Zasada działania narzędzi pneumatycznych
Narzędzia pneumatyczne coraz bardziej zyskują na popularności – nie tylko wśród profesjonalistów, lecz również majsterkowiczów. Aby jednak korzystać z nich w poprawny sposób, warto poszerzyć swoją wiedzę. Dowiedzmy się, jak dokładnie działają i gdzie na pewno się nam przydadzą!
Urządzenia pneumatyczne i ich działanie
Zacznijmy od zrozumienia układów pneumatycznych, które do funkcjonowania potrzebują sprężonego powietrza. Jest ono dostarczane dzięki zintegrowanym kompresorom lub sprężarkom, aby następnie mogło wprawić w ruch mechanizm silnika.
Produkowane przez kompresor powietrze jest wtłaczane za pomocą przewodu do wnętrza cylindra, które dzieli się na dwie części za sprawą znajdującego się na środku wirnika. Pomiędzy stronami tworzy się różnica ciśnienia, która musi zostać wyrównana.
Powietrze przetacza się więc na drugą stronę, spotykając po drodze wirnik i wprawiając go w ruch. W ten sposób powstaje energia kinetyczna, przekazywana dalej na wał napędowy oraz na kolejne elementy urządzenia. Szybkie przemieszczanie mas powietrza z jednej strony na drugą zasila mechanizm, umożliwiając prawidłowe działanie.
Uwaga!
Szybkość przetaczania się mas powietrza wewnątrz mechanizmu przekłada się na moc urządzenia pneumatycznego.
Zadbajmy o przewód pneumatyczny
Skoro wiemy już, jak ważną funkcję pełni powietrze sprężone, warto pamiętać o przewodach. Tu potrzebne są węże techniczne, które będą odpowiadać naszym potrzebom. Znajdziemy warianty dopasowane między innymi do pneumatycznych systemów sterujących, robotów przemysłowych czy narzędzi ręcznych:
-
węże techniczne zbrojone – stosowane zwłaszcza tam, gdzie wymagane są duże przepływy powietrza;
-
węże techniczne PCV – dzięki wysokiej elastyczności i odporności świetnie sprawdzają się w wielu branżach przemysłowych;
-
węże techniczne wzmocnione PCV – poleca się je do miejsc, w których istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzeń mechanicznych;
-
węże techniczne wzmacniane poliuretanowe – odporne na rozciąganie i rozdzieranie.
Najpopularniejsze narzędzia pneumatyczneOto kilka praktycznych przykładów:
Gdzie wykorzystuje się narzędzia pneumatyczne? |