Agrowłóknina – jak kłaść prawidłowo? Poradnik krok po kroku
Agrowłóknina to materiał stosowany powszechnie w ogrodnictwie, jak i rolnictwie. Tworzy barierę ochronną przed insektami, czynnikami atmosferycznymi oraz chwastami a Twoimi roślinami. Poniżej znajdziesz praktyczny poradnik, jak i kiedy używać tego materiału, by przyniósł on jak największe korzyści.
Agrowłóknina – czym jest i do czego służy?
Jest to materiał produkowany z włókien polipropylenowych. Agrowłóknina przepuszcza wodę, wpływa na podniesienie temperatury podłoża, oraz zapewnia ona dobrą cyrkulację powietrza. Dzięki temu rośliny na niej rosnące mogą prawidłowo się rozwijać. Wpływa m.in. na podniesienie temperatury podłoża, przeciwdziała rozrostowi chwastów oraz chroni ogród przed pojawieniem się niebezpiecznych szkodników. Stosować agrowłókninę można zarówno na dużych polach, jak i na małych przydomowych ogródkach, a nawet balkonach.
Nadaje się do okrywania upraw po siewie, przy budowie ścieżek czy też w oczkach wodnych. Zastosowanie agrowłókniny zależy od Twoich potrzeb. Jest to materiał wszechstronny, pozwalający utrzymać wilgoć w glebie czy też chronić uprawy przed szkodnikami.
Rodzaje agrowłókniny
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów agrowłókniny, które pozwalają chronić rośliny, różnią się one gramaturą, kolorem oraz przeznaczeniem. Każdy z nich pełni swoją funkcję, ale w inny sposób. Oto najbardziej używane rodzaje:
- Termiczna agrowłóknina – stosowana do okrywania upraw wrażliwych na niskie temperatury na przykład mrozem i przymrozkami. Wchłania promienie słoneczne, przez co nagrzewa się i oddaje ciepło niżej.
- Agrowłóknina biała – stosowana do okrywania roślin, chroni przed zimnem, ale dodatkowo przepuszcza promienie słoneczne i światło. Jest cieńsza niż termiczna i bardziej przepuszcza wodę.
- Agrowłóknina czarna – zapewnia skuteczną ochronę przez uniemożliwienie rozrostu chwastów na grządkach, trawnikach i klombach.
- Geowłóknina filtracyjna – cechuje się odpornością na pleśń ze względu na przepuszczalność wody.
Kiedy rozłożyć agrowłókninę? Poznaj terminarz!
Agrowłóknina to materiał ogrodniczy stosowany w ogrodnictwie, który można układać przez cały sezon wiosenno-letni, jak i jesienią oraz zimą. Dlatego warto wiedzieć, kiedy kłaść włókninę, i jak ją przymocować, by osiągnąć pożądane rezultaty.
Wczesną wiosną możesz ją wykorzystywać do przyspieszenia nagrzewania się gleby. Położenie agrowłókniny białej chroni delikatne, wczesne sadzonki przed chłodem nocnym i niebezpiecznymi wiosennymi przymrozkami. Jest to ważne zwłaszcza przy delikatnych wschodach, wrażliwych na niskie temperatury.
Od maja do października powinieneś zakładać agrowłókninę, by chronić uprawy przed szkodnikami oraz zbyt dużym nasłonecznieniem. Zapewnia także odpowiednią przepuszczalność wody. Jeżeli zależy Ci na ograniczeniu rozrostu dzikiej roślinności, do tego celu nadaje się czarna agrowłóknina.
W miesiącach jesiennych możesz rozłożyć agrowłókninę, by chroniła uprawy przed niskimi temperaturami, przymrozkami oraz opadami deszczu i śniegu. Zamiast ściółkować za pomocą trawy, siana lub innych materiałów.
Zimą agrowłóknina jest stosowana jako zabezpieczenie przed niskimi temperaturami. By zapewniać ochronę kwiatom i krzewom na zimę, warto stosować wzmocnioną włókninę, by poradziła sobie z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Agrowłóknina jest materiałem trwałym, który powinien wytrzymać używanie przez więcej niż kilka lat. Po każdym sezonie warto jednak dokładnie sprawdzić jej stan i w razie potrzeby, wymienić na nową.
Jak kłaść i mocować agrowłókninę krok po kroku?
Zanim zaczniesz kłaść agrowłókninę, oczyść glebę wokół rośliny, którą będziesz chronił. Teren powinien być paski i pozbawiony wszelkich przeszkód takich jak kamienie czy też inne ostre przedmioty. Materiał jest dwustronny, więc nie musisz zastanawiać się, w jaki sposób ją ułożyć. Wystarczy wyjąć go z opakowania i rozwinąć na wybranej powierzchni. Praca z agrowłókniną odbywa się według prostych kroków:
Przygotowanie terenu
Agrowłókninę należy rozłożyć na oczyszczony z chwastów teren. Wyjmij materiał z opakowania i rozwiń go na przygotowanej powierzchni do żądanej długości, a następnie przytnij do potrzebnego wymiaru. Możesz to zrobić za pomocą nożyczek, noża lub zrobić to ostrym kamieniem. Ściółkowanie podłoża w ten sposób w miejscu wysiewu warzyw i owoców oraz drzew i krzewów, niweluje straty powstałe na skutek mrozu, jednocześnie nie doprowadzając do przegrzania korzeni. Agrowłókninę można układać bez względu na stronę, którą to robisz.
Jak przytwierdzić agrowłókninę?
Aby przytwierdzić agrowłókninę do gruntu, możesz to zrobić za pomocą szpilek, kamieni lub cegieł, upewniając się, że leży ona bezpośrednio na wcześniej oczyszczonym i pozbawionym roślinności terenie. Jednak, by przytwierdzić agrowłókninę, najwygodniejsze są specjalne kołki plastikowe do mocowania tego materiału. Mocowania agrowłókniny powinny być zabezpieczone, by nie stanowiły zagrożenia dla osób korzystających z ogrodu.
Łączenie sekcji materiału
Poszczególne rolki agrowłókniny nakładaj na siebie z zapasem około 30-40 centymetrów. Takie ułożenie daje skuteczną ochronę roślin na zimę oraz zapewnia dobrą cyrkulację powietrza.
Sadzenie upraw
W miejscach, gdzie mają rosnąć, wykonaj nacięcia w kształcie krzyża w agrowłókninie. Przez takie otwory możesz posadzić, które już znajdują się w glebie. Duże, niezajęte przestrzenie wokół zabezpiecz dodatkowymi kawałkami materiału. Zamiast ziemi możesz też użyć specjalnych szpilek.
Zabezpieczenie agrowłókniny
Na powierzchnię agrowłókniny możesz wysypać warstwę ziemi lub ściółki, takiej jak kora, co pomoże utrzymać materiał na miejscu. Jest to lżejszy materiał, który mogłyby porwać podmuchy wiatru.
Stabilizacja krawędzi
Agrowłókninę wiosenną, położoną na grządkach z nasionami lub już wykiełkowanymi roślinami, należy odpowiednio ustabilizować. Brzegi materiału zabezpiecz przez obsypanie ziemią, a co około jeden metr obciąż dodatkowo kamieniami lub cegłami, aby chronić agrowłókninę przed przemieszczaniem się pod wpływem wiatru.
Agrowłóknina do okrywania roślin
Jeżeli marzy Ci się ozdobny ogród, to agrowłóknina jest materiałem, z którym powinieneś się zaprzyjaźnić. Właściwe zastosowanie tego materiału zapewni Twoim roślinom optymalne warunki do wzrostu, ochroni je przed szkodnikami, chwastami oraz ekstremalnymi temperaturami. Dzięki agrowłókninie możesz cieszyć się zdrowymi, dobrze rozwiniętymi roślinami, które będą ozdobą Twojego ogrodu przez cały rok.
Data Publikacji: 31.05.2024