Ważne triki, o których warto pamiętać podczas malowania
Malowanie – remont przeprowadzany w naszych domach prawdopodobnie najczęściej. Aby przebiegał on szybko i sprawnie, warto pamiętać o kilku praktycznych wskazówkach dotyczących nie tylko przebiegu pracy, ale również narzędzi oraz najmniej przyjemnego sprzątania.
Porad dotyczących malowania jest całe mnóstwo. Przygotowaliśmy dla Was pakiet trików, o których dobrze wiedzieć. Usprawnią one proces malowania i przede wszystkim wskażą na nietypowe rozwiązania, znacznie skracające remont.
1. Triki dotyczące doboru kolorów
Jasny/ciemny kolor
Jasne kolory farb mają znacznie większe powodzenie niż ciemne. Powodów jest kilka. Jaśniejsze kolory znacznie łatwiej się dobiera, bez obawy o to, że efekt końcowy nie będzie spełniał naszych oczekiwań. Jasne farby dodają wnętrzu optycznej przestronności, dodają wrażenia, że jest ono większe. W razie ewentualnego remontu także łatwiej będzie nam je zamalować.
Warto jednak pamiętać o tym, że ciekawy efekt dekoracyjny we wnętrzu możemy uzyskać, przemalowując na ciemny kolor tylko jedną ze ścian. Ciemna ściana w sąsiedztwie innych, jaśniejszych sprawi wrażenie nieco oddalonej, jakby była nieco w głębi.
Podobnie będzie w odwrotnym przypadku, jeśli w przypadku ciemnych ścian, jedną z nich pozostawimy jaśniejszą.
Kolor ścian/kolor sufitu
Bardzo ciekawym zabiegiem wpływającym na odbiór małego pomieszczenia, jest przemalowanie zarówno ścian jak i sufitu na jeden, ciemniejszy kolor. W takim zestawieniu rozmywa nam się nieco granica pomiędzy nimi, co daje wrażenie, tego, że jest ono większe niż w rzeczywistości.
Uwaga, w tym przypadku mamy na myśli pomieszczenia bez okien, czyli raczej te o przeznaczeniu czysto użytkowym, jak piwnica, spiżarka, schowek.
Co ważne, takie zastosowanie koloru farb jednocześnie na suficie oraz na ścianach nie będzie dobrze wpływało na pomieszczenie duże i przestronne. Tutaj spowoduje zupełnie odwrotny efekt. Salon przestronny znacznie straci na swojej wielkości, będzie przytulny, ale również w naszym odbiorze znacznie mniejszy niż jest.
Ciepły/zimny kolor
Nie wszyscy z nas odróżniają kolory ciepłe i zimne. Natomiast jest to dość łatwa klasyfikacja. Do ciepłych barw należą wszystkie te, które biegną na kole barw od średniej zieleni poprzez żółty, aż do czerwieni i fioletu.
Ciepłe wnętrza choć przyjemne w odbiorze, mogą pomniejszać nasze wnętrza. Odradza się raczej ich zastosowanie w małych pokojach.
Barwy chłodne to z kolei te, które na kole barw biegną od średniej zieleni poprzez odcienie niebieskiego do fioletu.
Wnętrze pomalowane kolorami chłodnymi wydaje się znacznie większe i przestronne.
Połączenia tych dwóch odcieni jest dość trudne. Jeśli już się na nie zdecydujemy, koniecznie zastosujmy kolory z wybranej tonacji.
Porada eksperta: Jeśli nasze pomieszczenie jest dość niskie, wystarczy, że ściany pomalujemy na kolor ciemniejszy niż sufit. Błękit lub biel pojawiająca się na suficie, wywoła wrażenie głębi, oddalenia. |
2. Triki dotyczące narzędzi malarskich
Zwykle już po jednym użyciu pędzli, lądują one w koszu. Powodem jest zaschnięta farba, która mocno trzyma się włosia i nie pozwala na ponowne użycie narzędzia. Istnieje natomiast bardzo prosty sposób na przywrócenie im stanu sprzed malowania
Zaschnięte pędzle wystarczy zamoczyć w gorącym occie i pozostawić w nim na około 30 minut. Po takim zabiegu, farba powinna odpaść, a pędzle odzyskają miękkość włosia.
Taśma malarska to nieodłączny element prac malarskich. Pozwala uzyskać efekt równo pomalowanych ścian, nawet wówczas, gdy zależy nam na otrzymaniu cieńszych, grubszych pasków. Taśmę kupujemy w rolce i zwykle nie zużywamy jej podczas jednego malowania. Aby zatem nie marnować materiału, wystarczy włożyć taśmę do mikrofalówki na około 10 sekund. Po takim czasie powinna ona ponownie nadawać się do użycia.
Nowe wałki lubią gubić pojedyncze włoski. Niestety te, pozostawione na ścianie podczas malowania, psują efekt dekoracyjny podłoża. Aby zapobiec ich przyklejaniu, zanim zaczniemy malowanie wałkiem, koniecznie przetrzyjmy jego powierzchnię rolką do ubrań. Produkt zbierze pojedyncze, wystające włoski.
Nie lubimy, kiedy po malowaniu trzeba czyścic kuwetę malarską. Samo mycie pędzli i wałka jest już wystarczająco czasochłonne? Zamiast czyścić kuwetę, nałóżmy na nią reklamówkę lub folię aluminiową. Po malowaniu zdejmiemy je, a przedmiot od razu będzie czysty i gotowy do ponownego użytku.
Jeśli nie udało nam się zakończyć malowania za dnia i czeka nas nocna przerwa, nie obawiajmy się pozostawienia narzędzi z resztkami farby. Wystarczy, że włożymy wałek lub pędzel do foliowej torby, a produkt do nich nie przyschnie.
Czy wiesz, że.. Nadmiar farby należy strzepywać na jedną z wewnętrznych ścian wiaderka. Nie powinno się natomiast wycierać farby o każdą ze ścianek. Większa część farby ścieka wówczas z powrotem do pojemnika. |
3. Triki dotyczące podłoża/ściany
Jeśli odświeżamy ściany, które dawno nie były malowane, zacznijmy pracę od przemycia ich powierzchni mokrym mopem. Ten szybko usunie kurz zebrany na powierzchni.
Taśma ułatwia malowanie ładnych, równych pasków na ścianie. Niestety nie zawsze łatwo się ją odkleja. Niekiedy podczas odrywania poszczególnych fragmentów taśmy, wraz z nią odchodzą elementy tynku. Aby ułatwić sobie jej ściąganie, koniecznie skierujmy na nią choć na chwilę ciepłe powietrze suszarki. Sprawi ono, że taśma będzie się odrywała znacznie łatwiej i szybciej.
Malujmy prawidłowo, czyli zawsze rozpoczynając od tych najmocniej nasłonecznionych stref pokoju i zawsze od góry do dołu, tworząc długie pasy. Malowanie w wielu kierunkach, bez ukształtowanego schematu sprawi, że efekt końcowy nie będzie się prezentował zbyt dobrze. Na powierzchni powstaną widoczne smugi i zacieki.
Efekt końcowy po malowaniu nigdy nie będzie zadowalający, jeśli ściana nie będzie odpowiednio gładka. Aby wyrównać jej powierzchnię nałóżmy na packę papier ścierny, a następnie przesuwajmy ją po całej płaszczyźnie, jednocześnie pamiętając, by dokładnie postępować z każdą nierównością. Szlifowanie zawsze najlepiej jest rozpoczynać od listew przypodłogowych i kierować się ku górze.
4. Triki dotyczące farb
Farbę, której będziemy używać podczas malowania najlepiej jest przechowywać cały czas w oryginalnych opakowaniach. Wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo, że produkt nie wyleje się np. na podłogę.
Przetrzymywanie farb w pojemnikach to także znacznie łatwiejsze przenoszenie produktu, jeśli malujemy przestronne pomieszczenie lub całe mieszkanie.
Podczas malowania pędzel z nadmiarem farby wycieramy o puszkę. Nie jest to dobre rozwiązanie, bo później cały pojemnik zostaje ubrudzony. Aby pozostawić ją czystą, wystarczy nałożyć na opakowanie farby grubą gumkę, farba będzie wówczas łatwo odchodziła.
Podobny problem mamy wówczas, gdy denko skleja się z puszką. Powoduje to farba, która pozostała w jego szczelinach. Aby tego uniknąć, połóżmy kawałek folii na pokrywie puszki i dopiero wówczas przyłóżmy denko. Przy kolejnym otwieraniu unikniemy odrywania sklejonych części.
5. Triki dotyczące sprzątania po malowaniu
Uprzątnięcie bałaganu po pracach malarskich nie zawsze przebiega sprawnie i szybko. Aby ułatwić sobie prace sprzątające, konieczne jest odpowiednie przygotowanie wszystkich podłoży, a także ochrona wyposażenia, które w pomieszczeniu pozostanie.
Ważnym etapem prac zabezpieczających będzie oklejenie kontaktów, listew oraz przymocowanie materiałów ochronnych do podłogi.
Nie bez znaczenia są również zawiasy oraz zamki przy drzwiach. Jeśli nie chcemy, by zostały zamalowane wystarczy, że posmarujemy je wazeliną. Przecieramy je szmatką dopiero po ukończonym malowaniu – farba łatwo zejdzie.
Jeśli skończyliśmy malowanie, zwróćmy uwagę na to, czy na naszych wałkach oraz pędzlu nie pozostaje nadmiar farby. Jeśli tak, to usuńmy go. Wówczas znacznie łatwiej będzie nam umyć narzędzia i przede wszystkim nie zmarnujemy produktu do malowania.
Jeśli nie chcemy poświęcać zbyt dużo czasu na sprzątanie zabrudzonej podłogi, nie rozkładajmy na niej ani folii, ani prześcieradeł. Folia będzie mokra, zabrudzi spody naszych butów. Prześcieradło nie zatrzyma farby, produkt przeniknie do podłoża. Naprawdę dobrym sposobem na zabezpieczenie podłogi będzie albo tektura falista albo płócienne płachty, które absorbują ściekającą farbę.
Jeśli nie wiemy, co zrobić z dużym oknem w salonie, nie próbujmy go zaklejać. Zajmie to nie tylko sporo czasu, ale przede wszystkim również przeznaczymy na to wiele materiału. Zamiast tego, lepiej będzie, jeśli po wykonanym remoncie, resztki farby, która odpryśnie na szybach po prostu zdrapiemy żyletką.
Porada eksperta: Malowanie nie jest na tyle trudną czynnością, by nie móc poradzić sobie z nią samodzielnie. Zanim zatem zdecydujemy się na wzywanie fachowca – przeliczmy sobie wszystkie dodatkowe koszty. Pieniądze, które wydamy na opłacenie pracy fachowca, możemy przeznaczyć na nowe wyposażenie pomieszczenia. |