Przejdź do głównej treści

Wycieraczka a chodnik – urządzamy wejście do mieszkania

Wejście do mieszkania to wizytówka każdego domu. Chcemy, aby miejsce to świetnie się prezentowało i zachęcało przybywające osoby do gościny. Doskonale możemy o nie zadbać przy pomocy wycieraczki lub chodnika, który będzie zapraszał gości w nasze progi, a także chronił intensywnie użytkowaną część podłogi, narażoną na wiele uszkodzeń.

Wycieraczka

Spis treści:

Co lepsze – chodnik czy wycieraczka?

Zarówno wycieraczki, jak i chodniki to dwa funkcjonalne elementy aranżacji każdego wejścia. Mają podobne zastosowanie, choć wykorzystuje się je nieco inaczej. Do wyboru mamy wiele rodzajów, typów i wzorów obu elementów wykończenia mieszkania, a co najważniejsze nie wyobrażamy sobie bez nich naszego domostwa. 

Wycieraczki to najczęściej prostokątne modele wykonane z wytrzymałego materiału, służące do czyszczenia obuwia przed wejściem do domu. Kładziemy je przed drzwiami wejściowymi od zewnętrznej strony. Wyróżniamy też kilka rodzajów wycieraczek. Jedną z najpopularniejszych są wycieraczki gumowe. Cieszą się sporą popularnością, gdyż nie wchłaniają wody, są wytrzymałe i łatwe w czyszczeniu. Drugim rodzajem wycieraczek są modele podgumowane. Wierzchnia warstwa wykonana jest z materiału a spodnia z gumy. Modele te łączą stabilność i wytrzymałość z łatwym wchłanianiem wilgoci, a także ładną prezencją. Plecionki to trzeci rodzaj wycieraczek, z których możemy skorzystać. Wykonane są z jednolitego materiału np. sznurka lub włókien kokosowych. Doskonale pochłaniają wilgoć, kurz, a także większe grudki ziemi. 

Chodnik do przedpokoju z kolei jest większy niż wycieraczka i jest kładziony w korytarzu. Prowadzi on od drzwi — często do końca korytarza. Pełni nie tyle funkcję czyszczenia butów, a też ochronną podłogi, na której się znajduje i estetyczną odpowiednio aranżując dane wnętrze. Chodniki, jak i wycieraczki dostępne są w różnych rodzajach. Możemy podzielić je ze względu na obszycie i jego brak lub materiał, z którego zostały wykonane. Mogą być np. naturalne lub syntetyczne. Inne typy chodników to: 

  • podgumowane

  • plecione

  • sznurkowe

Porada eksperta: Optymalnym rozwiązaniem w mieszkaniu, jest położenie wycieraczki przed drzwiami wejściowymi – jeszcze na klatce schodowej, a tuż za nimi, w przedpokoju chodnika. Takie rozwiązanie pomoże skutecznie oczyścić wstępnie buty i zabezpieczy naszą powierzchnię w domu. Jeśli do naszego domu prowadzą schody lub korytarz, w tym miejscu warto zastosować wytrzymały i antypoślizgowy chodnik. 

Często możemy zastanawiać się, że skoro posiadamy wycieraczkę przed wejściem, po co nam dodatkowy chodnik do środka mieszkania. Spełni on jednak dodatkowe funkcje: 

  • zapobiegnie ślizganiu się na kafelkach i panelach

  • wchłonie stopiony śnieg z postawionych butów

  • zapobiegnie zarysowaniu podłogi

  • będzie ciekawym elementem aranżacyjnym

  • zwiększy komfort chodzenia

Wycieraczka a chodnik

A może wycieraczka na metry?

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, z którego możemy skorzystać i które może być przydatną alternatywą w wielu sytuacjach, jest wycieraczka na metry. Wycieraczka czy chodnik na metry to opcja polegająca na zakupie metra bieżącego danego elementu. Mają one konkretną szerokość, a docinane są wedle długości, która nas interesuje. Rozwiązanie takie ma wiele zalet, które będą nieocenione w sytuacjach, gdy standardowe chodniki i wycieraczki nie są wystarczające. 

Przede wszystkim możemy wybierać spośród wielu estetycznych wzorów i modeli, a także stosować je przed wejściem (zewnętrznie) jak i w korytarzu przy drzwiach (wewnętrznie). 

Chodnik na metry lub wycieraczka tego typu mogą być dowolnie docinane. Dzięki temu uzyskamy dokładnie tak duży kawałek, jakiego potrzebujemy i jaki będzie wystarczający do czyszczenia obuwia czy jego przechowywania. 

Dłuższy chodnik lub wycieraczka niż standardowe modele to również dbałość o nasze wnętrze. Im lepiej wyczyścimy wstępnie buty, tym mniej zabrudzeń dostanie się do domu na nasz parkiet lub panele. 

Porada eksperta: Wycieraczka na metry może służyć też przy bardziej intensywnym korzystaniu z korytarza. Jeśli posiadamy psa, dzieci często przebierające buty na plac zabaw lub gdy jest zima i potrzebujemy miejsca do suszenia butów, wycieraczka na metry może zapewnić nam większą niż standardowe modele powierzchnię ochronną. W takim wypadku będziemy mogli zastosować wycieraczkę zarówno przed domem, jak i w korytarzu — o takiej długości, która będzie wystarczająca. Gotowa wycieraczka do przedpokoju przeważnie nie ma sporej długości, a ta w niektórych sytuacjach będzie dla nas kluczowa.

Jak przy pomocy wycieraczki i chodnika ciekawie zaaranżować wnętrze?

Wybór wycieraczki lub chodnika do domu to nie tylko względy praktyczne. Są to również elementy dekoracyjne, które wpływają na design pomieszczenia i całego mieszkania. O czym zatem warto pomyśleć, wybierając wycieraczki lub dywaniki wejściowe, aby były dopasowane do naszej aranżacji?

Wybierając wycieraczkę do domu, warto wybrać model nieoczywisty, oryginalny np. z napisem. Dzięki temu nasi goście zostaną zaintrygowani jeszcze przed przekroczeniem progu. Wycieraczkę warto wybrać też pod kolor drzwi, barwy elewacji i wejścia, aby tworzyły razem spójną kompozycję. 

Wybierając chodnik do przedpokoju, warto zadbać, aby pasował do ogólnego stylu mieszkania, a najlepiej był jego częścią. Przełamywanie akcentów tuż po wejściu nie jest najlepszym pomysłem. Wybierając chodnik do korytarza, warto stawiać na jasne barwy, które powiększą optycznie pomieszczenie i łatwiej skomponują się z obecnym wystrojem. Chodnik do przedpokoju powinien być jednym kawałkiem np. gotowym lub ciętym na metry. Łączenia oraz mieszanie stylów nie będzie najlepszym pomysłem.

Porada: Na niesforne chodniki w korytarzu warto wykorzystać odrobinę kleju lub taśmy mocującej, tak aby nie przesuwały się w trakcie chodzenia. 

Data aktualizacji: 25.08.2024