Przejdź do głównej treści

Właściwości farb kazeinowych

Biologicznie kazeina jest białkiem wyodrębnionym z mleka ssaków. Powstaje w wyniku działania enzymu podpuszczki. Z chemicznego punktu widzenia jest natomiast mieszaniną frakcji zawierających węgiel, wodór, tlen, azot, siarkę, fosfor i ponad 20 aminokwasów. Kazeina zmieszana z wapnem daje nam środek wiążący do farb i klejów. Materiał ten jest bardzo mocny i wytrzymały, biorąc pod uwagę, że do dzisiaj możemy podziwiać w kościołach i zabytkowych budynkach ściany przemalowane tą farbą.

Farby kazeinowe, ze względu na swój naturalny skład, są bezpieczne dla środowiska. Ponadto farba kazeinowa uzyskana z mąki marmurowej jest bardzo wszechstronna w użyciu. Nadaje się do malowania tynków, kamieni, betonu, tapet z papieru, a także płyt kartonowo-gipsowych.

MalowanieMalowanieMalowanieMalowanie

Farbą kazeinową nie zamalujemy powłok pokrytych wcześniej farbą klejową, olejną, lateksową. Ze względu na swoje właściwości, farby kazeinowe nadają się do malowania w pomieszczeniach nienarażonych na wilgoć.

Dlaczego warto stosować farby kazeinowe?

− są bardzo łatwe w użyciu, zwykle mają postać proszku, który należy wymieszać z wodą,
− tworzą dobrze kryjące powłoki,
− przepuszczają parę wodną,
− można je barwić wszystkimi rodzajami pigmentów,
− tworzą dobre podłoże do lazurowania,
− są odporne na wycieranie,
− wszystkie zawarte w nich składniki są naturalne,
− nie zawierają środków konserwujących.

pedzelpedzelpedzelpedzel

Farba kazeinowa to oparta na kazeinie, bardzo dobrze kryjąca, naturalnie biała farba do suchych wnętrz. Przez dodanie pigmentów można uzyskać bogatą paletę barw.

Przed użyciem farbę należy rozrobić z wodą. Z 10 kg farby w proszku otrzymuje się 20 l gotowej farby.

Do malowania ścian zewnętrznych używamy farb kazeinowych odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Taką farbę przyrządza się wówczas z 5 części proszku kazeinowego i jednej części wapna oraz barwnika (odpornego na wapno) rozcieńczonego wodą.

Data publikacji: 17.02.2016