Przejdź do głównej treści

Zakładanie trawnika – kiedy i jak założyć trawnik? Instrukcja krok po kroku

trawnik

Kiedy zakładać trawnik? Najlepsze terminy wysiewu trawy

Wiedza na temat zakładania trawnika nie ogranicza się jedynie do sposobu wysiewu. Trawa jako pełnoprawna roślina potrzebuje do wzrostu optymalnych warunków – glebowych i atmosferycznych, dlatego wysiew trawy nie powinien być przeprowadzany w pierwszym lepszym terminie. Zatem kiedy zakładać trawnik? W ciągu całego roku można wyróżnić dwa okresy, kiedy warunki do wysiewu trawy są optymalne – jest to środek kalendarzowej wiosny oraz przełom lata i jesieni.

Najlepszy termin do wysiewu trawy to druga połowa kwietnia, kiedy trwa już okres wegetacyjny. O tej porze roku temperatury powietrza są coraz wyższe, ryzyko wystąpienia przygruntowych przymrozków jest niewielkie, a ziemia posiada odpowiednią wilgotność. Połączenie wszystkich wymienionych czynników daje dużą szansę na wyrośnięcie pięknego trawnika.

Ostatni moment na wiosenny wysiew trawy to końcówka maja. Teoretycznie wysiew trawy można też przeprowadzać latem, ale ze względu na wysokie temperatury i bezpośrednie oddziaływanie piekących promieni słońca, utrzymanie dobrych warunków dla wschodzącej trawy jest znacznie trudniejsze. Najlepiej zatem przeczekać najgorętsze miesiące.

Drugi i ostatni w roku moment na wysiew trawy to przełom lata i jesieni – od połowy sierpnia do końca września. Wówczas temperatury powietrza nie są już na tyle wysokie, aby zaszkodzić wschodzącej trawie. Jednak niezależnie od miesiąca wysiewu trawy, dobrą praktyką jest śledzenie prognoz pogody – świeżo posiana trawa nie powinna być narażona na silne i długotrwałe opady deszczu.

trawnik

Jak założyć trawnik? Zakładanie trawnika krok po kroku

W ogrodnictwie wyróżnia się dwa sposoby zakładania trawnika. Zdecydowanie szybszym sposobem jest zakładanie trawnika z rolki. Takie rozwiązanie jest jednak kosztowne i wiąże się z większym nakładem pracy (trawnik z siewu wystarczy zasiać, natomiast układanie pasów darni wymaga użycia siły oraz precyzji przy przycinaniu rolek). Z kolei zakładanie trawnika z siewu wymaga cierpliwości (efekt jest widoczny dopiero po około 3 miesiącach), natomiast tradycyjny siew trawy jest rozwiązaniem znacznie tańszym.

W takim razie jak założyć trawnik? Poniżej znajdziesz szczegółową instrukcję, która krok po kroku przeprowadzi Cię przez proces zakładania trawnika.

Przygotuj podłoże

Pierwszą i jednocześnie najbardziej pracochłonną czynnością przy zakładaniu trawnika jest przygotowanie podłoża. Na tym etapie sposób postępowania zależy od początkowego stanu gleby. Jeśli jesteś właścicielem gołej ziemi, prawdopodobnie będzie Ci łatwiej przeprowadzić pierwsze prace.

Ziemia pod zasianie trawy musi być odpowiednio spulchniona. Jeśli zatem grunt jest mocno ubity, konieczne będzie przekopanie terenu pod wysiew. Jeśli ziemia jest luźna, wystarczy ją zagrabić i pozbyć się wszelkich niepożądanych elementów: liści, gałązek, kamieni, gruzu budowlanego czy śmieci.

Więcej pracy i energii wymaga zakładanie trawnika na starym trawniku. Stary trawnik należy przekopać, a z ziemi usunąć korzenie i kłącza chwastów. W przeciwnym razie chwasty samoistnie zasieją się na nowym trawniku, a ich późniejsze wyplewienie nie będzie możliwe. Po usunięciu chwastów, kamieni oraz innych elementów, zagrab ziemię do uzyskania płaskiej, ale luźnej powierzchni. Zakładanie trawnika na starym trawniku jest trudniejsze, ale może przynieść równie dobry efekt.

Popraw właściwości gleby

Idealnym podłożem dla trawnika jest ziemia piaszczysto-gliniasta, która cechuje się wysoką przepuszczalnością. Jeżeli ziemia w Twoim ogrodzie jest wyłącznie gliniasta, wymieszaj ją z piaskiem. Jeśli z kolei w glebie dominuje piasek, użyźnij ją poprzez dodanie torfu lub ziemi kompostowej.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój trawnik będzie wzrastał bez towarzystwa mchów czy chwastów, zbadaj o właściwy odczyn gleby. Trawa najlepiej rozwija się na podłożu lekko kwaśnym, w przedziale pH od 5,6 do 6,5. Jak rozpoznać odczyn gleby? Do zbadania odczynu gleby służy tzw. kwasomierz glebowy. Jeżeli odczyn gleby w Twoim ogrodzie okaże się zbyt kwaśny, zastosuj specjalne wapno do odkwaszania (tylko w okresie jesiennym). Jeśli z kolei gleba jest zbyt zasadowa, przydatny będzie nawóz zakwaszający (przeznaczony do stosowania wyłącznie w okresie wiosennym).

Ostatnią czynnością przed zasianiem trawy jest nawożenie. Aby zapewnić młodej trawie optymalne warunki rozwoju, zastosuj nawóz przeznaczony specjalnie do traw. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że zawarte w nim składniki mineralne pozytywnie wpłyną na wzrost trawy.

Posiej trawę

Po kompleksowym przygotowaniu podłoża możesz rozpocząć najprzyjemniejszy etap prac, czyli wysiew trawy. Pamiętaj, aby nasiona trawy dostosować do warunków panujących w Twoim ogrodzie. Poszczególne mieszanki nasion różnią się między sobą w zależności od intensywności użytkowania trawnika, rodzaju podłoża oraz nasłonecznienia.

Siew trawy można przeprowadzać ręcznie lub za pomocą siewnika, czyli specjalnego urządzenia, które samodzielnie rozrzuca nasiona trawy po powierzchni ziemi. Jeśli wybierasz siew ręczny, zastosuj tzw. krzyżową metodą wysiewu. Metoda krzyżowa polega na rozrzucaniu nasion trawy w dwóch kierunkach – wzdłuż i w poprzek trawnika. Po zasianiu trawy zwałuj obsiany teren, to znaczy ubij całą obsianą powierzchnię. Zapobiegnie to przemieszczaniu nasion oraz zmniejszy parowanie z głębi ziemi. Siew trawy najlepiej przeprowadzać w dzień bezwietrzny.

Dobrym sposobem na zabezpieczenie świeżo posianych nasion trawy (przed zjedzeniem przez ptaki lub zmycie wraz z deszczem) jest przysypanie ich cienką warstwą ziemi. Alternatywnym rozwiązaniem jest przykrycie terenu agrowłókniną. Po zasianiu trawy nieznacznie zroś trawnik, aby nasiona przykleiły się do ziemi. W kolejnych tygodniach dostosuj podlewanie trawnika do panującej pogody.

trawnik

Jak dbać o nowy trawnik? Wskazówki

Podlewaj trawnik

Aby nasiona trawy zaczęły kiełkować, potrzebna jest im stale wilgotna gleba. Podlewanie najlepiej przeprowadzać raz dziennie – rano lub wieczorem. Oczywiście intensywność podlewania powinieneś dostosować do aktualnej pogody. Jeśli któregoś dnia w trakcie wzrostu trawnika wystąpią opady deszczu, dodatkowe podlewanie nie będzie konieczne. Pamiętaj, że gleba nie może być błotnista. Powinna być umiarkowanie wilgotna.

Regularnie koś trawę

Pierwsze koszenie trawy należy przeprowadzić w momencie osiągnięcia przez nią wysokości 10 cm. Zwróć uwagę, aby pierwsze koszenie było precyzyjne – trawa powinna być przycięta do poziomu 1/3 swojej długości, czyli do około 7 cm. Następne koszenie możesz przeprowadzić, kiedy trawa będzie dłuższa. Regularne koszenie trawy pozwala zagęścić trawnik, a także wzmocnić system korzeniowy trawy. Pamiętaj tylko o dwóch rzeczach: trawę trzeba kosić na sucho i jednocześnie niezbyt krótko – aby nie dopuścić do jej wysuszenia lub nawet spalenia przez słońce.

Zakładanie trawnika – cena

Jeśli postanowisz zasiać trawę samodzielnie, czyli wybierzesz tradycyjne zakładanie trawnika, cena całego przedsięwzięcia nie będzie wygórowana – szczególnie w porównaniu z zakładaniem trawnika z rolki. Na cenę trawnika składają się wszystkie elementy potrzebne do przygotowania podłoża i samego wysiewu. Koszt założenia trawnika z siewu oscyluje w granicach kilkunastu złotych za jeden metr kwadratowy – w zależności od ilości i rodzaju użytych materiałów.

Jak sam widzisz, zakładanie trawnika jest pracochłonne, ale zdecydowanie warte Twojego poświęcenia. Wykonanie wszystkich opisanych czynności daje gwarancję wyrośnięcia pięknej i gęstej trawy, która będzie cieszyła oko i bose stopy przez kolejne lata.