Przejdź do głównej treści

Wylewka podłogowa - jak zrobić?

Krok po kroku, artykuł prowadzi przez proces przygotowania podłoża, w tym izolacji termicznej i przeciwwilgociowej, zbrojenia matami zbrojącymi, wykonywania dylatacji obwodowej i konstrukcyjnej, przygotowania betonowej masy oraz jej układania i zacierania. Kluczowe jest także odpowiednie zabezpieczenie wylewki przed szybkim wysychaniem i pękaniem.

Wylewka podłogowa

Spis treści:

Wylewka podłogowa – jak zrobić?

Przygotowujesz się do gruntownego remontu swojego domu lub mieszkania i chcesz całkowicie odnowić posadzkę? A może po raz pierwszy kładziesz podłogę? Bez względu na to, czy zamierzasz układać na niej panele, gres czy jakikolwiek inny materiał, pierwszy etap to odpowiednio wykonana wylewka podłogowa. Jak zrobić tego typu nawierzchnię? Wszystkiego dowiesz się tutaj. Przeczytaj też artykuł: Wybór wylewki podłogowej – niezbędne informacje, żeby odkryć, jaką wylewkę wybrać.

Wylewka betonowa – porady, które ułatwią Ci pracę

Podczas remontu domu bardzo ważna jest odpowiednio wykonana wylewka betonowa. Porady, które tu przeczytasz, pomogą zrobić Ci ją zawodowo. Po pierwsze pamiętaj o odpowiedniej ekipie. Doświadczeni specjaliści zazwyczaj pracują samodzielnie, jednak jeśli Ty nie masz doświadczenia, poproś o pomoc dodatkową osobę.

Po drugie skompletuj wcześniej wszystkie niezbędne narzędzia i materiały. Co będzie Ci potrzebne?:

Jak zrobić wylewkę podłogową?

Wylewka krok po kroku. Praktyczny instruktaż

Obmyślasz plan, jak zrobić wylewkę podłogową na ziemi? Oto instruktaż, który Ci pokaże, jak powstaje wylewka krok po kroku.

Krok 1 – przygotowanie podłoża

Po pierwsze przygotuj podłoże. Podkład podłogowy musi być układany na zaizolowanej powierzchni (izolacja termiczna i przeciwwilgociowa). Przygotowanie podłoża zaczynamy od rozłożenia na nim czarnej folii budowlanej. Dokładne wykonanie tego etapu pracy gwarantuje Ci dobrą ochronę warstw izolacyjnych. Folię układaj tak, żeby wystawała 5–10 cm ponad poziom wylewki (wystające fragmenty folii wytnij po wyschnięciu wylewki).

Krok 2 – zbrojenie

Na folii budowlanej rozmieść maty zbrojące 10×10 lub 15×15, wykonane z drutu o średnicy od 1,5 mm do 6 mm. Maty nie mogą być układane bezpośrednio na folii, należy rozkładać je na podkładach dystansowych. Siatki powinny zachodzić na siebie na łączeniach na szerokość 2-3 oczek.

Krok 3 – dylatacja 

Pamiętaj, żeby wykonać dylatację obwodową (w miejscach pionowych elementów, np. przy ścianie). Jeśli jest taka konieczność, zrób również dylatację konstrukcyjną (nad szczelinami konstrukcyjnymi). Dylatację obwodową możesz wykonać za pomocą pianki poliuretanowej – trzeba układać ją na bieżąco w trakcie wylewania wylewki (chodzi o to, żeby masa w naturalny sposób przycisnęła piankę do ściany). W przypadku pomieszczeń powyżej 20 m2 wykonuje się również dylatacje pośrednie co ok. 4 m. Szerokość dylatacji powinna mieć od 4 mm do 12 mm.

Krok 4 – przygotowanie betonowej masy na wylewkę

Jak zrobić wylewkę betonową? Najlepiej wykonywać ją z wilgotnego betonu o konsystencji półsypkiej. Otrzymuje się ją z mieszanki cementu, piasku i wody (można ją zrobić w betoniarce lub kupić gotowy produkt w betoniarni). W czasie przewożenia zaprawy uważaj, żeby nie uszkodzić wcześniej ułożonej warstwy. W tym celu możesz rozłożyć deski, taczka będzie się mogła po nich bezpiecznie przemieszczać.

Krok 5 – układanie wylewki

Przygotowania masz już za sobą – teraz czas na działanie. Jak zrobić wylewkę betonową? Na jednej ścianie zaznacz linię, która oznacza pożądany poziom wylewki. Układanie zacznij od tej ściany. Następnie łopatą nanoś masę na fragment podłogi. Przy pomocy pacy rozprowadzaj betonową masę, sprawdzając poziomicą, czy układasz równą powierzchnię. Kolejne fragmenty wylewki poziomuj według poprzednich, cały czas wzorując się na liniach na ścianach oraz wskazaniach poziomicy.

Krok 6 – zacieranie wylewki

Gdy wylewka przeschnie, zwilż ją delikatnie wodą, a następnie zacieraj okrężnym ruchem za pomocą pacy styropianowej (w ten sposób wygładzisz powierzchnię). Pacę można zastąpić szlifierką z płaską tarczą (postępuj w ten sam sposób – szlifuj powierzchnię okrężnymi ruchami).

Krok 7 – zabezpieczenie wylewki

Po zatarciu przez kilka dni należy polewać wylewkę wodą, by zabezpieczyć ją przed zbyt szybkim wyschnięciem i pękaniem. Wylewkę betonową trzeba też chronić przed mrozem na etapie wysychania, tak by beton nie stracił swoich właściwości. Proces schnięcia wylewki trwa kilka dni.

Data aktualizacji: 11.06.2024