Przejdź do głównej treści

Wybieramy trzonek do narzędzi ogrodowych

Niektóre narzędzia, które wykorzystujemy w swoim ogrodzie są niezastąpione – wiemy, że na nich możemy zawsze polegać. Czasami jednak ulegają zniszczeniu ich uchwyty. Czy to oznacza, że nasz ulubiony szpadel czy grabie są wtedy do wyrzucenia? Tutaj przychodzą z pomocą rozmaite trzonki.

trzonektrzonektrzonektrzonek

Kiedy potrzebujemy trzonka?

Narzędzia ogrodowe, tak jak i miotły czy mopy, mogą być sprzedawane w zestawie lub „w całości” - w formie dopasowanych ze sobą: trzonka i końcówki. Są jednak również dostępne w ofercie grabie czy łopaty bez dołączonego drążka. Tyczy się to większości narzędzi ogrodowych. Niekiedy może okazać się, że należący do zestawu trzonek jest niewygodny, zbyt ciężki czy nieprzystosowany do długotrwałego trzymania, i odwrotnie – to sama końcówka robocza może nie spełniać naszych oczekiwań, a także się zniszczyć (złamać, stępić, wypaczyć, zerdzewieć) i nie nadawać się dłużej do pracy. Jeśli jednak jest idealna, a jej funkcjonalność odpowiada nam w 100%, możemy dalej ją wykorzystać, właśnie dzięki odpowiedniemu trzonkowi.

Drążek z uchwytem (lub bez, ale specjalnie wyprofilowany) pozwala także złożyć nam w pełni spersonalizowany zestaw i stworzyć takie narzędzie, które będzie nam najbardziej odpowiadało. Możemy także skompletować jeden trzonek, który będzie pasował do wszystkich końcówek, jakie posiadamy do pracy w ogrodzie. W ten sposób zaoszczędzimy miejsce i zadbamy o porządek w szopie czy garażu, a do każdej pracy przyda nam się ten sam drążek, który będziemy na bieżąco wymieniać, w zależności od planów i potrzeb.

trzonektrzonektrzonektrzonek

Jak wybrać odpowiedni trzonek do narzędzi ogrodowych?

To, jaki trzonek będzie najlepszy zależy od wielu czynników, przede wszystkim jednak od tego, do jakiej końcówki roboczej ma być dopasowany. Jakimi zasadami powinniśmy się kierować? Oto najważniejsze z nich:

- trzonek „D” - drążek zakończony uchwytem w kształcie tej litery najlepiej sprawdzi się do narzędzi typu: szpadel czy łopata. Dzięki ergonomicznej rączce łatwiej będzie nam podważyć ziemię czy śnieg. Przy wyborze takiego trzonka koniecznie zwróćmy uwagę na to, jak wykonany jest uchwyt „D” – powinien on być odpowiednio przymocowany do kija, aby zapewnić nam należytą trwałość i dostatecznie długi komfort pracy. W ofercie marketu budowlanego Castorama znajdziemy również sam uchwyt w tym kształcie, który możemy na różne sposoby zamocować do trzonka;

- trzonek „T” - doskonały do wideł, szpadla i łopaty drążek jest zakończony uchwytem, umożliwiającym nam mocne złapanie go obiema dłońmi. Taki trzonek również ułatwi nam takie czynności, jak: kopanie, przerzucanie siana czy ziemi lub ładowanie materiału na taczkę czy do wozu. Taki trzonek jest popularny nie tylko w ogrodzie, ale i na budowie;

- trzonki drewniane – będą cięższe niż te z tworzywa sztucznego, ale również mocniejsze (przynajmniej w niektórych wypadkach). Taki drążek nie łatwo złamać czy uszkodzić, choć wśród trzonków drewnianych również znajdziemy lepsze i gorsze. Drewno jest ciepłe w dotyku, więc jeśli pracujemy bez rękawiczek wiosną lub jesienią może być lepsze do trzymania niż chłodne aluminium;

- trzonki aluminiowe – to, co sprawia, że mogą okazać się lepsze jest ich niewielka waga, a także możliwość przedłużania. Trzonki teleskopowe dopasujemy do naszego wzrostu, a także rodzaju pracy, jaką wykonujemy. Jednak wybierając drążki do narzędzi ogrodowych wykonanych z aluminium, lepiej jest postawić na te z materiału utwardzanego.

To, jaki trzonek powinniśmy wybrać, powinno być znacznie uzależnione od wielkości, wagi i przeznaczenia końcówki roboczej – odpowiednie dopasowanie zapewnia nam wygodne wykonywanie rozmaitych czynności w ogrodzie czy gospodarstwie rolnym.

trzonektrzonektrzonektrzonek

Podsumowanie

Wszystkie te aspekty mają kluczowe znaczenie, ponieważ nieodpowiednio dobrany trzonek może znacznie utrudnić pracę, a nawet prowadzić do szybkiego zużycia narzędzia czy kontuzji. Dlatego, zanim dokonamy wyboru, warto poświęcić chwilę na przemyślenie naszych potrzeb i rodzaju pracy, jaką wykonujemy. Pamiętajmy, że komfort i wygoda podczas pracy to nie tylko kwestia wydajności, ale także naszego zdrowia. Zanim więc zdecydujemy się na zakup, warto dokładnie zważyć wszystkie za i przeciw, a także przetestować różne opcje w sklepie, aby mieć pewność, że wybrany trzonek będzie dla nas idealny. Praktyczne i funkcjonalne podejście do wyboru trzonka to gwarancja, że nasze narzędzia ogrodowe będą służyć nam długo i efektywnie, a praca w ogrodzie stanie się jeszcze przyjemniejsza.