Przejdź do głównej treści

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o sprężarce tłokowej

Kompresory to bardzo pożyteczne urządzenia, które zajmują się sprężaniem powietrza oraz innych gazów. Mogą służyć do wielu rzeczy np. napędzania narzędzi. Te tłokowe są często i chętnie wykorzystywane przez domowych majsterkowiczów, ale i profesjonalne firmy budowlane. Sprawdźmy, co warto wiedzieć o kompresorach tłokowych.

Czym jest i jak działa sprężarka tłokowa?

Sprężarka tłokowa to metalowe, wytrzymałe urządzenie, które służy do kompresji powietrza lub innych gazów. Ma ona szerokie zastosowanie — zarówno domowe, jak i profesjonalne oraz jest dostępna w wielu typach i odmianach. Składa się z takich elementów jak: 

  • korpus i cylinder;

  • głowica z wewnętrznymi zaworami;

  • układ korbowy;

  • tłok.

Sprężarka tłokowa1Działanie sprężarki tłokowej jest bardzo proste. Poprzez dostarczanie paliwa np. prądu, maszyna wprawiana jest w ruch. W trakcie pracy otwiera się zawór ssący, a powietrze jest wciągane do jej wnętrza. Zawór wewnętrzny zamyka się i zatrzymuje je we wnętrzu kompresora, a pracujący tłok kompresuje znajdujące się powietrze w cylindrze, które zwiększa swoje ciśnienie. Cykl ten jest powtarzany, aż z zewnątrz pobrana zostanie kolejna porcja powietrza. Wtłaczana jest ona do cylindra, co jeszcze mocniej podnosi w nim ciśnienie. Po osiągnięciu konkretnego ciśnienia otwiera się zawór tłoczny, który umożliwia ujście sprężonego powietrza.

Jakie zastosowanie ma kompresor tłokowy?

Sprężarki tłokowe są bardzo często wykorzystywane w szeroko pojętym przemyśle. Mogą służyć w wielu branżach i wykorzystywane być do sporej ilości zadań. 

  • Place budowy. Sprężarka bardzo często wykorzystywana jest na placach budowy do zasilania profesjonalnych urządzeń pneumatycznych. Dobrze współpracuje z nitownicą lub młotkiem pneumatycznym. Mogą one występować w tym miejscu jako sprzęt stacjonarny lub przenośny. 

  • Lakiernie. Kompresor tłokowy bardzo często wykorzystywany jest w lakierniach. Służy on do zasilania narzędzi, choćby do pistoletów do malowania i przedmuchiwania. 

  • Warsztaty samochodowe. Kolejnym miejscem, gdzie bardzo często wykorzystuje się kompresory tłokowe są warsztaty samochodowe. Sprężarki zasilają tam klucze pneumatyczne, podnośniki, wkrętarki czy przecinaki. Mogą służyć też do pompowania opon. 

  • Sprężanie gazów technicznych. Ważnym zastosowaniem kompresorów tego typu jest wykorzystywanie ich do sprężania gazów technicznych. Sprężarki tłokowe mogą być wykorzystywane w zakładach chemicznych do sprężania gazów np. podczas produkcji. 

Sprężarka tłokowa ma bardzo szerokie zastosowanie. Możemy używać jej także w układach sprężonego powietrza wykorzystywanych do rozruchu spalinowych silników wysokoprężnych, sterowania pracą hamulców pneumatycznych, prac domowych i renowacyjnych np. piaskowania, szlifowania i polerowania w urządzeniach szlifierskich. 

Jakie są rodzaje kompresorów tłokowych?

Kompresory tłokowe mogą być dostępne w wielu wersjach, typach i rodzajach. Ogóle możemy wyróżnić kilka typów sprężarek tłokowych. Uwzględniając przebieg procesu sprężania powietrza, możemy podzielić sprężarki na jednostopniowe i wielostopniowe. Kompresory jednostopniowe działają podobnie do pompy tłokowej, a wzrost ciśnienia następuje na skutek ruchu posuwistego tłoka w cylindrze. Sprężarki wielotłokowe najczęściej są dużymi urządzeniami, które posiadają cylinder pionowy niskiego ciśnienia i poziomy cylinder wysokiego ciśnienia. 

Klasyfikując sprężarki tłokowe, możemy podzielić je również pod względem ich budowy. Mamy zatem do dyspozycji sprężarki jednocylindrowe i wielocylindrowe. Te o większej ilości cylindrów generują analogicznie większe ciśnienie i są bardziej wydajne. 

Sprężarka tłokowa2Sprężarki tłokowe dzielą się również na olejowe i bezolejowe. Pierwszy typ wykorzystuje olej do smarowania ruchomych części wewnątrz cylindra, a także chłodzenia. Częściowo olej znajdujący się w sprężarce wyłapuje również zanieczyszczenia. Kompresory takie są dużo bardziej skomplikowane i wymagają specjalistycznej konserwacji, ale za to osiągają dużo wyższe ciśnienie.

Sprężarka tłokowa – wady i zalety

Przede wszystkim sprężarka tego typu potrafi wyprodukować wyjątkowo wysokie ciśnienie. Dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach, a także jest niezwykle pomocnym — często podstawowym urządzeniem, które zapewnia pracę wielu narzędzi. Możemy wykorzystywać ją również do sporej ilości czynności – zarówno prostych prac amatorskich, jak i profesjonalnych. Sprężarki są również dostępne w niskich cenach, a także proste w naprawie i tanie w utrzymaniu, co sprawia, że możemy łatwo korzystać z wysokiego ciśnienia, które ma szerokie zastosowanie.

Porada eksperta

Sprężarka tłokowa, pomimo swojego skomplikowanego działania, jest wyjątkowo prosta w użytkowaniu, w odróżnieniu od innych modeli kompresorów. Możemy zatem obsługiwać ją samodzielnie w domu lub przydomowym warsztacie i nie musimy zatrudnić do jej obsługi profesjonalistów. Z pewnością ułatwi to wiele remontów i prac. 

Kompresor tłokowy ma też jednak pewne wady. Przede wszystkim możemy zaliczyć do nich duże wymiary. Przeważnie nie są to małe i kompaktowe urządzenia, więc będziemy musieli wygospodarować pewną ilość miejsca do ich przechowywania. Większość modeli stosuje się również jako ustawiane stacjonarnie, gdyż są dość trudne w transporcie i przenoszeniu. Jest to pewna wada, zwłaszcza jeśli chcemy mobilnie wykorzystywać tego typu sprężarki. Choć sam zakup i obsługa sprężarki tłokowej są proste, biorąc pod uwagę zaawansowane modele, koszt ich naprawy oraz wymiany części może być wysoki. Ponadto kompresory tłokowe olejowe używające oleju, mogą zanieczyścić nim powietrze w razie awarii. Sprężarka tłokowa Castorama