Jak bezpiecznie używać pilarki
Im bardziej zaawansowane prace będziemy przeprowadzać, tym nasza pilarka powinna być lepiej wyposażona w skomplikowane funkcje. O ile obsługa pilarek lekkich, przeznaczonych do prac łatwych, nie stanowi większego problemu, o tyle w tych bardziej zaawansowanych wymaga samodyscypliny oraz znajomości sprzętu. Prawidłowa obsługa tego urządzenia wymaga poświęcenia mu odrobiny czasu oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa. Im dłużej będziemy pracowali z pilarką, tym większej wprawy nabierzemy, a praca z nią stanie się prawdziwą przyjemnością.
Instrukcję trzeba czytać
Nie rozpoczynajmy pracy z ostrym narzędziem, dopóki dobrze się z nią nie zapoznamy. Instrukcja obsługi będzie zawsze dołączona do urządzenia, które zakupimy, nie powinno być zatem większego problemu z jej znalezieniem.
Prawidłowe używanie pilarki wymaga posiadania podstawowej wiedzy oraz zaznajomienia się z działaniem każdego elementu urządzenia. Pomoże nam w tym nie tylko instrukcja, ale również film instruktażowy, a także doświadczenie wynikające z częstego stosowania pilarki.
Prawidłowe ubranie – pełne zabezpieczenie ciała
Aby rozpocząć bezpieczną pracę z pilarką, dobrze jest założyć strój ochronny. Przede wszystkim ważne są spodnie z ochroną przed przecięciem, kask, nauszniki, buty oraz rękawice ochronne. Aby praca była wygodniejsza, warto także wyposażyć się w pas narzędziowy, do którego przymocujemy wszystkie potrzebne do pracy akcesoria.
Jeszcze przed włączeniem pilarki sprawdźmy
1. Czy urządzenie jest czyste, w szczególności jego cylinder, filtr powietrza, prowadnica oraz wewnętrzna strona pokrywy sprzęgła. Zerknijmy, czy żadne z elementów nie uległy pęknięciu i czy nie mają wyraźnych śladów zużycia. Niektóre z takich uszkodzeń mogą bowiem spowodować odprysk małego fragmentu i skaleczenia naszego ciała.
2. Sprawdźmy ponadto wyłącznik zapłonu, a także jakość przymocowania uchwytu łańcuchowego.
3. Jeśli używamy pilarek elektrycznych, pamiętajmy, aby nie włączać ich podczas deszczu oraz w miejscach o bardzo wysokiej wilgotności.
4. Sprawna pilarka powinna mieć dobrze przygotowany łańcuch. Jeśli jest dobrze naostrzony, praca z pilarką przebiega sprawniej. Nie wymaga też takiego wysiłku, jak w przypadku łańcucha nieodpowiednio naciągniętego.
Olej do pilarki – jaki wybrać?
Paliwo, które będzie najlepsze, to takie, którego liczba oktanowa wynosi >90, mieszane z olejem do dwusuwów w proporcji ok. 50:1. Przygotowanie paliwa należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu.
Warto także upewnić się, że zbiorniki paliwa są szczelne i pokrywy na pewno się zamykają. Unikajmy także sytuacji, w których zanieczyszczenia mogłyby się dostać do wnętrza pojemnika. Do pilarek nie nadają się mieszanki samochodowe oraz dedykowane innym pojazdom.
Jak powinno być przygotowane stanowisko pracy?
Dobrze, jeśli pilarka znajdzie się w miejscu, w którym nie będzie konieczności przechodzenia od jej strony podawania. Można ją postawić naprzeciwko mocnego ogrodzenia, tak by chronić przed uderzeniem po odrzucie. Maszyna nie może też się kiwać ani przesuwać.
W miejscu wykonywania pracy nie powinny znajdować się żadne zbędne materiały, ograniczmy je do niezbędnego minimum. Natomiast sam kabel zasilający najlepiej jest podwiesić lub osłonić, co uniemożliwi potknięcie się o niego.
Jak uruchamiać pilarkę?
Chwytamy sprzęt lewą ręką za uchwyt przedni, przyciskając osłonę do ziemi lewą stopą. Prowadnica nie powinna mieć kontaktu ani z podłożem, ani z innymi
przedmiotami. Prawą ręką zaciągamy uchwyt rozrusznika.
Kiedy pilarka pracuje, trzymajmy ją zawsze oburącz na wysokości powyżej ramion. Nie wchodzimy na rusztowanie czy drzewo z pilarką, która jest włączona. Jeśli wykonujemy jakiekolwiek prace regulacyjne lub konserwujące, od razu wyłączmy pilarkę, podobnie w momencie, kiedy nastąpi naruszenie jej kabla.
Kiedy używamy pilarki, zawsze starajmy się to robić w towarzystwie jakiejś osoby, która w razie wystąpienia wypadku mogłaby udzielić nam pierwszej pomocy.
Data publikacji: 05.08.2015