaniowymi w nowym domu Ty i Twoja rodzina będziecie mogli spać spokojnie. Nawet jeżeli posesja nie znajduje się w centrum.

Data aktualizacji: 23.08.2024