Umywalka do dużej łazienki – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej umywalki do łazienki o dużym metrażu jest zadaniem na pozór łatwym i przyjemnym. Warto jednak odpowiednio wcześniej tak zaplanować przebieg instalacji, by okazała łazienka była nie tylko aranżacyjnie wysmakowana, ale również funkcjonalna. Podpowiemy, jaka umywalka do dużej łazienki nadaje się najlepiej.

duża łazienka

Spis treści:

Chociaż na pierwszy rzut oka umywalka zdaje się jedynie użytkowym elementem wyposażenia łazienki, to jej design ma wpływ na całokształt wyglądu pomieszczenia. A trzeba przyznać, że łazienka to nie tylko miejsce, gdzie wykonujemy czynności higieniczne, ale również wnętrze, gdzie można się zrelaksować. Mnogość rodzajów, kształtów, a nawet kolorów może przytłoczyć. Jakiego wyboru dokonać, gdy potrzebna Ci umywalka do dużej łazienki? Poznaj odpowiedź na to pytanie.

Umywalka do dużej łazienki – na co zwrócić uwagę?

Podstawowym kryterium wyboru umywalki jest wielkość łazienki. Duże wnętrze sprawia, że poszerzają się Twoje możliwości aranżacyjne, a wybór staje się praktycznie nieograniczony. Duże umywalki łazienkowe szturmem zdobywają sklepy z elementami wyposażenia łazienek. 

Ważny jest również styl, w którym została zaaranżowana łazienka. Innych rozwiązań będzie wymagała klasyka, innych bardziej sprecyzowane do danego stylu wnętrze. Duża umywalka jest nie tylko praktyczna, ale może stanowić akcent dekoracyjny. W wielu łazienkach spotkać możesz nie klasyczne, białe umywalki, ale również z kamienia, stylizowane na marmurowe, a nawet ze złotymi zdobieniami. Podobnie jest z kształtem. Jeśli chcesz, aby Twoja łazienka była wnętrzem z charakterem, możesz wybrać umywalkę w kształcie fantazyjnej muszli lub niesymetrycznej misy. 

Jeśli decydujesz się na ceramikę sanitarną w kolorze białym, zwróć uwagę na to, aby odcień bieli był taki sam. Wybierając poszczególne elementy u różnych producentów, istnieje ryzyko, że umywalka będzie różnić się odcieniem od wanny lub toalety. Aby umywalka była praktyczna i wygodna, kieruj się zasadą, że im jest płytsza, tym powinna być szersza, natomiast im umywalka jest węższa, tym powinna być głębsza.

Chociaż wydaje się, że umywalka do dużej łazienki mogłaby być, jaka sobie tylko wymarzysz, przy jej wyborze zwróć również uwagę, czy sposób jej montażu współgra z systemem montażowym baterii umywalkowej. 

Umywalka do dużej łazienki

Duża łazienka – jaką umywalkę wybrać?

Im większe wnętrze, tym szersze możliwości aranżacyjne. Przyjrzyjmy się zatem bliżej rodzajom umywalek, które możesz wybrać, urządzając dużą łazienkę. 

  • Umywalki wpuszczane w blat

Klasycznym rozwiązaniem aranżacyjnym jest zamontowanie w łazience umywalki wpuszczonej w blat. Jeśli podoba Ci się to rozwiązanie, z pewnością docenisz również jego praktyczny aspekt. Dzięki temu, że umywalka jest szczelnie połączona z blatem szafki, nie musisz martwić się o wilgoć i brud zbierający się w szczelinach. 

Wybór umywalki wpuszczanej w blat sprawi jednak, że w szafce zmniejszy się powierzchnia, którą możesz wykorzystać do przechowywania kosmetyków lub środków czystości. Musisz zadbać również o uchwyty lub półki na podręczne akcesoria, takiej jak mydło czy szczoteczki do zębów. 

  • Umywalki nablatowe

Umywalki montowane na blacie są w ostatnich latach coraz bardziej popularne. Dają one ogromne możliwości aranżacyjne. Umywalka do dużej łazienki może stać bowiem jedynie na podwieszonym blacie lub stylowym stoliku w stylu loftowym.  Z kolei duża umywalka z szafką to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz podręczne akcesoria łazienkowe mieć pod ręką. 

Umywalka duża nablatowa może stanowić dominujący punkt łazienki, szczególnie gdy wybierzesz nietypowy kształt lub kolor. Pamiętaj jednak, aby właściwie oszacować wysokość blatu. Zbyt wysoko zamontowany blat będzie utrudniał niewysokiej osobie wygodne korzystanie z umywalki. 

Chodzi Ci po głowy umywalka narożna? Duża wersja takiego rozwiązania nie jest zbyt popularna. Narożne umywalki polecane są przede wszystkim do małych wnętrz, gdzie nietypowa forma pozwala zaoszczędzić przestrzeń użytkową. 

Jaką umywalkę do dużej łazienki wybrać

Umywalka do dużej łazienki – jedna czy dwie?

Jeśli mieszkanie, które mieści w sobie pokój kąpielowy, jest jedynym pomieszczeniem łazienkowym (poza dodatkową toaletą, która zwykle jest uwzględniana przy dużym metrażu), należy zadbać o jego pełną użyteczność nie tylko w chwili popołudniowo-wieczornego odpoczynku, ale także w godzinach porannych, którym zwykle towarzyszy pośpiech. Ponieważ w budynkach jednorodzinnych częsta jest sytuacja, że domownicy opuszczają mieszkanie razem i wspólnie udają się do pracy i szkoły, łazienka powinna być przygotowana do wzmożonego ruchu tuż przed ich wyjściem. W tym celu niezbędne będzie jej wyposażenie w dwie umywalki, nawet ze sobą sąsiadujące.

Tym samym odpowiedź na pytanie „dwie umywalki czy jedna?” uzależniona jest od ilości domowników korzystających z łazienki w godzinach porannego szczytu. Dla singla lub pary jedna duża, głęboka umywalka okaże się wystarczająca, podczas gdy obecność młodszego pokolenia wymusi zmiany w poprowadzonej instalacji wodnej i jej modernizację, czego efektem będzie pojawienie się dodatkowej umywalki. 

Ta połączona zostanie z poprzednio używaną wspólnym, wydłużonym blatem, a nad nowo zainstalowaną zawieszone zostanie – podobnie jak nad poprzedniczką – lustro. Jedno albo dwa, w tym jedno mniejsze na wysięgniku, jeśli z umywalki korzystać będzie osoba robiąca makijaż, o ile w pomieszczeniu niezagospodarowane zostało miejsce specjalnie temu poświęcone, czyli toaletka.

Wielkość pomieszczenia ułatwia wydzielenie w nim poszczególnych stref, w których odbywają się codzienne kosmetyczne i higieniczne rytuały. Warto przedzielić każdą z części symbolicznie, a nie odgrodzić całościowo, tworząc swoiste pokoje w pokoju kąpielowym. Wystarczą do tego metrowej wysokości ścianki lub wyższe, w których rolę materiału budowlanego przejmą półtransparentne luksfery. Co ważne – każdą ze stref dekoruje osobne źródło światła, które w przypadku najbliższych okolic umywalki ma do spełnienia zadanie szczególne. Obraz naszego odbicia w lustrze ponad umywalką powinien być jak najwierniejszy wyglądowi naszej twarzy oświetlonej światłem naturalnym. Takie warunki świetlne umożliwią nałożenie perfekcyjnego makijażu.

Data aktualizacji: 29.08.2024