Przejdź do głównej treści

Włóknina ścierna – charakterystyka i zastosowanie

Największy wpływ na jakość szlifowania ma materiał szlifierski – dlatego też warto dobrze przemyśleć jego wybór. Jednym z takich akcesoriów jest włóknina ścierna. Czym się cechuje i do jakich prac ją wykorzystamy.

szlifowanieszlifowanieszlifowanieszlifowanie

Włóknina ścierna – budowa i właściwości

Włóknina ścierna to akcesorium o dość sprężystej formie. Powstaje na skutek połączenia niesplecionych, syntetycznych włókien, które są wytrzymałe oraz odporne na deformację. Charakteryzuje je również tzw. efekt memory, który umożliwia szybko powrót do pierwotnej formy po naciśnięciu. Włókna są połączone przy pomocy żywicy syntetycznej z ziarnami ściernymi. Ich symetryczne ułożenie sprawia, że konstrukcja włókniny jest trójwymiarowa. Tak równomierny układ umożliwia też obróbkę na zimno i zapobiega przegrzewaniu materiału podczas szlifowania.

Do zalet włókniny w krążku należy to, że można ją stosować zarówno na sucho, jak i na mokro, ponieważ jej włókna są odporne na działanie wilgoci. Co więcej, można ją także myć detergentami. Dzięki temu z powodzeniem wyszlifujemy nawet zabrudzone czy zatłuszczone miejsca, nie niszcząc jej przy tym. Materiał doskonale dopasowuje się również do obrabianej powierzchni, co umożliwia wykorzystywanie go do pracy w trudno dostępnych miejscach, których wyszlifowanie innymi akcesoriami mogłoby być niemożliwe.

Kiedy ją użyjemy?

Włókninę ścierną stosuje się przede wszystkim w końcowej, wykończeniowej obróbce materiału. Pomoże nam również podczas czyszczenia oraz polerowania powierzchni. Na jakim podłożu się sprawdzi? Możemy nią szlifować stal, kolorowe metale (miedź, aluminium, chrom, brąz), jak również ceramikę, tworzywo sztuczne czy szkło.

 

Włóknina ścierna Norton P600 150 x 200 mm 5 szt.Włóknina ścierna Norton P600 150 x 200 mm 5 szt.Włóknina ścierna Norton P600 150 x 200 mm 5 szt.Włóknina ścierna Norton P600 150 x 200 mm 5 szt.

Włókninę szlifierską możemy także zastosować w gospodarstwie domowym – zamiast czyścika do naczyń. Element nie straci na funkcjonalności pod wpływem wilgoci, a jednocześnie nie jest toksyczny, więc może być stosowany do mycia naczyń mających kontakt z żywnością. Jego włókna są wytrzymałe, dlatego też świetnie poradzą sobie z usuwaniem przypalonych śladów.

Rodzaje włókniny w krążku

Najważniejsze kryterium wyboru włókniny ściernej stanowi jej gradacja. Wyróżniamy jej następujące rodzaje:

coarse (P 80);

medium (P 120-180);

fine (P 180-240);

very fine (P 240-320);

ultra fine (P 400-600);

super fine (P 600-1000).

Więcej informacji o gradacji materiałów ściernych znajdziemy w tym artykule.

Czy wiesz, że…

Gradacja włókniny ściernej to nic innego jak jej grubość jej ziaren. Im wyższa, tym mniej dokładny efekt uzyskamy, stosując ją.

papier_sciernypapier_sciernypapier_sciernypapier_scierny

Włókniny ścierne można również podzielić, biorąc pod uwagę materiał wykorzystany do ich wykonania. Do wyboru mamy tu:

cyrkon – najlepiej sprawdzi się przy obróbce stali szlachetnej;

węglik krzemu – jego ziarna są dość ostre, dlatego mogą pozostawić na obrabianej powierzchni drobne zarysowania;

elektrokorund – cechuje go wyjątkowa trwałość. Stosując go, nie musimy też martwić się odbarwieniem obrabianej powierzchni – jest to istotne szczególnie w przypadku aluminium.

Data publikacji: 02.03.2018