Symbol VDE na narzędziu – co oznacza?
Czy masz w swoim warsztacie narzędzia z certyfikatem VDE? Możesz to szybko sprawdzić! Powinny być one oznaczone specjalnym symbolem na rękojeści, który świadczy o ich przeznaczeniu przede wszystkim do prac wykonywanych pod napięciem. Dziś podpowiemy Ci, czym warto się kierować w trakcie zakupów narzędzi i jak z nimi postępować.
Co oznacza symbol VDE?
Sam skrót pochodzi od pierwszych liter nazwy niemieckiego instytutu kontroli, który specjalizuje się w sprawdzaniu i certyfikacji urządzeń, komponentów oraz systemów elektrotechnicznych. Gdy symbol VDE pojawia się na tego typu akcesoriach, stanowi potwierdzenie spełnienia wymagań dotyczących jakości i bezpieczeństwa.
Możemy być pewni, że narzędzia z certyfikatem VDE przeszły przez kompleksowe badania pod względem elektrycznym, mechanicznym, toksycznym, termicznym i radiologicznym. W praktyce oznacza to, że sprawdzono ich odporność na nacisk, wytrzymałość ogniową, elektryczne właściwości izolacyjne i inne czynniki, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo użytkownika podczas pracy. Na niektórych narzędziach możemy dodatkowo zobaczyć symbol GS, który potwierdza uzyskanie atestów.
Czy wiesz, że…
Normy VDE są dość często zgodne z uniwersalnymi normami EN? Jednak zwykle uważa się je za bardziej szczegółowe.
Jakie są rodzaje norm VDE?
W zależności od zakresu prac i rodzaju używanych do nich narzędzi, możemy wyróżnić 8 typów norm VDE:
-
norma DIN-VDE 00xx i 01xx – obejmuje narzędzia elektryczne ogólnego zastosowania;
-
norma DIN-VDE 02xx – dotyczy kabli i innych przewodników elektrycznych;
-
norma DIN-VDE 03xx – umieszczana na materiałach izolacyjnych;
-
norma DIN-VDE 04xx – określa standardy dla urządzeń kontrolnych i pomiarowych, np. najróżniejszych czujników;
-
norma DIN-VDE 05xx – pojawia się na na urządzeniach elektrycznych, a także na bateriach i akumulatorach, które służą do ich zasilania;
-
norma DIN-VDE 06xx – znajduje zastosowanie w przypadku akcesoriów wchodzących w skład domowej instalacji elektrycznej;
-
norma DIN-VDE 07xx – stosowana w przypadku urządzeń AGD i RTV oraz lamp;
-
norma DIN-VDE 08xx – wykorzystuje się ją w systemach telekomunikacyjnych.
Jakie narzędzia z certyfikatem VDE wybrać?
Symbol VDE pojawia się na różnego rodzaju narzędziach wykorzystywanych przez elektryków, pracowników budowlanych, konserwatorów i wielu innych specjalistów. Nie brak też osób, które decydują się na samodzielne prace domowe. Czym w takim razie kierować się, aby zakup był udany? Zwracajmy szczególną uwagę na:
-
rozmiar – dobierajmy narzędzia, które odpowiadają zadaniom, z jakimi planujemy się zmierzyć;
-
dopuszczalna wartość napięcia prądu, z jakim możemy pracować – weźmy pod uwagę mały zapas, aby być przygotowanym do różnych sytuacji;
-
jakość i trwałość – narzędzia powinny służyć nam przez długi czas i mierzyć się z wymagającymi wyzwaniami, zatem wybierajmy solidne rozwiązania;
-
izolacja rękojeści – dzięki temu nie będziemy musieli martwić się o ryzyko porażenia prądem elektrycznym;
-
wygoda użytkowania – oceńmy, czy dane akcesorium dobrze leży w dłoni i nie wyślizguje się z niej w trakcie manewrowania. Producenci często decydują się na dodatkowe właściwości antypoślizgowe i rozmaite wypustki.
Porada eksperta
W czasie prac przy urządzeniach i instalacjach, konieczna jest precyzja działania. Pamiętajmy o sprawdzeniu komfortu użytkowania narzędzi, który jest kluczowy dla naszego bezpieczeństwa.
Symbol VDE – o czym należy pamiętać?
Praca z napięciem elektrycznym to niełatwe zadanie. Skoro już wiemy, co oznacza symbol VDE, zwróćmy uwagę na to, jak poprawnie wykorzystywać narzędzia, aby faktycznie nas chroniły. Po pierwsze, przechowujmy je tak, aby izolacja nie była narażona na bezpośredni kontakt z ostrymi elementami w naszej skrzynce lub torbie z innymi przedmiotami do majsterkowania.
Ważnym krokiem jest także dokonywanie częstych przeglądów, które pozwalają na zauważenie potencjalnych uszkodzeń mechanicznych. Nie decydujmy się na jakiekolwiek samodzielne zmiany w izolacji, gdyż w momencie wprowadzania własnych modyfikacji, gwarancja bezpieczeństwa znika. Tu warto podkreślić, że nawet punktowe uszkodzenia lub delikatne rozcięcie izolacji mogą prowadzić do wypadków. Nawet najlepiej przygotowane narzędzie nie pomoże nam w kryzysowej sytuacji, jeśli o nie nie zadbamy!