Wykończenie komina łupkiem

Dlaczego profesjonalne wykończenie komina jest tak ważne? To bowiem jeden z najbardziej widocznych elementów dachu, który dodaje mu szczególnych walorów estetycznych. Komin wykończony łupkiem będzie podkreślał charakter architektoniczny budynku, odwracając uwagę od mniej istotnych elementów jego konstrukcji.

komin

Spis treści:

Jakie materiał wybieramy najczęściej?

Prawidłowo wykonane wykończenie komina z udziałem łupka cieszy się ogromnym uznaniem. Teoretycznie nie ma norm określających to, jakie materiały powinniśmy tutaj stosować. Głównie kierujemy się zatem tym, w jakim stopniu poszczególne z nich są odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Oczywiście tak samo ważna będzie przy tym nietopliwość i niepalność, a także wytyczne eksploatacyjne producenta konkretnego materiału.

Na te ostatnie należy zwrócić szczególną uwagę, bowiem w przypadku, kiedy użyjemy niewłaściwych materiałów, możemy mieć problemy w przyszłości z wypłatą odszkodowania w razie pożaru.

Łupek, czyli jeden z najpowszechniejszych materiałów

Łupek spełnia właściwie wszystkie wymagania, które opisaliśmy w pierwszej części tekstu. Ponadto zapewnia dachowi dużą estetykę. Łupek jest materiałem naturalnym – właściwie jest to skała osadowa, która powstała około 350 do 400 milionów lat temu pod wpływem odkładania się mas mułu iłowego.

Obecnie materiał ten znajduje zastosowanie jako pokrycie dachu i kominów, a także jako wykończenie elewacji. Z łupka coraz częściej wykonuje się też parapety, schody, murki oporowe, a także tarasy.

Komin

Prace wykończeniowe z udziałem łupka

Materiał mocuje się zwykle na konstrukcji wolnostojącej opartej na dachu. Wówczas nie ma potrzeby zbyt mocnego ingerowania w konstrukcję komina.

Jeżeli materiał nośny pod łupek wymaga dodatkowej ochrony, uwzględnia się warstwę folii budowlanej. Łupek przykręcamy do naszej konstrukcji, tak aby pomiędzy nią a kominem powstała około 3 cm szczelina, którą wypełniamy wełną mineralną.

Wykończenie komina łupkiem jest rozwiązaniem stosunkowo drogim. Żaden inny materiał nie daje jednak podobnego efektu. Pokrycia z łupka, charakteryzują się ekskluzywnym wyglądem oraz elegancją. Warto wspomnieć także o płytkach wykonanych z włókno-cementu, które do złudzenia przypominają łupek naturalny. Powstają one z cementu, wody, powietrza, mączki wapiennej i włókna celulozowego. Są materiałem niepalnym oraz bezpiecznym, który sprawdzi się w każdym budynku.

Łupek od wieków jest materiałem stosowanym zarówno na dachach, jak i na fasadach budynków. Składa się on z naturalnych i bardzo ekologicznych składników i dlatego przewyższa inne materiały budowlane, do których wytworzenia potrzebne jest połączenie różnych komponentów mineralnych. Łupek zaliczany jest do jednych z najbardziej długowiecznych pokryć dachowych.

Data aktualizacji: 29.08.2024