Tynki, które obudzą w Tobie artystę
Jeśli szukamy sposobu na efektowne i niepowtarzalne wykończenie ścian, warto poznać nowoczesne tynki, które pozwalają uzyskać wyjątkowe efekty. Oto kilka pomysłów i inspiracji, które wykorzystują możliwości tynków.
Spis treści:
- Tynki strukturalne
- Trawertyn
- Stiuki
- Tynk japoński
- Beton dekoracyjny
- Dodatki, upiększenia, wykończenia
Tynki strukturalne
Są ostatnio bardzo modne i dają ogromne możliwości aranżacyjne. Występują w postaci specjalnych mieszanek, past i proszków. Zależnie od tego, jak je nałożymy i z czym połączymy, uzyskamy bardzo różnorodne efekty. Po odpowiednim ich przygotowaniu i położeniu na ściany, możemy stworzyć wybraną strukturę – zarówno tę zupełnie gładką, jak i porowatą lub z elementami ubytków czy spękań. Możemy wykonać także powierzchnie imitujące prawdziwy kamień, np. lśniący gładki marmur, a także beton czy inne faktury, np. cieniowane, z wzorami, sprawiające wrażenie wielowymiarowych. Wystarczy nieco wyobraźni i zestaw pozwalający na samodzielne wykonanie rozmaitych efektów, czyli: szpachelka, paca wenecka, gąbka celulozowa i wałek malarski lub papier ścierny. Te elementy wraz z oferowanymi tynkami, werniksami i farbami czy bejcami, pozwolą obudzić tkwiącego w nas artystę i stworzyć ściany, o jakich marzyliśmy. Stosując dodatkowo szablony, otrzymamy ciekawe, wypukłe dekoracje, których pozazdroszczą nam znajomi. Pamiętajmy też, że tynki strukturalne nie tylko świetnie dekorują, ale także wyrównują i chronią ściany.
Trawertyn
Jest jednym z bardziej szlachetnych tynków produkowany na bazie naturalnych spoiw wapiennych i pyłu marmurowego. Tworzy piękny, klasyczny efekt, który sprawdzi się nawet w najbardziej prestiżowych wnętrzach. Pozwala on na uzyskanie efektu ścian, kolumn czy też kominów wyłożonych prawdziwym trawertynem. Tego typu tynk posiada elementy imitujące wewnętrzną strukturę skały, m.in. w postaci naturalnych ubytków i wżerów. Wzory celowo uformowane szpachelką na takim tynku powinny być nieco wyszlifowane, a na koniec utrwalone lakierem dekoracyjnym.
Zobacz też: Tynki do wnętrz – jakie wybrać?
Stiuki
Rozróżniamy stiuki klasyczne oraz syntetyczne. Klasyczne – są produktem tworzonym w oparciu o doskonałe włoskie receptury, na bazie wapna. Syntetyczne stiuki robione są na bazie akrylu. Stosuje się je do pokrywania ścian i sufitów w eleganckich wnętrzach. Stiuki klasyczne zwane są także antycznymi czy weneckimi i imitują powierzchnię oryginalnego marmuru wraz z rysunkiem jego charakterystycznych żyłek i przebarwień. Na zakończenie prac przy takim tynku musimy nadać powierzchniom stiuku wysoki połysk i głębię. Dokonujemy zatem kilkukrotnego woskowania, a następnie polerowania.
Tynk japoński
Tworzy bardzo elegancką powłokę w wielu typach wnętrz, przy czym jednocześnie zwiększa ich izolację termiczną oraz akustyczną. Jest on tworzony na bazie ekologicznych dodatków – zwykle znajduje się w nim naturalna bawełna, stąd nazywany bywa też tynkiem bawełnianym. Dostępny jest w wielu ciekawych wersjach kolorystycznych. Po prostym nałożeniu, wygładzeniu wałkiem i wyschnięciu, tynk japoński tworzy bardzo ciekawe, wyraźne struktury.
Beton dekoracyjny
Modny ostatnio styl industrialny oraz elementy wyposażenia z drewna, szkła i metalu świetnie będą się komponowały z tynkiem imitującym beton. Taką dekoracyjną powierzchnię betonu robimy z drobnoziarnistego tynku mineralnego. Nakładamy jego podwójną warstwę, a następnie miejscowo zwilżamy ścianę. Potem wystarczy przetrzeć ją pacą wenecką, co pozwoli uzyskać efekt kolorystyczny zbliżony do barwy naturalnego betonu.
Przeczytaj także: Rodzaje gładzi
Dodatki, upiększenia, wykończenia
Powierzchnie wykańczane tynkami dekoracyjnymi często bardzo zyskują dzięki szczególnym dodatkom. Do takich należą np. bejce, werniksy, lakiery dekoracyjne, pasty czy barwniki.
- Bejce bywają matowe, satynowe (matowe z delikatnym połyskiem) albo perłowe (błyszczące z poświatą perłową). Potrafią uatrakcyjnić, a także dodatkowo zabezpieczyć ścianę.
- Werniksy dekoracyjne to specjalne powłoki przynoszące szczególne efekty dekoracyjne np. połysk metaliczny albo brokatowy blask.
- Lakier dekoracyjny może być transparentny, służący jedynie impregnacji i utrwaleniu efektu, ale także możemy go zabarwiać dowolnymi, pasującymi do naszego wystroju pigmentami. Szczególne efekty uzyskujemy, stosując lakier do spękań, który celowo postarza i stylizuje powierzchnie.
- Pasta, np. perłowa akrylowa (w kolorze platyny, rubinu, złota, czy szmaragdu) posłużyć nam może w szlachetnej dekoracji powierzchni stiuków czy innych tynków dekoracyjnych lub farb. Z kolei pasta (typu glasser) na bazie żywicy akrylowej, z kuleczkami szklanymi, pozwala na uzyskanie trójwymiarowego efektu głębi. Pokryta nią ściana mieni się i odbija światło, przynosząc niebanalne efekty.
Data aktualizacji: 24.08.2024