Szlifowanie gładzi gipsowej – ręcznie czy mechanicznie?
Przygotowując ściany do malowania, z pewnością próbujemy je jak najlepiej wyrównać – by ostatecznie zyskać idealnie gładką powierzchnię. Właśnie do tego służy gładź szpachlowa. Możemy ją wyszlifować na dwa sposoby: ręcznie lub przy pomocy specjalnej szlifierki. Zobaczmy, czym różnią się te metody!
Ręczne szlifowanie gładzi – co warto o tym wiedzieć?
Do ręcznego szlifowania gładzi szpachlowej potrzebujemy narzędzia złożonego z dwóch elementów:
- specjalnej pacy z długim uchwytem;
- papieru ściernego lub siatki do szlifowania.
O tym, który z tych materiałów lepiej sprawdzi się w tej sytuacji, przeczytamy w tym artykule.
Taka metoda najlepiej sprawdza się w przypadku niewielkich pomieszczeń i trudno dostępnych miejsc. Może być z kolei nieco problematyczna w większych wnętrzach. Dlaczego? Chociażby z powodu dużej ilości pyłu, który powstaje podczas pracy. Czy możemy sobie z tym jakoś poradzić? Na rynku znajdziemy też nieco droższe pace, które będą wyposażone w specjalny system odsysania pyłu lub w adapter do podpięcia rury od odkurzacza. Decydując się na zakup tego akcesorium co prawda zapłacimy więcej, ale w czasie szlifowania gładzi powstanie mniej pyłu.
Porada eksperta Na rynku najczęściej spotkamy się z pacami o szerokości 80 lub 105 mm. Warto jednak wspomnieć o tym, że papier ścierny o szerokości równej 105 mm cieszy się większą popularnością – dlatego też nie będziemy mieć trudności z jego znalezieniem na sklepowych półkach. |
Jak działa szlifierka do gładzi szpachlowej?
Alternatywę dla wyżej przedstawionej metody stanowi zastosowanie szlifierki elektrycznej, zwanej również „żyrafą”. Stosując zasilane prądem akcesorium, możemy pracować szybciej i wydajniej – dlatego też zaleca się korzystanie z niego w przypadku większych powierzchni. Na korzyść tej metody szlifowania gładzi przemawia przede wszystkim to, że w czasie pracy powstanie znacznie mniej uciążliwego pyłu. Wszystko za sprawą zintegrowanego systemu odsysania pyłu, który należy podłączyć do przemysłowego odkurzacza.
Jak pracować szlifierką mechaniczną? Zacznijmy od drzwi i kierujmy się powoli w stronę okna. Dzięki temu będziemy lepiej widzieć miejsca, które wymagają poprawienia. Przesuwajmy narzędzie płynnymi ruchami, raz po razie, aby zyskać jak najbardziej równomierny efekt końcowy. Najlepiej też robić to w świetle naturalnym – sztuczne oświetlenie może trochę zniekształcać szczegóły.
Na takiej szlifierce mocuje się papier ścierny w postaci krążka – najczęściej o średnicy równej 225 mm. Wybierając go, zwróćmy koniecznie uwagę na rozkład i liczbę otworów znajdujących się na części roboczej naszego urządzenia – mogą być umieszczone bliżej krawędzi lub bliżej środka. Dlaczego jest to tak istotne? Otwory te służą do odsysania pyłu w czasie szlifowania gładzi szpachlowej. Jeśli więc zasłonimy je nieodpowiednio dobranym krążkiem ściernym, funkcja ta nie będzie działać. Efekt? Pył osiądzie wszędzie, a jego usunięcie zajmie nam dużo czasu.
Szlifowanie ścian – zarówno ręczne, jak i mechaniczne – jest dość prostą czynnością, choć wymaga pewnej wprawy. Koniecznie zobaczmy, jakie błędy można przy tym popełnić i jak ich uniknąć!
Data publikacji: 02.08.2018