Zamieniamy garaż w przydomowy warsztat – jak to zrobić?

Garaż to miejsce nie tylko do parkowania samochodu, ale bardzo często przestrzeń, wykorzystywana przez majsterkowiczów jako przydomowy warsztat. Służy on zarówno do małych napraw, jak i większych projektów. Aby jednak spełniał swoje zadanie, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Niezależnie od tego, czy chcemy przygotować takie miejsce od zera czy przebudować już istniejącą oazę majsterkowania, warto skorzystać z kilku porad, by urządzanie garażu przebiegło szybko i bezproblemowo.

Przestrzeń do majsterkowania
majsterkowanie

Najważniejszym miejscem każdego przydomowego warsztatu garażowego jest funkcjonalna strefa pracy. To od niej zależy, z jakim komfortem będziemy majsterkować i naprawiać domowe sprzęty. Urządzanie garażu na warsztat powinniśmy zatem rozpocząć od przygotowania wygodnego blatu roboczego. Powinien być zlokalizowany blisko gniazdek, a także musi być dobrze oświetlony. Nasze miejsce pracy powinniśmy zlokalizować również z dala od samochodu, aby nie uszkodzić go w trakcie prac. Blat możemy wyposażyć też w uchwyty, imadła czy inne akcesoria. Urządzanie warsztatu warto wcześniej zaplanować, aby nie zmieniać jego koncepcji w trakcie aranżacji.

 

Porada eksperta

 

Jeśli w naszym garażu nie mamy miejsca na postawienie dużego i wygodnego blatu roboczego, dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie go w blat składany. Może być wtedy większy niż ten postawiony na stałe, a także ułatwi korzystanie z garażu na co dzień w celach parkingowych. 

Jak zorganizować przestrzeń do przechowywania?
warsztat w garażu

Kolejną ważną rzeczą, o jakiej musimy pomyśleć, urządzając warsztat garażowy, jest zorganizowanie miejsca do przechowywania. To właśnie tam będziemy trzymali wyposażenie warsztatu, akcesoria, elementy do majsterkowania i wyniki naszej pracy. Miejsce to musi być na tyle duże, by pomieściło wszystkie elementy. Dzięki temu nie będziemy musieli nosić ich z domu za każdym razem, gdy będziemy chcieli pomajsterkować. Powinno być też stabilne i poręczne. Jakie zatem mamy opcje do wyboru?

 

Regały. Wyposażenie garażu, pełniącego funkcję warsztatu zdecydowanie najlepiej trzymać na regałach. Dają one szybki dostęp do wszystkich akcesoriów, a także łatwy wgląd w to, co mamy dostępne. Urządzanie warsztatu powinniśmy zatem zacząć od umieszczenia w nim regałów. Mogą być one drewniane lub metalowe w zależności od naszych możliwości, preferencji czy aranżacji garażu. Muszą być także wytrzymałe, mieć wiele półek różnych rozmiarów oraz stać blisko blatu roboczego. 

 

Wieszaki na ścianach. Dobrym sposobem przechowywania wielu sprzętów są wieszaki na ścianach. Możemy uzupełnić nimi okolice regałów i zawieszać na nich najczęściej używane narzędzia. Przechowywanie akcesoriów w orientacji pionowej, znacząco ułatwia ich odnajdywanie i sięganie po nie. Oprócz wieszaków różnych wielkości możemy także wykorzystać haczyki czy tablice magnetyczne na zestaw śrubokrętów. 

 

Zamknięte szafki. Przydomowy warsztat nie może obejść się bez zamkniętych szafek. Będą one służyły do przechowywania wartościowych narzędzi i rzeczy, aby nie były narażone na potrącenie czy uszkodzenie. Możemy przechowywać w nich też substancje chemiczne lub rzeczy, których używamy rzadko. Warto umieszczać je na samej podłodze, gdyż w ten sposób wykorzystamy rzadziej używane miejsce, które będzie jednocześnie bezpieczniejsze. 

Wyposażenie warsztatu
warsztat

Gdy posiadamy już funkcjonalny projekt warsztatu garażowego i zadbaliśmy o wszystkie najważniejsze jego elementy, powinniśmy również zadbać o narzędzia, jakie powinny się w nim znaleźć. Jest to kwestia indywidualna, ale istnieje kilka podstawowych i uniwersalnych narzędzi, które każdy przydomowy warsztat powinien posiadać. O jakie zatem narzędzia do garażu zadbać?

 

  • Wiertarka. To podstawowe narzędzie każdego majsterkowicza. Służy ono do wiercenia otworów, a wyposażone w zestaw wierteł wywierci dziurę o dowolnym rozmiarze. Na rynku do wyboru mamy wiele modeli, począwszy od mocnych, przewodowych, z udarem po małe modele na akumulator. Jeśli garaż nie jest odpowiednio doświetlony, warto wybrać model z lampką. 

 

  • Imadło. Imadło jest zdecydowanie najlepszym pomocnikiem majsterkowicza, a wyposażenie garażu nie może obyć się bez takiego gadżetu. To proste zaciski, które przymocowane do blatu przytrzymują dany element. Jest ono szczególnie ważne, jeśli pracujemy sami, gdyż jest dodatkową “ręką do pomocy”. 

 

  • Skrzynka na narzędzia. Wyposażenie garażu to przede wszystkim skrzynki z narzędziami. Są to kuferki z przegródkami, które służą do przechowywania mniejszych narzędzi np. kluczy, wierteł, śrubokrętów itp. Dzięki nim nie zgubimy ich w naszym garażu. Wybierając skrzynkę na narzędzia, warto wybierać modele solidne, a także ergonomiczne. 

 

  • Szlifierka kątowa. Szlifierka wraz z odpowiednio dobranymi tarczami może służyć do cięcia, polerowania czy szlifowania dowolnych materiałów. Przy jej pomocy obrobimy praktycznie każdy materiał, a więc jeśli lubimy majsterkować, powinniśmy zadbać o to, aby była na wyposażeniu naszego warsztatu. 

 

  • Piła tarczowa. Piła tarczowa to piła w kształcie tarczy z zębami mocowana do blatu. Przy jej pomocy możemy dokładnie ciąć materiały np. drewno, a nawet metal. Dostępne są jej różne wersje — od przenośnych i ręcznych po te montowane na stałe. Model takiej piły z pewnością przyda się w każdym przydomowym warsztacie. 

 

  • Wyrzynarka. To bardzo przydatne narzędzie do wycinania w materiale (najczęściej drewnianym). Ma ona postać elektrycznej piły brzeszczotowej z uchwytem. Wyrzynarka pozwala wycinać praktycznie dowolne kształty, a więc jeśli kompletujemy narzędzia do garażu, jest obowiązkowym elementem. 

 

  • Młotki, śrubokręty, klucze. Te małe elementy warsztatu garażowego są obowiązkową podstawą. Służą do dokręcania i odkręcania śrub oraz przybijania gwoździ. Dobrym pomysłem jest kupowanie całych zestawów kluczy i śrubokrętów, które zawierają różne końcówki i rozmiary, a także tych typów, których będziemy używali najczęściej.

 

Porada: Wyposażenie garażu związane z samochodem, warto przechowywać w drugiej części pomieszczenia, aby nie mieszało się nam z akcesoriami, które będziemy wykorzystywali do majsterkowania.