Zadbany ogród przed domem – aranżacje, które łatwo projektować

Projekt małego ogrodu przed domem nie musi być wyzwaniem. Aranżacja będzie jednak zależeć od wielkości i kształtu posiadanej przestrzeni. Dlatego nawet minimalistyczny ogród powinien być rozplanowany w funkcjonalny sposób.

ogródekogródekogródekogródek

Zaprojektuj swój ogród przed domem

Przydomowa aranżacja jest także często przedłużeniem reszty projektu budynku. Projektowanie wnętrz i ogrodów ma wiele punktów wspólnych, którymi możesz się kierować. Rozpocznij od ustalenia stylu, w którym chcesz tworzyć aranżacje. Klimatyczny z dużą ilością roślin, a może minimalistyczny i nowoczesny? Ważne, żeby wiedzieć jakie elementy Ci się podobają. Dzięki temu nie skończysz z dużą ilością rzeczy, które nie pasują do siebie lub których nie masz gdzie umieścić.

Mały ogród przed budynkiem może być także dobrym sposobem na urozmaicenie wejścia do domu. Razem stworzą wyróżniającą się fasadę całego obiektu. Zastanów się również nad kolorystyką, którą wykorzystujesz w domu, i którą możesz przenieść na wykańczanie ogrodu.

Po zdecydowaniu, jaki rodzaj stylu Ci się podoba – warto skupić się na poszczególnych elementach ogrodu, które będziesz mógł umieszczać w projekcie. Powinieneś kierować się nie tylko ich wyglądem, ale i funkcjonalnością. Dzięki temu zmieścisz na małej powierzchni zarówno trawnik z bylinami, jak i meble ogrodowe odpowiednie do odpoczynku.

Do małych ogrodów świetnie sprawdzą się wyższe rośliny, które nie będą płożyć się po powierzchni, zabierając miejsce. Dobrym sposobem na wydzielenie przestrzeni w ogrodzie przed domem jest także ścieżka z kostki brukowej czy osobny placyk na leżak bądź ławkę.

Pomysł na ogród w stylu angielskim

Tradycyjne projekty ogrodu są wyjątkową okazją na dom marzeń, przypominający ten ze znanych filmów. Angielska estetyka charakteryzuje się zielonymi żywopłotami, a także krzewami róż. W ogrodach warto sadzić rośliny, które nie wymagają dużej ilości pielęgnacji. Będzie to bezpieczna opcja, aby przestrzeń przed domem zawsze była zielona, nawet kiedy nie masz czasu się nią zająć. Łatwe w opiece są wszelkie płożące się rośliny. Niezwykle rozpoznawalnym elementem i niemal wyznacznikiem będą jednak pnącza, które obrastają elewację domu czy oranżerii na podwórku.

W tym stylu rośliny powinny być zadbane, wprowadzając jednocześnie artystyczny nieład i tajemniczość. Angielskie ogrody wyglądają przytulnie i przyciągają oko. Do tego subtelne metalowe meble dodadzą funkcjonalności bez odbierania miejscu klimatu. Duże ogrody w tym stylu nie będą różnić się wiele od tych mniejszych i będą dobrym miejscem do codziennego relaksu czy wypicia wieczornej herbaty.

Nowoczesny ogród – ozdobny styl japoński

Eleganckie i nowoczesne wykończenie ogrodu będzie skupiać się na innych elementach niż styl angielski. Uporządkowana kompozycja roślin i nieoczywiste kształty bylin z pewnością przyciągną wzrok i dodadzą egzotyczności.

W zależności od powierzchni ogrodu warto uzupełnić go o charakterystyczne dla stylu japońskiego zadaszenia chroniące od nadmiernego nasłonecznienia. Do tej estetyki sprawdzą się również drewniane ogrodzenia. Z kolei uroku dodadzą lampy stojące wśród roślin i przy meblach. Elegancja podkreślona jest w takim ogrodzie ograniczoną ilością roślin, przeplecioną kamieniami lub akcentami dekoracyjnymi.

ogródekogródekogródekogródek

Elementy dekoracyjne – wyposażenie i meble ogrodowe

Pamiętaj o wyposażeniu, które nadaje całości projektu praktycznej strony. Poza meblami – stołem, krzesłami czy leżakiem – powstają wyjątkowe rozwiązania dekoracyjne, które dodadzą prywatności nawet w ogrodzie przed domem. 

Przestrzeń przed domem z pergolą czy pawilonem ogrodowym będzie odznaczać się przytulnością. Doda także lepszej organizacji miejsca do codziennego odpoczynku.

Chociaż projektowanie ogrodu może sprawiać przyjemność, to jeśli czujesz, że Cię to przerasta – warto poradzić się specjalistów z różnych pracowni architektury krajobrazu. Podejmowanie decyzji razem może być prostsze.

Styl rustykalny – projekt kwitnącego ogrodu

Wiele osób przeprowadzając się z zatłoczonych centrum miast, poszukuje spokoju i powrotu do naturalności. Wiejski i rustykalny styl w ogrodzie pozwala na codzienną harmonię wśród roślinności.

Taka aranżacja będzie odpowiednia dla osób fascynujących się ogrodnictwem, w szczególności sadzeniem kolorowych kwiatów. Nie martw się, jeśli Twój ogród jest za mały na liczne rabaty kwiatowe – zarówno je, jak i małe krzewy ozdobne możesz posadzić punktowo w donicach. Dostępne na rynku w wielu rozmiarach i barwach na pewno nadadzą się do Twojej aranżacji.

W rustykalnym ogrodzie nie może zabraknąć wygodnych mebli. Dopasuj do ogrodu krzesła lub leżaki z siatki bądź drewna i ciesz się sielanką.

ogródekogródekogródekogródek

Zainspiruj się małymi ogrodami frontowymi

Małe przestrzenie wymuszają praktyczne rozwiązania, które często bywają niezwykle inspirujące. Odkryj różnorodne aranżacje ogrodów przed domami, które mogą spodobać się i Tobie. Ograniczona przestrzeń to szansa na stworzenie zwięzłego projektu zieleni, który będzie zachwycał wyglądem, jak i praktycznością rozplanowania miejsca. Uważaj przede wszystkim, aby nie zapełnić ogrodu niepotrzebnymi przedmiotami.

Niezależnie czy podoba Ci się styl nowoczesny, wiejski czy tradycyjny – na małej przestrzeni przed domem możesz stworzyć ogród, w którym będziesz mógł czuć się wyjątkowo.

Data Publikacji: 31.05.2024