Oklejanie mebli – instrukcja krok po kroku
Chcesz zmienić wystrój wnętrza? Nie musisz pozbywać się starych mebli i kupować nowych. Oklejanie mebli pozwoli Ci w niedrogi, szybki i efektowny sposób odmienić Twój salon, kuchnię czy sypialnię. Dzięki temu małym kosztem uzyskasz oryginalny, wyróżniający Twój dom efekt. Jak okleić meble? Podpowiadamy.
Spis treści:
- Okleina meblowa – rodzaje
- Oklejanie mebli kuchennych – instrukcja krok po kroku
- Oklejanie mebli – 5 najczęściej popełnianych błędów
Okleina meblowa – rodzaje
Okleiny meblowe różnią się wzorami i materiałami, dzięki czemu możesz dobrać odpowiedni rodzaj do stylu Twojego wnętrza. Oto najpopularniejsze z nich:
- Okleiny samoprzylepne – łatwe w montażu, dostępne w wielu wzorach i kolorach, takich jak np. motywy zwierzęce. Dzięki nim możesz szybko zmienić wygląd mebli. Dobrze sprawdzają się na gładkich i lekko nierównych powierzchniach.
- Okleiny winylowe – odporne na wilgoć, trwałe i łatwe do czyszczenia, świetnie nadają się do kuchni i łazienek oraz pokoju dziecięcego.
- Okleiny drewnopodobne – tańsza alternatywa dla prawdziwego drewna, dostępna w wielu odcieniach i fakturach. Idealne do stylu skandynawskiego, rustykalnego i klasycznego. Nadadzą Twoim meblom nowe życie.
- Okleiny metaliczne – nowoczesne i eleganckie, nadają wnętrzom industrialny charakter. Odporne na zabrudzenia i łatwe do utrzymania w czystości.
Oklejanie mebli kuchennych – instrukcja krok po kroku
Oklejanie szafek kuchennych, frontów komód czy blatów stołów to szybki i niedrogi sposób na metamorfozę wnętrza, jaką możesz przeprowadzić w swoim domu. Specjalna okleina meblowa samoprzylepna, nie tylko sprawi, że Twój mebel stanie się unikatowy i niepowtarzalny, ale też zabezpieczy go przed drobnymi uszkodzeniami lub zabrudzeniem. Oklejanie mebli – niezbędne narzędzia
Aby oklejanie mebli przebiegło szybko, sprawnie i przede wszystkim skutecznie, potrzebujesz kilku narzędzi. Przydadzą Ci się:
- okleina albo folia samoprzylepna w wybranym kolorze bądź wzorze,
- nożyczki,
- papier ścierny,
- ocet i woda do odtłuszczenia powierzchni.
Zobacz, jak oklejać meble, aby cieszyć się efektownymi i praktycznymi przedmiotami.
-
Przygotuj powierzchnię
Na początek przygotuj powierzchnię mebla. Oczyść ją z nierówności, używając papieru ściernego. Odkurz dokładnie mebel, wytrzyj na mokro i poczekaj, aż wyschnie. Następnie odtłuść jego powierzchnię. Czym odtłuścić meble przed oklejaniem? Możesz wykorzystać ocet. Zmieszaj go z odrobiną wody i nanieś na meble. Odczekaj kilkanaście minut, wytrzyj całość wilgotną ścierką i pozostaw do wyschnięcia. Tłuste plamy znikną bez śladu. Jako alternatywny środek możesz wykorzystać 4 łyżki sody oczyszczonej zmieszane z litrem letniej wody.
Przeczytaj również: Naprawa mebli – uszkodzona okleina lub konstrukcja
-
Przygotuj okleinę
Po oczyszczeniu mebla przygotuj okleinę bądź folię. Dotnij ją na wymiar danej powierzchni, zostawiając kilka centymetrów zapasu. Możesz ją też najpierw przykleić, a dopiero później dociąć na wybrany wymiar, jednakże ta metoda jest mniej wygodna, zwłaszcza w przypadku długiej i szerokiej rolki. Jeśli okleina meblowa samoprzylepna ma wzór, zadbaj o to, aby układał się on równolegle bądź prostopadle do krawędzi mebla, ściany albo podłogi.
-
Przyklej okleinę
Oklejanie mebli kuchennych, stołu albo szafki rozpocznij od górnej krawędzi mebla. Nie odrywaj całego papieru zabezpieczającego klej, ale rób to etapami, wraz z naklejaniem kolejnych fragmentów folii. Podczas pracy przesuwaj materiał ręką w dół. Dzięki temu usuniesz niechciane pęcherzyki powietrza spod okleiny. Przyklejaj materiał od środka na zewnątrz. To pozwoli zredukować ryzyko powstania nierówności na powierzchni. Jeśli folia została naklejona krzywo, możesz ją odkleić. Pamiętaj jednak, aby robić to powoli, najlepiej wtedy, gdy nie została jeszcze naklejona na całej powierzchni.
Jak okleić meble kuchenne z rowkami? Sposób postępowania jest niemal taki sam jak w przypadku mebli gładkich. Pamiętaj jednak, aby poprowadzić folię do rowka w meblach, a następnie delikatnie wkleić ją we wgłębienie, dociskając palcem albo małym, miękkim przedmiotem, np. patyczkiem do uszu. Uważaj przy tym, aby nie podrzeć powierzchni okleiny. Dopiero później naklej resztę materiału na pozostałą część mebla.
-
Dociśnij powierzchnię okleiny
Na zakończenie dociśnij jeszcze raz ręką całą powierzchnię. Jeśli okleina wystaje poza mebel, dotnij ją do odpowiednich wymiarów. Gotowe! Twoja szafka, komoda albo stół wyglądają jak nowe!
Zainspiruj się: Instrukcja wideo – jak przykleić obrzeża meblowe na 3 sposoby?
Oklejanie mebli – 5 najczęściej popełnianych błędów
Jednym z najpopularniejszych materiałów służących do odnawiania mebli jest okleina. Sprawdza się ona właściwie w każdym wnętrzu i na każdej strukturze mebla, chyba że ta jest bardzo chropowata. Wówczas cienka struktura samoprzylepnego materiału może wyglądać mało estetycznie.
Ten sposób zdobienia sprawia, że meble wyglądają lepiej. Zyskują zupełnie nowe wcielenie. W sposobie ich naklejenia kryje się jednak pewna trudność. Nie każdy mebel udaje się okleić szybko oraz łatwo. I wcale nie należy tutaj upatrywać winy w meblu. Podstawowy błąd popełniamy my, źle dobierając kolor, wzór, a także materiał, z jakiego jest wykonana okleina. Zobacz 5 najczęściej popełnianych błędów podczas oklejania mebli.
-
Zły dobór okleiny
Dobrej jakości okleina powinna być elastyczna oraz wodoodporna. Zbyt sztywną trudno ułożyć na meblach. Z kolei nieodporna na wodę szybko zniszczy się pod wpływem wilgoci.
-
Niewłaściwe przygotowanie mebla
Przed oklejeniem powierzchnię mebla należy odpowiednio przygotować: oczyścić, odtłuścić i wysuszyć. Mebel stary, z nierównościami, koniecznie wygładź przy pomocy papieru ściernego. Popękaną powierzchnię możesz także przeszlifować, zwłaszcza jeśli w niektórych miejscach odchodzi od niej popękana farba.
Na gładkiej i odpowiednio przygotowanej powierzchni okleina trzyma się dłużej, a pod nierównościami może gromadzić się powietrze. Jakiekolwiek zanieczyszczenia, które pozostawisz na powierzchni, będą się odznaczać po naklejeniu folii. Tłuszcz oraz wilgoć mogą również przyczynić się do odklejania tapety i powstawania pod nią pęcherzyków powietrza.
Sprawdź także: Okleina meblowa – co warto o niej wiedzieć?
-
Nieprawidłowe przycięcie okleiny
Niewłaściwe przycięcie folii zwykle zdarza się tym osobom, które rozpoczynają oklejanie mebla bez uprzedniego wymierzenia wszystkich jego ścianek. Tymczasem przy odrobinie wysiłku równe obcięcie okleiny nie jest trudne, ponieważ jej tylna, papierowa część jest naznaczona liniami układającymi się w półcentymetrowe kratki.
Naklejając materiał na powierzchnię mebla, pamiętaj o uwzględnieniu kilku centymetrów zapasu na długości i szerokości. Będą to zakładki zapobiegające zadzieraniu się i odklejaniu brzegów tapety.
-
Błędny sposób naklejania folii
Błędem jest oklejanie mebla od dołu do góry. Oklejanie zawsze rozpoczynaj od ściany górnej. Zdejmuj papier zabezpieczający klej, a następnie układaj okleinę na meblu równo z jego tylną krawędzią, tak aby w żadnym miejscu się nie marszczyła. Jakiekolwiek bąbelki pod okleiną sprawią, że ta będzie się odklejała.
-
Krzywe naklejenie folii
Nietrudno o krzywe naklejenie tapety. Na szczęście możesz łatwo naprawić ten błąd. Wystarczy, że delikatnie odkleisz okleinę, a następnie nakleisz ją ponownie. Oczywiście należy to wykonać w miarę szybko, najlepiej od razu po zauważeniu nierówności.
Naklejając okleinę, masz kilka możliwości. Możesz nakleić ją całościowo, mierząc wcześniej dokładnie wymiary oklejanej powierzchni, ale masz też możliwość puszczenia wodzów fantazji i wybrania różnych wzorów, łączenia kolorów czy zdecydowania się na asymetryczne naklejanie fragmentów. Ważne, aby całość naklejać starannie i dociskać wszystkie fragmenty dłonią. Im dokładniej wykonasz pracę, tym lepiej.
Jeżeli chcesz ozdobić swoje meble, a jednocześnie zabezpieczyć je przez zabrudzeniem czy też uszkodzeniem, zachęcamy do zastosowania okleiny. W sklepie Castorama znajdziesz produkty, które przydadzą się do jej przyklejenia. Jeśli tylko zastosujesz się do naszych porad, unikniesz najczęściej popełnianych błędów i całość będzie się prezentowała wyjątkowo!
Data aktualizacji: 05.11.2024