Umywalki do małej łazienki
Planujesz remont łazienki i zastanawiasz się, jaka umywalka będzie najlepsza? Do wyboru masz różne kształty i materiały, takie jak ceramika, stal nierdzewna czy kompozyt. W małych łazienkach świetnie sprawdzą się umywalki narożne, które optymalnie wykorzystują przestrzeń. Wybierając umywalkę, warto też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jak powłoka ochronna ułatwiająca czyszczenie, czy opcje montażu – wiszące, wpuszczane w blat lub z praktyczną szafką. Dowiedz się, na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze umywalki, aby idealnie pasowała do Twojej łazienki.
Spis treści:
Rodzaje
Do wyboru mamy umywalki prostokątne, półokrągłe, okrągłe i o nietypowych kształtach. Ale najczęściej do małych łazienek polecane są umywalki narożne. Umożliwiają one bowiem wykorzystanie rogu pomieszczenia. Oferowane są w dwóch wersjach: symetryczne i asymetryczne (mają różne długości krawędzi przylegających do ściany). Te ostatnie występują w wersji lewej lub prawej.
Standardowa szerokość tego typu umywalek wynosi 35-50 cm. Natomiast głębokość, rozumiana jako odległość od krawędzi przedniej do tylniej, zaczyna się od 20 cm. Ale w tak płytkich modelach trudno jest uniknąć rozchlapywania wody. Jeśli jest to możliwe, lepiej wybrać umywalkę o głębokości 40 cm.
Umywalki asymetryczne mogą mieć płaską część przeznaczoną do odstawienia, na przykład mydelniczki. Wiele z nich ma już z boku fabrycznie przygotowany otwór do zamontowania baterii sztorcowej jednouchwytowej. Fachowcy polecają w tej sytuacji raczej niską baterię. Natomiast do umywalki bez otworu można zastosować również baterię ścienną.
Oprócz typowych umywalek wiszących dostępne są modele wpuszczane w blat, na którym zmieścimy potrzebne przybory toaletowe. Coraz częściej można też kupić gotowy zestaw, czyli umywalkę z bardzo praktyczną jedno- lub dwukomorową szafką.
Materiał
Większość umywalek wykonanych jest z ceramiki. Ale bez trudu znajdziemy też modele z kamienia, stali nierdzewnej czy kompozytu (mieszanka kamienia naturalnego i żywic).
Niektórzy producenci pokrywają swoje produkty specjalną powłoką ochronną. Utrudnia ona osadzaniu się kamienia, a przez to znacznie łatwiej utrzymać ją w czystości.
Kolorystyka
Standardowym kolorem ceramiki jest biel, ale można też kupić umywalki szare, beżowe, czarne i w wiele innych. Pamiętajmy jednak o tym, że jasne kolory nadają małym wnętrzom przestronności i czystości.
Data publikacji: 14.11.2012
Data aktualizacji: 02.09.2024