Właściwości klejów anaerobowych
Klej anaerobowy, używany w celu wzmocnienia uszczelnień i trwałego spajania metalowych elementów, posiada wiele zastosowań. Jest ceniony w inżynierii chemicznej i mechanice za zmniejszanie całkowitych kosztów produkcji, zwiększanie niezawodności sprzętu oraz minimalizowanie problemów gwarancyjnych związanych ze zwrotem. Jak działa klej anaerobowy i jakie posiada właściwości?
Działanie kleju beztlenowego
Klej posiada ciekłą konsystencję i zaczyna działać w momencie odcięcia dostępu tlenu po złączeniu dwóch powierzchni. Dla przykładu, wyobraźmy sobie sytuację, że chcemy na stałe połączyć ze sobą nakrętkę i śrubę. Zaaplikowany klej na gwincie po nałożeniu nakrętki przechodzi ze stanu ciekłego w stały i łączy dwa elementy – preparat nałożony na gwint śruby wypełnia wolną przestrzeń, a niedobór tlenu powoduje jego utwardzenie. Metal pełni w tym procesie rolę katalizatora, który przyspiesza reakcję chemiczną. Klej, twardniejąc, tworzy spójne tworzywo o wysokiej przyczepności do wielu metali.
Kiedy możemy zastosować klej?
Klej stosuje się głównie do uszczelniania i łączenia dwóch takich samych lub różnych metali – mosiądzu, stali, a nawet aluminium. Możemy stosować go również do spajania ze sobą metali ze szkłem, gumą, tworzywami sztucznymi itp. Najczęściej kleje stosuje się w elementach instalacji, które chcemy zabezpieczyć przed odkręcaniem, na przykład do zabezpieczania gwintów i mocowania części współosiowych. Beztlenowe preparaty są powszechnie stosowane do napraw urządzeń zamiast uszczelek – zapobiegają wyciekom wilgoci, gazów, cieczy lub zanieczyszczeń. Uniwersalne kleje są popularnym środkiem używanym w montażu i uszczelnianiu elementów, które w trakcie awarii wymagały szybkiego demontażu. Ich zastosowanie jest rozwiązaniem bardzo ekonomicznym, ponieważ zastępuje kosztowne i pracochłonne mechaniczne osadzanie naprawianych elementów.
Klej anaerobowy może mieć różną siłę wiązania:
– kleje o średniej sile wiązania doskonale nadają się do osadzania łożysk mało obciążonych, zabezpieczania połączeń śrubowych przed odkręcaniem oraz do uszczelniania dopasowanych połączeń gwintowych. Takie rodzaje kleju anaerobowego doskonale zastępują podkładki sprężynujące i zawleczki. Produkty zwykle są oznaczane przez producentów jako „uniwersalne”,
– kleje o najwyższej sile wiązanie oznaczane są zwykle jako „specjalistyczne” lub „przemysłowe”. Warto wybierać te, które są wyprodukowane na bazie żywic metakrylowych. Służą do spajania elementów, które wymagają wysokiej statycznej wytrzymałości mechanicznej oraz niezawodnej odporności dynamicznej. Wśród nich możemy wyróżnić:
– kleje stosowane do montażu elementów mechaniki przemysłowej, automatyki i wykonywania konstrukcji skręcanych. Mechanicy lub osoby wykonujące naprawy w domowym warsztacie wykorzystują je do montażu pasowych, zamachowych i zębatych kół oraz krzywek. Kleje ułatwiają również niwelowanie luzu przy mocowaniu wybitego łożyska;
– kleje stosowane w hydraulice do uszczelniania rur w instalacjach centralnego ogrzewania oraz systemach wentylacyjno-chłodniczych. Zazwyczaj w składzie posiadają proszek teflonowy. Ponieważ kleje tego typu doskonale wytrzymują duże ciśnienia i agresywne czynniki chemiczne, znajdują zastosowanie przy montażu instalacji wodnych i gazowych oraz przy uszczelnianiu agregatów i instalacji samochodowych. Są również bardzo odporne na zmienne warunki atmosferyczne – wytrzymują temperatury od -50°C do +150°C. Właściwości tiksotropowe i duża lepkość sprawiają, że pozwalają one na wypełnienie szczelin o szerokości powyżej 20 cm. Dzięki temu umożliwiają blokowanie dużych śrub i uszczelnianie rur z szerokim gwintem. Zapewniają możliwość korekcji połączenia w czasie 30 minut od aplikacji bez utraty szczelności połączenia.
Jak zaaplikować klej anaerobowy?
Użycie kleju jest bardzo proste. Łączone powierzchnie powinny być suche i odtłuszczone. Nakładamy bezpośrednio na jedną z łączonych powierzchni kilka kropel preparatu. Produkty zwykle są wyposażone w ułatwiający pracę aplikator. Element, który chcemy zespolić z powierzchnią, mocujemy ruchem obrotowym. Ważne jest, aby nie zanurzyć łączonych przedmiotów w kleju, lecz płynnym ruchem zakręcać na przykład nakrętkę. Części cylindryczne, takie jak wałki, łożyska czy tuleje, także montujemy ruchem zwrotnym, aby klej lepiej się rozprowadził i zapewnił szczelność.
Data publikacji: 18.02.2016