Strugarko-grubościówka – co to takiego?

Wiele urządzeń może nas odstraszać samą nazwą, która wydaje nam się zbyt skomplikowana. Tak może być chociażby w przypadku strugarko-grubościówki, która sprawdzi się doskonale nie tylko w małych i średnich stolarskich zakładach produkcyjnych, ale także w domowym warsztacie.

prace w warsztacie stolarskim, struganieprace w warsztacie stolarskim, struganieprace w warsztacie stolarskim, struganieprace w warsztacie stolarskim, struganie

Zastosowanie

Strugarko-grubościówki to urządzenia przeznaczone do obróbki drewna, zarówno miękkiego, jak i twardego, pozwalające na precyzyjne osiągnięcie efektów, których nie są w stanie dać nam inne maszyny. To urządzenia niezwykle uniwersalne i wszechstronne ze względu na to, że łączą w sobie funkcjonalność strugarki, grubiarki i wyrówniarki czy nawet pilarki i frezarki. Mimo swojej masywności wiele modeli dostępnych na rynku dzięki stosunkowo małej i kompaktowej konstrukcji świetnie nadaje się do łatwego transportowania i pracy w różnych miejscach.

Zalety

Strugarko-grubościówki charakteryzuje wyjątkowo precyzyjna i stabilna, a co za tym idzie, również bardzo bezpieczna praca. W większości urządzeń stosuje się mocną, żeliwną konstrukcję oraz wysokiej jakości noże na wałku, dzięki którym możliwe jest uzyskanie dużego stopnia dokładności obrabianego materiału. Taka konstrukcja gwarantuje ponadto cichą i pozbawioną wibracji pracę. Urządzenia te umożliwiają nam nastawienie oczekiwanej grubości i łatwe przejście z funkcji wyrówniarki na grubiarkę. Co bardzo ważne, wahadłowy liniał z listwą pozwala na dokładne ustawienie kąta pracy w zakresie od 90° do 45°. 

strugarko-grubościówkastrugarko-grubościówkastrugarko-grubościówkastrugarko-grubościówka

Wyposażenie

Do standardowego wyposażenia strugarko-grubościówek należą: stoły wyrówniarki, komplet noży, osłona głowicy, wyjście do odciągu, wyłącznik posuwu oraz wyłącznik awaryjny. Możemy jednak zwiększyć jej możliwości i podnieść komfort jej użytkowania dzięki zastosowaniu dodatkowego wyposażenia, np. przystawki wiertarskiej, dłutarki, przyrządu do ustawiania noży czy dodatkowego odciągu wiórów w postaci zewnętrznie zamontowanego worka odsysacza oraz specjalnego wózka do wygodniejszego transportowania maszyny. 

Data publikacji: 17.09.2015