Wire wrapping – ciekawy sposób na niebanalną biżuterię
Z pewnością nie raz podziwialiśmy misternie plecioną biżuterię wykonaną z drutu jubilerskiego. Technika jej tworzenia nazywa się wire wrapping i wbrew pozorom wcale nie jest skomplikowana. Jakie narzędzia do wire wrappingu warto kupić oraz od czego zacząć swoją przygodę z robieniem biżuterii?
Czym jest wire wrapping?
W dosłownym tłumaczeniu wire wrapping oznaczania „owijanie drutem” i dokładnie o to chodzi w tej technice – okręcamy cieńszy drut wokół grubszego, uzyskując misterną plecionkę. W ten sposób możemy zyskać zarówno delikatne, jak i nieco masywniejsze konstrukcje, w zależności od naszych upodobań. Dla lepszego efektu, pomiędzy drut wplatamy koraliki lub kamienie szlachetne. Możemy skorzystać z tych mniejszych, jak i większych – będą pięknie wyglądać jako oczko w drucianej, plecionej oprawie.
Na korzyść tej metody przemawia przede wszystkim trwałość. Plecionki wykonane ze srebrnego lub stalowego drutu będą twarde i nie odkształcą się z upływem czasu. Jeśli zabezpieczymy je w odpowiedni sposób, nie będą się też utleniać i zmieniać barwy – pozwoli nam na to np. oksydacja srebra. Poza tym daje nam ona również dużą swobodę – możemy wygiąć z drutu niemalże każdy kształt, jaki tylko przyjdzie nam na myśl. Wszystko zależy od naszej wyobraźni przestrzennej.
Przygotowujemy warsztat do pracy – narzędzia do wire wrappingu
Jeśli zaczynamy przygodę z tworzeniem biżuterii techniką wire wrapping to najpierw musimy skompletować odpowiednie narzędzia. Do najpotrzebniejszych należą:
-
szczypce płaskie – posłużą do zaginania końcówek oraz do przytrzymywania drutu podczas pracy;
-
szczypce okrągłe – umożliwią nam wykonanie oczek;
-
obcinacze – dzięki nim pozbędziemy się nadmiaru drutu;
-
drut – będziemy potrzebować grubszego (jako bazę) i cieńszego (do owijania);
-
koraliki i kamyki – w dowolnych kształtach kolorach, będziemy je wplatać pomiędzy drut;
-
pozostałe akcesoria jubilerskie – przede wszystkim bigle do kolczyków oraz różnego rodzaju zapięcia do bransoletek i naszyjników.
Biżuteria z drutu jubilerskiego – jaki wybrać drut do wire wrappingu?
Najczęściej w technice wire wrapping używa się druty niepowlekane ze srebra, miedzi i mosiądzu.
-
drut ze srebra próby 925 wykorzystuje się do zrobienia bazy, czyli “szkieletu” tworzonej biżuterii (typowa grubość wykorzystywanego drutu to 0,8-1 mm);
-
drut ze srebra próby 999 o średnicy 0,3-0,4 mm używa się do wykonywania oplotów;
-
drut miedziany do stworzenia biżuterii o wyjątkowym kolorze, stanowi ciekawą alternatywę dla biżuterii ze srebra;
-
drut z mosiądzu do wykonania biżuterii w kolorze jasnozłotym, wybierając go należy jednak pamiętać, że stop miedzi z cynkiem sprawia, że drut jest twardszy od drutów srebrnych oraz miedzianych;
-
drut ze stali chirurgicznej (nierdzewnej) – jest tani, trwały i odporny na korozję, stanowi też dobrą imitację biżuterii wykonanej ze srebra, choć jest mniej komfortowy w pracy niż drut srebrny.
Osobną kategorią są druty powlekane. Najczęściej wykonane są one z miedzi, a następnie powlekane dodatkową warstwą, co sprawia, że dostępne są one w wielu różnych kolorach.
Wire wrapping krok po kroku – jak nawijać?
W roli bazy najlepiej sprawdzi się drut jubilerski o grubości 0,8 mm lub 1 mm – jest on dość sztywny, więc nie będzie tracić formy z upływem czasu. Nie powinniśmy jednak mieć większych problemów z wygięciem go w wybrany kształt. Do owijania najlepiej nadają się druty 0,6 i 0,4 mm.
Pracę zaczynamy od utworzenia bazy do projektu – do tego potrzebny nam będzie grubszy drut jubilerski i szczypce płaskie. Następnie, przy użyciu tego samego narzędzia, oplatamy dookoła cieńszy drucik, uważając na to, by kolejne zwoje dobrze przylegały do podstawy. Dzięki temu nie będzie konieczne zabezpieczanie ich przed rozplataniem, np. przy pomocy kleju czy lutownicy.
Porada eksperta Zamiast samodzielnie tworzyć szkielet biżuterii, możemy też poszukać gotowych baz do wire wrappingu, które następnie owiniemy cienkim drutem. Jest to szczególnie przydatne na początku zabawy z tworzeniem biżuterii, gdy nie czujemy się jeszcze zbyt pewnie w tej technice. |
Wire wraping to metoda, która wymaga precyzji – każda przerwa pomiędzy zwojami czy nierówno nawinięty drut będą widoczne. Podczas tworzenia biżuterii warto więc uzbroić się w cierpliwość i dokładnie zaplanować każdy ruch. Dzięki temu końcowy rezultat będzie estetyczny. Zaczynając przygodę z robieniem biżuterii techniką wire wrappingu, warto ćwiczyć na miedzianym drucie, który jest dość tani i łatwy w obróbce. Z czasem możemy próbować z bardziej wymagającymi materiałami.