Warunki sprzyjające malowaniu
Dwa najważniejsze parametry
Warunki atmosferyczne mają duży wpływ na ostateczny efekt malowania. Szczególnie ważne są w tym przypadku dwa podstawowe parametry: temperatura oraz wilgotność powietrza.
Temperatura powietrza, którą uznać można za najbardziej sprzyjającą malowaniu, mieści się w przedziale 5-25 stopni Celsjusza. Poszczególne produkty mogą jednak różnić się w tym zakresie: większość producentów farb i innych preparatów do malowania podaje na ich etykiecie zakres temperatur, w których najlepiej jest je stosować. Przykładowo optymalna temperatura minimalna może wynosić 18 stopni, natomiast maksymalna nawet 30. Dlaczego temperatura powietrza ma tak duże znaczenie? Jeśli będzie zbyt chłodno, farba będzie schła znacznie wolniej, co negatywnie wpłynie na trwałość pozostawionej przez nią powłoki. Zbyt wysoka temperatura będzie natomiast skutkowała szybkim wysychaniem farby i może doprowadzić do powstawania widocznych smug na malowanej powierzchni – smug bardzo trudnych do ich zniwelowania.
Duże znaczenie ma również wilgotność względna powietrza – optymalnie powinna ona wynosić ok. 60%. Znacznie obniżona wilgotność (szczególnie w połączeniu z wysoką temperaturą) spowoduje za szybkie wysychanie farby, a zbyt wysoka sprawi, że farba będzie schnąć długo, co sprawi, że jej warstwa będzie podatna na uszkodzenia. Dopuszczalna wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 80%.
Inne parametry
Poza wilgotnością i temperaturą powietrza powinniśmy zwrócić uwagę na temperaturę samego preparatu oraz temperaturę malowanego podłoża. W pierwszym przypadku powinna ona wynosić około 10 stopni Celsjusza. Jeśli chodzi o temperaturę podłoża powinna ona być przynajmniej o 3 stopnie wyższa od temperatury punktu rosy otoczenia – dzięki temu na malowanym podłożu nie będzie skraplała się para wodna. trzeba jednak pamiętać, by temperatura podłoża nie była także zbyt wysoka – może to dotyczyć szczególnie elementów znajdujących się na zewnątrz budynków lub stanowiących ich zewnętrzne części. Elewacje często nagrzewane są bowiem przez silnie świecące słońce – w takich warunkach powinniśmy zaniechać ich malowania.
O tym trzeba pamiętać
Malowanie nie powinno odbywać się podczas opadów deszczu oraz śniegu, podczas mgły czy w sytuacji, gdy takie zjawiska przewidywane są w najbliższym czasie. Nie należy również malować podczas upałów oraz w temperaturze poniżej 5 stopni. Nakładanie farby nie powinno też odbywać się podczas silnego, suchego lub gorącego wiatru. Optymalne warunki sprzyjające malowaniu panują wiosną i latem – okres od listopada do marca najczęściej jest zbyt chłodny i zbyt wilgotny. Nawet jeśli pogoda jest sprzyjająca, to odpowiednie warunki w ciągu dnia trwają zbyt krótko, by zapewnić farbie możliwość odpowiedniego utwardzenia. Z tego powodu wiele prac malarskich – przede wszystkim tych wykonywanych na zewnątrz – zaleca się odkładać do wiosny.