Wybieramy opał do kotła centralnego ogrzewania

Tańszy opał niekoniecznie oznacza oszczędność, każde z dostępnych paliw stałych ma inną wartość opałową, co przekłada się na efektywność. Warto więc dokładanie poznać najkorzystniejsze rodzaje opału. Oto one.

 Co wybrać, aby było tanio i ciepło? 

Niezależnie od tego, jaki piec posiadamy – każdy rodzaj paliwa powinniśmy dobierać zgodnie ze wskazaniami producenta. Zwykle dotyczy to nie tylko rodzaju paliwa opałowego, lecz także jego parametrów jakościowych. Jeżeli więc zdecydujemy się na węgiel lub ekogroszek – koniecznie zapytajmy sprzedawcę o szczegółowe parametry opału i sprawdźmy, czy taki rodzaj jest obsługiwany przez nasz piec.

Wybieramy opał do kotła centralnego ogrzewania

Węgiel kamienny

Węgiel ma jedną z najwyższych wśród paliw stałych wartość energetyczną, poza tym nie ma problemu z jego dostępnością. Wysokie ceny gazu ziemnego, oleju opałowego i prądu sprawiają, że węgiel od lat w wielu domach pełni rolę głównego źródła ciepła.
Wartość energetyczna węgla bywa różna i w dużej mierze zależy od tego, z jakiego rodzaju pokładów pochodzi węgiel (im starsze pokłady, tym zawartość czystego węgla jest wyższa). Ważny jest również sortyment węgla – gruby (kęsy, kostka, orzech) oraz średni (groszek). Mniejsze ziarna mają zwykle nieco mniejszą wydajność opałową, choć najważniejsza i tak jest sprawności kotła.

Typ węgla wyrażony jest zwykle w kilodżulach na kilogram (KJ/kg) lub megadżulach na kilogram (MJ/kg). Do pieców w domach jednorodzinnych zaleca się stosować węgiel oczyszczony z kamieni i gwarantujący mniejszą ilość popiołu po spaleniu (typ od 31 do 33 MJ/kg). Jeżeli po spaleniu pozostanie więcej popiołu, niż deklarował sprzedawca, towar można reklamować.

Przeczytaj także: Jak palić węglem – poznaj efektywne metody spalania węgla

Ekogroszek

Dopiero w ostatnich latach zyskał na popularności. Ekogroszek – trudniej dostępny i droższy od węgla – jest drobniejszy od groszku (wielkość ziaren wynosi od 5 do 25 mm), zawiera małe ilości siarki (do 1 proc.) i popiołu (do 10 proc.).

Poza dużą kalorycznością i wydajnością (szczególnie w tzw. kotłach retorowych), zaletą w tym przypadku jest bardzo mała pracochłonność przy produkcji ciepła. Dotyczy to pieców zaopatrzonych w podajnik – aby utrzymać poziom ciepła, ekogroszek należy dosypywać co kilka dni.   

Wybieramy opał do kotła centralnego ogrzewania

Pellety i brykiety

Z punktu widzenia ekologii jest to jeden z lepszych wyborów. Pellety i brykiety, czyli biomasa sprasowana pod wysokim ciśnieniem, gwarantują tanie ogrzewanie domu oraz czystą kotłownię. Ponadto zawierają jedynie śladowe ilości siarki i popiołu, zaś ich emisja CO2 jest zerowa.

Pellety dodatkowo spełniają wymagania zautomatyzowanych systemów zasilania kotłów, są wygodne w dystrybucji i przechowywaniu. Nieco gorszą masę nasypową i odporność na magazynowanie mają brykiety – lepiej jest spalić je w krótkim czasie.

Niska zawartość wilgoci i zagęszczenie masy sprawia, że brykiety mają większą energię opałową niż drewno nieprzetworzone. Wady? Brykiet nie pali się, tylko żarzy – wolniej uzyskujemy ciepło.

Uwaga! Brykiet z trocin, z płyt mdf lub innych płyt meblowych ma zwykle gorszą wydajność i może powodować zabrudzenie komina.

Sprawdź też: Gdzie i jak przechowywać drewno opałowe?

Drewno

Drewno to jedna z tańszych opcji ogrzewania, ale zarazem niedająca takiego komfortu zasilania pieca jak pellety lub brykiet. Poza tym zajmuje zdecydowanie więcej miejsca niż np. węgiel, zaś świeżo ścięte drzewo powinno sezonować (nawet do dwóch lat). Palenie drewnem oznacza też częstsze odwiedziny w kotłowni. Opcja z drewnem jest znacznie atrakcyjniejsza, gdy mamy do dyspozycji kocioł z wstępną komorą gazyfikacji – w urządzeniach tego typu w procesie spalania powstaje gaz drzewny, co przekłada się na większą wydajność energetyczną.