Zalety bruzdownicy
Bruzdownicę do rowków z pewnością docenią ci, którzy przygotowują się do większego remontu mieszkania połączonego z wymianą lub modernizacją instalacji gazowej, wodnej czy elektrycznej. Dzięki temu urządzeniu znacząco skrócimy czas pracy, zadbamy o własny komfort i mniejsze zanieczyszczenie kurzem i pyłem.
Zwykłe ukrycie w ścianie kabla doprowadzającego energię elektryczną wiąże się z nieprzyjemną i zanieczyszczającą powierzchnię pokoju pracą, która polega na wykuciu w ścianie rowka, w którym umieszcza się przewód elektryczny. Oczywiście można to uczynić własnoręcznie, posługując się jedynie młotkiem i przecinakiem o odpowiednio wyprofilowanym zakończeniu, jak również za pomocą wiertarki z włączonym udarem. Jednak nie dość, że jest to czasochłonna praca, to powstający w czasie jej trwania pył znacząco utrudnia pozostałym domownikom normalną egzystencję. Poza tym może się okazać, że wykonanie za pomocą tych narzędzi bruzdy w suficie, zwłaszcza wysokim, jakie często występują w starych kamienicach, będzie co prawda możliwe, ale obarczone dużą dozą niebezpieczeństwa.
Dzięki bruzdownicy (np. bruzdownicy Erbauer) możemy ułatwić sobie pracę i skrócić czas jej trwania. W dużym uproszczeniu narzędzie to przypomina szlifierkę kątową, ale wyposażoną w dodatkową tarczę tnącą. Efektem używania bruzdownicy są dwie równoległe szczeliny. Odległość między nimi oraz ich głębokość są zależne od ustawień, jakie zastosujemy w urządzeniu. Pozostaje już tylko delikatnie skuć materiał między szczelinami i bruzda – z równymi brzegami i odpowiednio głęboka – oczekuje na dalszy ciąg modernizacji instalacji elektrycznej lub gazowej. Nie bez znaczenia jest mniejsza ilość zapylenia, jaka w wyniku pracy urządzenia przedostaje się do pomieszczenia. Dzieje się tak za sprawą króćca, do którego możemy podłączyć odkurzacz. Pył w czasie pracy bruzdownicy np. marki Erbauer, jest wciągany bezpośrednio do wnętrza urządzenia ssącego, co w znacznym stopniu skraca czas porządkowania po skończonym remoncie.
Bruzdownice najczęściej sprzedawane są w komplecie z tarczami tnącymi. Poszczególne modele, zwłaszcza te bardziej specjalistyczne, są ich pozbawione – tarcze diamentowe należy dokupić osobno, zwracając uwagę na parametry materiału, który będzie cięty. A tym może być ceramika, pustaki, niewibrowany beton, cegła czy płyta kartonowo-gipsowa. Minusem urządzenia jest jego waga, najczęściej oscyluje ona wokół 5 kg. Wybierając narzędzie, zwróćmy też uwagę na długość przewodu zasilającego – jeżeli mamy zamiar pracować na dużej wysokości, powinien bez problemu sięgać przedłużacza i nie utrudniać nam wykonywanych czynności przez naprężenie kabla.
Niektóre z bruzdownic są wyposażone w dodatkową opcję – można z nich odłączyć jedną z tarcz tnących, a całe urządzenie zmieni się w szlifierkę kątową. Warto mieć to na uwadze przy planowaniu niezbędnych zakupów do przyszłego remontu, bo dzięki takiej modyfikacji zaoszczędzimy na kupnie niezbędnych narzędzi.
Data publikacji: 27.11.2014