Dlaczego maty podłogowe to dobre rozwiązanie?
Maty podłogowe mają bardzo wiele zalet! Mogą nam pomóc zachować podłogę w należytym stanie, ograniczyć ryzyko poślizgnięcia się na ziemi, a także doskonale zapobiec przesuwaniu się mebli. Z kolei niektóre modele posłużą nam do ozdabiania wnętrz i maskowania posadzek. Zobaczmy, jaka mata podłogowa będzie idealna dla naszych potrzeb i jak wybrać odpowiedni design!
Czym są maty podłogowe?
Maty podłogowe to funkcjonalne elementy, które mogą być wykonane z różnego typu materiałów, zwykle w kształcie mniejszego lub większego prostokąta. Z reguły kładzie się je na podłodze, niczym dywan czy chodniczek. Wykorzystamy je podczas urządzania wnętrz – nie tylko tych domowych, ale też biurowych i komercyjnych.
Wśród głównych zalet mat znajdziemy łatwość pielęgnacji, dużą stabilność, wytrzymałość i bogatą ofertę wzorów. Pamiętajmy jednak, że wszystko zależy od rodzaju, na który się zdecydujemy.
Jaka mata podłogowa sprawdzi się w salonie?
Jeżeli szukamy alternatywy dywanu do naszego pokoju dziennego, z pomocą przyjdą rozmaite maty podłogowe:
-
maty winylowe – cechują się chropowatą warstwą spodnią, dzięki czemu nie mierzymy się z ciągłym przesuwaniem się materiału. Są wykonane z PVC, a do tego możemy je znaleźć w wielu wzorach i odcieniach. Dzięki wykorzystaniu tworzywa sztucznego, nie tworzą warunków do osadzania się kurzu i rozwoju drobnoustrojów;
-
maty gumowe – kauczuk sprawia, że są odporne na promienie UV i wilgoć. Wyróżniają się doskonałymi właściwościami antypoślizgowymi. Królują wśród pasjonatów gier planszowych, a do tego dobrze sprawdzają się także na zewnątrz budynków;
-
maty lateksowe – satynowy materiał PVC sprawia, że szybko możemy je zrolować i przenieść. Lekkie, mięciutkie i znane z dwustronnego nadruku.
Sposób na dekorację mieszkania
Szeroka paleta barw, rozmaite formaty, ciekawe wzory… Jak widzisz, na rynku pojawiło się wiele modeli mat podłogowych, a to oznacza, że mogą one pełnić świetną funkcję dekoracyjną. Odpowiednio dobrane pod względem wizualnym, są w stanie całkowicie odmienić wygląd wnętrza. To rozwiązanie często spotyka się w przedpokojach i łazienkach, szczególnie pod prysznicem.
Jak zatem dopasować maty do stylu naszej przestrzeni? Po pierwsze, zwróćmy uwagę na rozmiar i kształt, którego potrzebujemy. Maty nie muszą zakrywać całej podłogi, więc może się okazać, że warto postawić na kombinację kilku różnych wzorów. Kolejnym aspektem będzie zdecydowanie, jaki wzór pasuje najlepiej do reszty wyposażenia oraz dekoracji ściennych. Niekiedy mniej znaczy więcej…
Tu dobrym przykładem będą maty bambusowe, które zyskują popularność w korytarzach, sypialniach i salonach. Ich naturalny i minimalistyczny wygląd świetnie komponuje się z różnymi stylami wnętrz, jednocześnie zapewniając doskonałą amortyzację. Myśląc o plusach, dodajmy, że utrzymanie ich czystości nie stanowi wyzwania.
Czy wiesz, że…
Maty mogą wyścielać nawet całe posadzki w pomieszczeniach mieszkalnych? Ta praktyka jest nadal wykorzystywana w Japonii.
Pamiętajmy, że możemy też wykorzystać design, który zagwarantuje pełną oryginalność! Orientalne wzory, wariacje geometryczne, inspiracje rodem z Maroko… Eksperymenty mile widziane!
Pokoje dziecięce, a maty podłogowe
Kolejnym ciekawym przykładem są maty, które zostały stworzone z myślą o pokojach dziecięcych. Aby najmłodsi mogli spokojnie bawić się na podłodze, możemy sięgnąć po alternatywę dywanów i zdecydować się chociażby na maty piankowe. Są one ciepłe i komfortowe, a do tego jasno wyznaczają przestrzeń.
Dodatkowy plus? Dobra mata pochłania brud, który wnosimy do pomieszczenia. Ten z kolei bez problemu usuniemy, co stanowi dużą przewagę w porównaniu do tradycyjnego dywanu.
Maty podłogowe jako ochrona przestrzeni
Osobną kategorią są maty podłogowe, które mają przede wszystkim spełniać rolę techniczno-zabezpieczającą. Mogą być one wykorzystane do ułożenia pod meblami w celu ochrony podłogi, ale nie tylko. Choć nie spełniają żadnych konkretnych funkcji ozdobnych, przynoszą wiele korzyści. Wyróżniamy:
-
maty antypoślizgowe – są wykonane z gumy i mają za zadanie ułatwić nam poruszanie się po śliskich posadzkach. Ich dobra przyczepność do podłogi sprawia, że mogą doskonale unieruchomić dywan czy wykładzinę. W ten sposób zapobiegamy przesuwaniu się i ślizganiu materiału. Możemy położyć je także w miejscach newralgicznych, gwarantując osobom starszym i dzieciom bezpieczeństwo przejścia;
-
maty ochronne – kładziemy je między innymi pod krzesłami i innymi meblami na kółkach, chroniąc posadzkę przed zarysowaniami i uszkodzeniami, które niewątpliwie pojawiłyby się w trakcie ich przesuwania. Właśnie dlatego są tak cenione w biurach;
-
-
maty wygłuszające – ten rodzaj stosujemy wszędzie tam, gdzie zależy nam na zatrzymaniu przenikania dźwięków. Dobrym przykładem będzie nie tylko posadzka w domu, ale też podłoga auta czy studio nagraniowe. Są wykonane z reguły z różnych typów gumy;
-
maty izolujące – to szeroka grupa elementów, które wykorzystamy podczas rozmaitych prac budowlano-remontowych i wykończeniowych. Wśród nich znajdują się maty ocieplające, wyciszające, czy te mające odseparować wilgoć i chłód. Należy do nich filc wełniany.