Urządzenie małej łazienki – wykorzystaj jej potencjał
Choć rozmiar łazienki ma duże znaczenie, równie ważne są zastosowane w niej rozwiązania, które mogą sprawić, że będzie się ona wydawać bardziej przestronna i jasna. Nie bez znaczenia jest również wybór odpowiednich sprzętów i armatury, dzięki którym pomieszczenie będzie funkcjonalne oraz estetyczne. Przy odpowiednim planowaniu i przemyślanym projekcie nawet w niewielkiej łazience można wygospodarować wystarczająco dużo miejsca.
Spis treści:
Umywalki
Umywalka to centralny punkt łazienki, który zajmuje jednak sporo miejsca. Jeśli Twoja łazienka jest mała i chcesz ją optycznie powiększyć, możesz w tym celu wykorzystać umywalkę.
Umywalki do montażu naściennego (wiszące) nie mają postumentu, który zajmuje miejsce na podłodze. To właśnie sprawia, że łazienka wydaje się bardziej przestronna. W zależności od tego, ile jest wolnego miejsca w strefie centralnej łazienki, możesz wybrać umywalkę montowaną płasko do ściany lub narożną. Ta druga opcja pozwoli Ci na zagospodarowanie narożnej przestrzeni, która często pozostaje niewykorzystana w projektach łazienek. Co więcej, jeśli wybierzesz umywalkę w chromowanym odpływem oraz baterią, będzie ona świetnym akcentem dekoracyjnym.
Możesz też wykorzystać przestrzeń pod umywalką i wstawić tam szafkę podumywalkową. Od kilku sezonów to rozwiązanie stało się bardzo modne. Spośród dostępnych na rynku kompaktowych modeli możesz wybrać pasujące do niemal każdego wnętrza, doskonale komponujące się zarówno ze stylami nowoczesnymi, jak i bardziej tradycyjnymi. Dzięki szafce możesz zrezygnować z dodatkowego regału w pomieszczeniu bądź zwolnić przestrzeń w innej części mieszkania.
Ciekawą propozycją jest kompaktowa narożna szafka z umywalką, niezwykle uniwersalna, bo montowana na ścianie i zajmująca niewiele miejsca, a przy tym wystarczająco pojemna, by pomieścić kosmetyki i akcesoria.
Bez względu na to, jaką umywalkę wybierzesz, pamiętaj, aby miała pojedynczy otwór do montażu baterii z mieszaczem. Bateria taka jest estetycznym elementem wyposażenia, a przy tym zajmuje niewiele miejsca, dzięki czemu na umywalce można położyć mydło i przybory toaletowe.
Miski WC
Odpowiednie miski – podobnie jak umywalka – mogą optycznie powiększyć pomieszczenie. Miski WC wiszące sprawiają, że łazienka nie tylko wydaje się bardziej przestronna, ale co więcej, jest łatwiejsza do sprzątania. W pomieszczeniach mniejszych lub o niestandardowym kształcie doskonałym rozwiązaniem może być sedes narożny, którego konstrukcja pozwala wykorzystać często niezagospodarowaną przestrzeń.
Niezależnie od tego, jaki model wybierzesz, pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu wymiarów rezerwuaru i miski, ponieważ są one dostępne w różnych wersjach. Dzięki temu możesz dobrać model, który najlepiej sprawdzi się w Twojej łazience. Wąskie rezerwuary to znakomite rozwiązanie w sytuacji, gdy sąsiadują np. z drzwiami. W wąskich pomieszczeniach szerokość miski może też decydować o tym, czy znajdzie się miejsce na umywalkę.
Pamiętaj również o wyborze odpowiedniej deski. Wybierz biel lub inny neutralny kolor, który będzie harmonijnie współgrał z otoczeniem. Dzięki temu nie będzie to punkt przykuwający uwagę zaraz po wejściu do łazienki, ale spójny element aranżacji.
Wanny
Zmieszczenie wanny w małej łazience może być sporym wyzwaniem. Na szczęście jest wiele sposobów na to, jak zagospodarować małą łazienkę z wanną.
Wanny o prostych kształtach świetnie sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Dodatkowo są dostępne w różnych wymiarach, co pozwala odpowiednio je dobrać do pomieszczenia. Miejsce, na którym wanna stoi, możesz wykorzystać do przechowywania różnych rzeczy. Bez trudu zmieści się tam schowek podwannowy z panelem maskującym, dzięki któremu możesz w nim wygodnie przechowywać zabawki dla dzieci i kosmetyki.
Jeśli marzy Ci się prysznic, wybierz wannę z prysznicem, aby zaoszczędzić cenną przestrzeń. Takie pomysłowe połączenie wanny z prysznicem zapewni Ci dużo miejsca, dzięki czemu kąpiel będzie bardziej relaksująca. Jeśli chcesz uniknąć rozlewającej się wody w czasie korzystania z wanny, wybierz parawan nawannowy, który dodatkowo przepuszcza światło, co optycznie powiększy małą łazienkę.
Prysznice
Nowoczesne kabiny prysznicowe dostępne są w wielu kształtach i wymiarach, co pozwala dobrać odpowiednią do najbardziej skomplikowanego pomieszczenia. Kabiny kwadratowe i półokrągłe są bardzo eleganckie, a przesuwane drzwi zajmują mało miejsca w porównaniu do tradycyjnych drzwi na zawiasach. Chcesz, aby prysznic wydawał się większy i był łatwy w czyszczeniu? Wybierz przezroczyste drzwi bez ramek.
Urządzanie małej łazienki wymaga dobrego projektu. Jeśli łazienka jest za mała, by zamontować w niej prysznic, świetną alternatywą jest zaprojektowanie pomieszczenia z prysznicem bez brodzika czy kabiny. Wprawdzie instalacja może zająć nieco więcej czasu, ponieważ wymaga uszczelnienia całej łazienki, ale takie rozwiązanie daje nieocenione korzyści – łatwe czyszczenie oraz możliwość zagospodarowania pomieszczenia niewielkiego lub o niestandardowym kształcie.
Meble łazienkowe
W małej łazience jest niewiele miejsca na przechowywanie kosmetyków i akcesoriów. Na szczęście istnieje mnóstwo funkcjonalnych rozwiązań, które pozwolą Ci w pełni wykorzysta dostępną przestrzeń. Jak zagospodarować małą łazienkę?
Świetnym wyborem będą szafki nadumywalkowe z lustrem. Mają one różne głębokości, co pozwala dopasować je zarówno do dużych, jak i małych łazienek. Jeśli masz mało miejsca, postaw na lustro z półką lub szafkę otwieraną do góry. W naszej ofercie znajdziesz również szafki z pojedynczymi lub podwójnymi drzwiami oraz modele z niewidocznymi uchwytami, które sprawią, że wnętrze będzie prezentować się niezwykle atrakcyjnie.
Jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią na podłodze, wybierz wąski, wysoki regał, w którym pomieścisz wszystko od ręczników po papier toaletowy. A dzięki szafkom naściennym uwolnisz dodatkową przestrzeń. W naszej kolekcji Imandra znajdziesz szafki z błyszczącymi frontami, które odbijają światło i rozświetlają pomieszczenie.
Pamiętaj, aby pod prysznicem lub nad wanną powiesić koszyki na akcesoria i kosmetyki, które zazwyczaj zajmują miejsce na blatach. Zadbaliśmy, by w naszej ofercie znalazły się akcesoria o różnych kształtach i rozmiarach. Z pewnością znajdziesz wśród nich te pasujące do Twojej łazienki i odpowiadające potrzebom całej rodziny.
Ściany
Urządzanie małej łazienki rządzi się swoimi prawami. Jasne barwy to najlepszy sposób, by optycznie powiększyć pomieszczenie. Efekt ten pomogą Ci osiągnąć kolory neutralne – białe, kremowe i jasnoszare – oraz błyszczące powierzchnie. Wybierz farbę do łazienek odporną na wilgoć. Zalecamy, by miała lekki połysk, dzięki czemu będzie odbijać naturalne światło. Biały sufit sprawia, że pomieszczenie wyda się wyższe i bardziej przestronne.
Efekt rozjaśnienia wnętrza osiągniesz też dzięki płytkom z połyskiem. Duże płytki optycznie powiększają łazienkę, a mniejsza liczba fug oraz proste wykończenie nadają całości elegancji. Mniejsze płytki, mozaiki i pomieszczenie wygląda na bardziej przestronne. Wybierz neutralne kolory odbijające światło, wzorzyste tapety mogą przytłoczyć niewielką łazienkę, dlatego wybierz proste wzory, które łatwiej utrzymać w czystości. Łazienkowe panele ścienne mogą być świetną alternatywą dla płytek pod prysznicem i nad wanną. Ich zaletą jest nie tylko bardzo łatwy montaż, ale także brak fug na ich błyszczącej, akrylowej powierzchni, dzięki czemu łatwiej je czyścić.
Innym sposobem na optyczne powiększenie łazienki są duże lustra, które odbijają naturalne i sztuczne światło. Najlepiej wybrać minimalistyczne lustra bez ramki. Jeśli szukasz czegoś bardziej stylowego i uniwersalnego, zdecyduj się na lustro z wbudowanym oświetleniem. Rozwiązanie takie pozwala zrezygnować z dodatkowego oświetlenia nad lustrem i lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.
Podłoga
Ciemny kolor podłogi może nadać małemu pomieszczeniu wyjątkowy charakter i optycznie je powiększyć. Znakomitym wyborem są płytki podłogowe, wykładzina winylowa i panele winylowe montowane na klik – są one odporne na działanie wilgoci, trwałe i łatwe do wyczyszczenia. Pamiętaj, że podobnie jak w przypadku płytek ściennych dobrze dopasowana fuga, duże płytki i unikanie wyrazistych wzorów sprawiają, że pomieszczeniu wydaje się bardziej przestronne i lepiej uporządkowane.
Ogrzewanie
Tradycyjny kaloryfer może zajmować zbyt dużo miejsca, dlatego warto poznać inne, alternatywne pomysły.
Jednym z takich rozwiązań jest grzejnik do ręczników. Są one dostępne w różnych wymiarach i stylowych wykończeniach, np. nowoczesny i praktyczny grzejnik łazienkowy Beryl. Wybierz białe lub chromowane – pomieszczenie będzie wydawać się wtedy bardziej przestronne. Dzięki bogatemu wachlarzowi kształtów i rozmiarów grzejników dopasujesz je także do wąskich wnęk lub zamontujesz nad wanną. Tym sposobem ciepły ręcznik po kąpieli będziesz mieć zawsze pod ręką. Grzejnik do ręczników to także świetna alternatywa dla tradycyjnego wieszaka, który zwykle zajmuje więcej miejsca, a suszenie na nim mokrych ręczników trwa znacznie dłużej.
Jeśli planowany remont obejmuje także wymianę podłogi, zastanów się nad zamontowaniem ogrzewania podłogowego. Można je zainstalować nawet w najmniejszych pomieszczeniach, dzięki czemu wychodzenie spod prysznica lub z wanny będzie o wiele przyjemniejsze. W takim wypadku w miejsce kaloryfera lub grzejnika ściennego możesz wstawić na przykład szafki i schowki.
Oświetlenie
Oświetlenie w bardzo dużym stopniu wpływa na to, jak przestronne wydaje się pomieszczenie. Nieodpowiednie światło sprawia, że mała łazienka wydaje się przytłaczająca, z kolei odpowiednio umieszczone źródła światła tworzą w niej przyjazną atmosferę oraz optycznie ją powiększają.
Na światło górne warto wybrać oświetlenie punktowe i oczka z diodami LED. W miarę możliwości należy rozmieść je równomiernie w całym pomieszczeniu i rozważyć, czy nie warto zamontować dodatkowych lamp np. nad wanną. Nowoczesne diody LED dają przyjemne, jasne światło, a ich żywotność sięga nawet 15 lat, dzięki czemu nie wymagają częstej wymiany. Co więcej, w przeciwieństwie do starszych żarówek CFL świecą mocnym strumieniem od razu po włączeniu, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne.
Dobrym pomysłem może być także oświetlenie naścienne montowane nad umywalką lub po jej bokach, bądź też lustro z wbudowanym oświetleniem. Takie łagodne światło bardzo dobrze sprawdza się podczas golenia oraz zabiegów pielęgnacyjnych i znakomicie dopełni całość aranżacji.
Data publikacji: 31.05.2019
Data aktualizacji: 06.09.2024