Usuwanie plam z drewna – praktyczne wskazówki
Stając przed wyzwaniem usunięcia plam z drewnianej powierzchni, warto dobrze przemyśleć stosowaną metodę. W przeciwnym razie zamiast pożądanego efektu, jedynie zaszkodzimy czyszczonym meblom czy podłodze. Przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym wyjaśniamy, jak usuwać konkretne zabrudzenia z drewna – zobaczmy, co warto o tym wiedzieć!
Jak usunąć ślady po gorących naczyniach?
Wystarczy chwila nieuwagi, by kubek z gorącym napojem pozostawił na drewnianym stole biały ślad. Czym go usunąć? Pomoże nam w tym zastosowanie gęstej papki powstałej po wymieszaniu oliwy z oliwek i soli kuchennej. Nałóżmy go grubą warstwą na białe miejsce i pozostawmy na ok. 3 godziny. Po upływie tego czasu zetrzyjmy pastę i wypolerujmy powierzchnię – po plamie nie powinien pozostać nawet ślad.
Porada eksperta Podobny efekt uzyskamy także, polerując drewnianą powierzchnię korkiem od butelki, a następnie wełnianą ściereczką. Ważne jest jednak, by był to korek naturalny, nie sztuczny. |
Usuwanie wosku z mebli
Po zachlapaniu mebli woskiem czy parafiną, przede wszystkim zaczekajmy, aż plama dobrze wyschnie i stwardnieje. Możemy to przyspieszyć, kładąc obok niej kostki lodu umieszczone w woreczku. Dzięki temu wosk stanie się kruchy, a przez to łatwy do zeskrobania. Jak to zrobić, aby nie uszkodzić mebli? Owińmy nóż w ściereczkę i dopiero zacznijmy usuwać osad. W tłusty osad po parafinie wetrzyjmy mydło, a następnie wypolerujmy powierzchnię do czysta.
Czyszczenie drewnianych mebli ze śladów pleśni
Do usunięcia śladów pleśni posłuży nam nafta. Ważne jest jednak, aby używać ją punktowo – np. przy pomocy patyczka higienicznego. Jeśli naniesiemy ją na zbyt dużą powierzchnię, miejsce czyszczenia będzie się odznaczać – nafta powoduje, że drewno traci połysk i staje się bardziej matowe. Na koniec warto wypolerować drewnianą powierzchnię naturalnym korkiem lub wełnianą ściereczką, aby przywrócić jej połysk.
Czym czyścić drewno z tłustych śladów?
Usuwanie plamy z tłuszczu zacznijmy od jego dokładnego starcia. Następnie posypmy to miejsce talkiem lub grubą warstwą soli kuchennej i pozostawmy tak na dłuższy czas – nawet na dobę. Po upływie tego czasu wystarczy usunąć proszek – tłusty ślad powinien zniknąć. Równie skuteczne jest również używanie ściereczki nasączonej wodą amoniakalną – w ten sytuacji możemy jednak nieco rozjaśnić kolor drewna. Do usuwania tłustych śladów z dębiny nadaje się także bawełniana ściereczka zwilżona zwykłą jodyną.
Plamy z kleju i atramentu – jak sobie z nimi poradzić?
Na biurku ucznia nietrudno o zabrudzenia – wystarczy przewrócony pojemnik z klejem lub niedbale odłożone pióro, by powstała trudna do usunięcia plama. Czym czyścić drewniane meble z takich śladów? W obu przypadkach należy zacząć od szybkiego starcia płynu tak, aby nie wsiąknął głębsze warstwy meble. Klej skutecznie zetrzemy przy pomocy niemalże każdego oleju kuchennego, a nawet kremu do rąk. Plama atramentu zniknie, gdy przetrzemy ją ściereczką nasączoną mlekiem, a następnie wypolerujemy szmatką z sokiem z cytryny.
Koniecznie zobaczmy też, jak czyścić meble wykonane z innych materiałów – przeczytamy o tym w tym artykule.
Data publikacji: 23.04.2018