Przejdź do głównej treści

6 najczęstszych przyczyn niesprawnego grzejnika

Kiedy grzejnik w naszym mieszkaniu oddaje ciepło w zdecydowanie mniejszym stopniu niż powinien lub nie oddaje go wcale, przyczyn może być co najmniej kilka. Wybraliśmy 6, które najczęściej są źródłem takiej sytuacji.

przyczyny niesprawnego grzejnika

Spis treści:

Grzejnik w Twoim domu – jak powinien działać sprawny?

Prawidłowo działający grzejnik powinien równomiernie oddawać ciepło na całej swojej powierzchni. To oznacza, że dolna, środkowa i górna część grzejnika mają zbliżoną temperaturę, a kaloryfer szybko reaguje na zmiany ustawienia termostatu. Urządzenie pracuje prawidłowo, jeśli grzeje równomiernie i nie słychać bulgotania, ani przelewania wody.

Zwróć także uwagę na zużycie energii. Sprawny grzejnik efektywnie wykorzystuje ciepło z instalacji – przekłada się to na niższe rachunki za ogrzewanie. Na przykład, w grzejniku panelowym o mocy 1500 W powierzchnia powinna być równomiernie ciepła przy maksymalnym przepływie wody, a różnice temperatury między wejściem a wyjściem nie powinny przekraczać 15°C. Jeśli zauważysz większe odchylenia, może to świadczyć o problemach, takich jak zapowietrzenie lub zanieczyszczenie instalacji. Koniecznie upewnij się też, czy termostat działa płynnie i precyzyjnie reguluje temperaturę w pomieszczeniu

6 najczęstszych przyczyn niesprawnego grzejnika

Zimne kaloryfery w środku sezonu grzewczego to problem, z którym spotkało się wielu z nas. Niesprawny grzejnik nie tylko obniża komfort cieplny w domu, ale także może być oznaką poważniejszych problemów w instalacji. Dlaczego grzejnik grzeje tylko do połowy? Skąd bierze się przelewanie wody w grzejniku? Poniżej omawiamy najczęstsze przyczyny niesprawnego działania kaloryferów i podpowiadamy, jak szybko i skutecznie je rozwiązać, by cieszyć się ciepłem w każdym pomieszczeniu.

Niesprawny grzejnik

Zapowietrzenie

Zastanawiasz się, dlaczego kaloryfer grzeje do połowy? Zapowietrzenie to najczęstsza tego przyczyna. Jego objawami może być wyraźnie słyszalne bulgotanie i przelewanie się wody. Najczęściej kaloryfer grzeje wówczas tylko w połowie. Do jego odpowietrzenia może nam posłużyć specjalnie przeznaczony do tego celu zawór, umieszczony w górnej części kaloryfera, oraz tradycyjny śrubokręt.

Jeśli odpowietrzenie grzejnika nie przynosi oczekiwanych rezultatów, warto sprawdzić, czy problem nie leży głębiej w instalacji. Czasami powietrze w kaloryferze to tylko objaw większej usterki, takiej jak zanieczyszczenie rur lub niedrożność zaworu termostatycznego. Dobrze jest również upewnić się, że inne elementy instalacji, takie jak pompa obiegowa, działają prawidłowo, gdyż ich nieprawidłowe funkcjonowanie może powodować zakłócenia w cyrkulacji wody, prowadząc do nierównomiernego grzania grzejników.

Przeczytaj także: Odpowietrznik do kaloryfera – ręczny czy automatyczny?

Zanieczyszczona instalacja

Co, jeśli kaloryfer nie grzeje, a nie jest zapowietrzony? Problemem może wtedy stanowić zanieczyszczenie instalacji, w której znajdują się różnego rodzaju osady (na przykład z rdzy czy kamienia) bardzo niekorzystnie wpływające na poprawne działanie grzejnika. W takich przypadkach w grzejniku słychać przelewanie wody. Aby rozwiązać ten problem, konieczne jest przepłukanie instalacji i usunięcie nagromadzonych zanieczyszczeń. Jeśli instalacja jest mocno zaniedbana. Warto również zastosować specjalistyczne środki do usuwania osadów lub skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy przeprowadzą dokładne czyszczenie systemu grzewczego. 

Błąd montażowy

Dlaczego słychać przelewanie wody w grzejniku – czy są jeszcze inne powody? Może to być spowodowane jego nieprawidłowym montażem. Najczęściej okazuje się, że został on odwrotnie podłączony do instalacji. W takiej sytuacji niesprawny grzejnik należy zdemontować i dokonać właściwego podłączenia. Nie zapominaj o tym, aby uprzednio odciąć dopływ wody.

Zbyt niska nastawa wstępna

Jednym z powodów, dla których kaloryfer nie grzeje, a nie jest zapowietrzony, może być nieprawidłowe ustawienie zaworu termostatycznego, czyli tak zwana nastawa wstępna. Mówiąc prościej, jeśli nastawa jest zbyt niska, do grzejnika nie dociera wystarczająca ilość wody, co powoduje, że nie grzeje on tak, jak powinien. Aby to naprawić, wystarczy delikatnie zwiększyć tę nastawę. Znajduje się ona pod pokrętłem termostatu i ma postać małego bolca. Wystarczy go nieco dokręcić, uważając, by nie zmniejszyć przepływu wody do innych grzejników w domu. Dzięki temu można przywrócić równomierne grzanie grzejnika bez konieczności większych napraw.

Przyczyny niesprawnego grzejnika

Nieodkręcony zaworek odpływowy

Czasami problem możemy rozwiązać w bardzo prosty sposób. Tak się dzieje, jeśli jest nim nieodkręcony zaworek odpływowy, który znajduje się w dolnej części kaloryfera, obok przyłącza odpływu. Aby go otworzyć, należy zdjąć znajdującą się na nim nakrętkę maskującą i odkręcić zaworek odpowiednio dopasowanym do wypustu kluczem imbusowym.

Zobacz również: Nieatrakcyjny grzejnik – jak to zmienić bez jego wymiany?

Niesprawny zawór termostatyczny

Kiedy nie możemy znaleźć przyczyny tego, że kaloryfer nie grzeje, a nie jest zapowietrzony, warto dokładnie zweryfikować pracę termostatu, obracając go kilkukrotnie od minimalnej do maksymalnej wartości. Jeśli kaloryfer nie oddaje żadnego ciepła nawet ustawiony na najwyższą z wartości, pewne jest, że termostat nie zamyka grzejnika. Aby ją naprawić, należy wykręcić termostat i spróbować wysunąć iglicę, np. za pomocą tradycyjnych kombinerek.

Podsumowanie

Niesprawny grzejnik może być wynikiem wielu różnych problemów – od zapowietrzenia, przez zanieczyszczenie instalacji, aż po usterki zaworów czy błędy montażowe. Każda z opisanych przyczyn wpływa na komfort cieplny w domu, ale większość z nich można skutecznie rozwiązać samodzielnie lub z pomocą specjalistów. Warto regularnie dbać o konserwację instalacji grzewczej, aby uniknąć awarii w najmniej odpowiednim momencie.

Jeśli Twój grzejnik nie działa prawidłowo lub potrzebujesz odpowiednich narzędzi, takich jak odpowietrzniki, klucze imbusowe czy nowe termostaty, odwiedź najbliższy sklep Castorama. Znajdziesz tam wszystko, co niezbędne do utrzymania sprawności systemu grzewczego, a także fachowe porady, które pomogą Ci szybko i skutecznie rozwiązać problem. Zapraszamy!

Data aktualizacji: 02.12.2024