Przejdź do głównej treści

Szlifowanie drewna w domu – jak się do tego przygotować?

Drewno to bardzo często wybierany materiał wykończeniowy i budowlany w naszych domach. Ma wiele zalet, a jedną z nich jest to, że można łatwo poddawać go obróbce np. szlifowaniu. Jeśli zatem planujemy szlifowanie lub wycinanie drewna, warto przygotować się do tego zadania. Poniżej prezentujemy przydatne informacje oraz cenne wskazówki.

Jaką szlifierkę i akcesoria wybrać do szlifowania drewna?

Szlifowanie drewna to wymagający proces, który może dać imponujące efekty. Aby jednak tak było, należy wybrać odpowiednią szlifierkę do drewna oraz akcesoria, które będą nam w tym pomagały. Wybór szlifierki nie jest prosty i zależy od takich czynników jak cel, który chcemy osiągnąć, budżet, jakim dysponujemy, miejsce, w którym będziemy szlifować drewno oraz jego rodzaj. 

Do wyboru mamy wiele rodzajów szlifierek.

  • Szlifierki taśmowe – służą do szlifowania dużych powierzchni np. blatów, boazerii, podłóg czy długich desek. Ze względu na swoją budowę pozwalają na szybkie uzyskanie gładkiej i równej powierzchni na dużej przestrzeni. Są wydajne oraz mogą mieć dużą moc. Uniemożliwiają jednak dokładne wykończenie narożników i krawędzi oraz trudno dostępnych miejsc np. zgięć prostych.

  • Szlifierki oscylacyjne – działają na zasadzie regularnych drgań. Tarcza ścierna przymocowana jest do urządzania i drga pod wpływem wibracji. Jest przeznaczona do szlifowania zarówno dużych powierzchni, ale też pracy wykończeniowej. Przy jej pomocy możemy np. polerować mniejsze powierzchnie oraz szlifować zakamarki wymagające większej dokładności. Szlifowanie drewna takim narzędziem nie powinno sprawić trudności nawet osobom mało wprawionym.

  • Szlifierki kątowe –  przeznaczone są do zgrubnego szlifowania kątów, ostrych krawędzi lub w sytuacjach, gdy chcemy wyrównać drewniane elementy. Spiszą się one doskonale przy mniejszych i prostych zadaniach. Wymagają też pewnej wprawy oraz doświadczenia, gdyż używane nieodpowiednio, mogą uszkodzić obrabiane drewno. Szlifierki kątowe posiadają też wymienne tarcze, które możemy wymieniać w zależności od rodzaju drewna.

  • Szlifierki mimośrodoweszlifierki mimośrodowe służą do wstępnego szlifowania drewna. Są bardzo szybkie i wykonują oscylacyjne ruchy. Pozwala to na osiągnięcie szybkiego wyraźnego szlifu na drewnie.

polerowanieOprócz samej szlifierki, warto także zaopatrzyć się w różnego rodzaju narzędzia do szlifowania drewna, które ułatwią nam zadanie obróbki. Przede wszystkim trzeba zadbać o wymienne i zapasowe tarcze do szlifierki. Warto też zaopatrzyć się w papier ścierny o różnej gradacji, którym wykończymy miejsca niedostępne dla maszyny. Przydatne okazują się też przedłużki do miniszlifierki, jeśli taką posiadamy. Należy wybrać też odpowiedni zestaw kluczy i śrubokrętów do obsługi szlifierki.

Jak zachować bezpieczeństwo podczas szlifowania drewna?

Zanim zaczniemy szlifowanie drewna, musimy koniecznie upewnić się, że nie będzie stwarzało to niebezpieczeństwa dla innych osób, a także dla nas samych. Obowiązkowo musimy zwrócić uwagę na stanowisko pracy. Powinno być stabilne, odpowiednio duże i posiadać miejsce do odkładania rzeczy, z których już nie korzystamy. Narzędzia do szlifowania drewna mogą upaść na nas lub przeszkadzać nam w pracy, jeśli nie będą odpowiednio przechowywane. Same drewniane elementy, które będziemy obrabiać — zwłaszcza te duże mają być stabilnie ustawione przed rozpoczęciem szlifowania, a także podczas przechowania, aby nie wywróciły się na nas.szlifowanie

Szlifowanie elementów drewnianych powinno odbywać się z udziałem odpowiednich środków ochrony osobistej. Mowa tu o goglach ochronnych na oczy oraz masce przeciwpyłowej. Powinniśmy mieć też zawsze odpowiednie rękawice, które będą chroniły nasze ręce przed wysoką temperaturą wydzielaną przez urządzenia działające na wysokich obrotach oraz drzazgami.

Porada eksperta

Prace szlifierskie przy drewnie zawsze obfitują w dużą ilość pyłu, który może być groźny dla naszego zdrowia. Zawsze w takiej sytuacji należy używać odpowiednio dobranych, jakościowych masek przeciwpyłowych. Wybrane przez nas maski powinny być również używane zgodnie z instrukcją i przeznaczeniem. Nie korzystajmy zatem więcej razy z danego modelu maski, aniżeli przewiduje to producent.

Jak szlifować drewno?

Choć istnieje wiele technik i sposobów szlifowania drewna, warto zastosować się do kilku uniwersalnych porad oraz wskazówek, dzięki którym proces ten będzie lepszy, a my unikniemy kłopotliwych sytuacji.Wałek giętki Dremel

Przed uruchomieniem szlifierki, powinniśmy przetrzeć powierzchnię drewna oraz ją oczyścić. Usuniemy w ten sposób wszystkie niedoskonałości, co pozwoli nam na bardziej komfortową i precyzyjną pracę. Szlifowanie drewna zawsze rozpoczynamy od papieru ściernego o najgrubszym ziarnie, a następnie z biegiem szlifowania przechodzimy na papier o drobniejszej gradacji. Drewno powinniśmy szlifować wzdłuż włókien i słojów, aby uniknąć powstawania dziur oraz drzazg. Aby dowiedzieć się więcej o szlifowaniu drewna możemy:

  • obejrzeć filmiki na YouTube;

  • przeczytać prasę specjalistyczną;

  • poprosić o pomoc lub instruktaż znajomych;

  • ćwiczyć na niepotrzebnych kawałkach drewna.

Zakończenie pracy

Gdy będziemy kończyli szlifowanie, również i w tym momencie warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Zapewni to nam jakościowe wykończenie i prawidłową konserwację elementu, nad którym pracowaliśmy. W efekcie drewno będzie prezentowało się imponująco oraz posłuży nam wiele lat.

Przede wszystkim należy dokładnie oczyścić drewno po zakończonej pracy z pyłu przed jego impregnacją. Tę czynność warto wykonywać kilkukrotnie w trakcie szlifowania, aby pył i odpadki nie wpłynęły negatywnie na wykończenie drewna. Do czyszczenia drewna możemy używać delikatnie zwilżonej miękkiej ściereczki.
Czyste i suche drewno, powinniśmy odpowiednio zaimpregnować, aby było chronione przed czynnikami zewnętrznymi czy fizycznymi uszkodzeniami.