Zapory parkingowe – zasady stosowania

Choć zapory parkingowe są ogólnodostępne, czasami może okazać się, że wykorzystujemy je w sposób niezgodny z prawem. Aby temu zapobiec, poznajmy poprawne zasady ich stosowania. Kiedy akcesoria parkingowe mogą być dla nas pomocne? Czy możemy ubiegać się o ich usunięcie, jeżeli zostały postawione niezgodnie z obowiązującymi przepisami? Sprawdźmy!

Czym są zapory parkingowe?

Zapory parkingowe to doskonały sposób na zabezpieczenie opłacanego miejsca parkingowego. Dzięki temu zapobiegamy pozostawiania na naszym terenie pojazdów osób do tego nieupoważnionych. Mamy do wyboru różne rodzaje blokad:

  • zapory parkingowe automatyczne – to często słupki, którymi możemy sterować przy pomocy specjalnego pilota;

  • zapory parkingowe składane – zwykle w kształcie tak zwanych motylków lub choinek, które blokują możliwość wjazdu poprzez zasłonięcie przeważającej części miejsca;

  • odbojnice – pozwalają na zablokowanie miejsca na stałe.

Prywatne miejsce parkingowe – jak to działa?
zapora szlaban

Zdarza się, że wytyczone miejsca parkingowe są zajmowane przez osoby do tego nieuprawnione. Wydawałoby się, że z pomocą mogą przyjść zapory parkingowe, lecz sprawa nie jest taka łatwa! Zamontowanie ich na naszym placu i odpowiednie zabezpieczenie przed złożeniem nie wystarczą. Musimy bowiem posiadać zgodę właściciela terenu. Koniecznie dowiedzmy się, kto nim jest.

Uwaga!

Prawo jasno reguluje sposób korzystania z zapory parkingowej, czego przykładem może być zapis o karze grzywny w wysokości nawet do 500 zł. Dzieje się tak wtedy, gdy postawimy blokadę bez uzyskania właściwej zgody. 

Pamiętajmy też, że zapory parkingowe nie mogą zostać umieszczone w miejscach, które stanowiłyby potencjalne utrudnienie dla ewentualnego przejazdu służb porządkowych, miejskich czy zdrowia.

Jak zabezpieczyć swoje miejsce parkingowe?
zapora parkingowa

W zależności od tego, gdzie znajduje się wytyczony teren do postawienia naszego samochodu, musimy zdobyć zgodę na postawienie zapory. To oznacza konieczność zwrócenia się do właściwej osoby lub instytucji. Rozważmy kilka przypadków:

  • przestrzeń przydomowa lub parking własnej firmy – jeżeli teren należy do nas, możemy spokojnie założyć blokadę;

  • miejsce parkingowe otrzymane wraz z mieszkaniem – powinniśmy zwrócić się z zapytaniem do zarządcy budynku lub wspólnoty mieszkaniowej;

  • teren należący do kogoś innego – potrzebna nam jest zgoda właściciela terenu. W niektórych przypadkach musimy udać się do Urzędu Gminy.

Akcesoria parkingowe niewątpliwie przydają się do oznaczania prywatnych miejsc, ale pamiętajmy, że to naszym obowiązkiem jest odnowienie zgody w momencie, w którym właściciel terenu się zmienia. 

zapora

Co zrobić, jeśli nie otrzymamy zgody na postawienie zapory?

Zapory parkingowe dają nam pewność, że nasze miejsca parkingowe są zarezerwowane wyłącznie dla nas. Jednak bywają sytuacje, w których wspólnota mieszkaniowa nie wyraża zgody na wprowadzenie takiego zabezpieczenia, pomimo tego, że mamy wykupione miejsce. Wcale nie jest to równoznaczne z tym, że ktokolwiek inny ma prawo do korzystania z naszego miejsca parkingowego. Co jednak zrobić, gdy sąsiad notorycznie stawia samochód na wykupionym przez nas placu? 

  • Jeśli zastawianie naszego miejsca parkingowego nie wynika z czyjejś złej woli, a jedynie z niewiedzy, na pewno poskutkuje rozmowa lub pozostawienie wiadomości.

  • Jeśli działanie wykonywane jest z premedytacją, możemy ten fakt zgłosić w formie kradzieży mienia. Dobrą decyzją jest też kontakt z dozorcą lub inną osobą, która pilnuje porządku na terenie parkingu. 

  • Jeśli osoba zostawiająca samochód na naszym miejscu parkingowym jest nieuchwytna, właściciel terenu będzie zmuszony do wystawienia nam zgody na postawienie blokady.

Warto zachować spokój i rozsądek, gdyż niejednokrotnie zdarza się, że ktoś korzysta z naszego postoju w godzinach biurowych, wychodząc z założenia, że jest ono czasowo zwolnione. Problem pojawia się wtedy, gdy chcemy mieć dostęp do miejsca parkingowego przez całą dobę. 

Porada eksperta

Jeśli uważamy, że ktoś bezprawnie postawił blokadę parkingową, możemy to łatwo sprawdzić i ubiegać się o jej zdjęcie.

Jakie są alternatywy zapory parkingowej?

Akcesoria parkingowe zdecydowanie pozwalają nam na zwiększenie funkcjonalności naszych przestrzeni. Czasem warto jednak wyjść poza tradycyjne ramy! Ciekawym rozwiązaniem są ozdobne elementy umieszczone na parkingu. Jeżeli w naszej sytuacji staramy się zabezpieczyć wejście do budynku lub sam chodnik, świetnie mogą się sprawdzić drzewa lub ławki. Pamiętajmy jedynie o funkcjonalności i zapewnieniu dobrej widoczności, a przede wszystkim o tym, aby nie tarasować drogi dojazdowej dla służb medycznych czy straży pożarnej.