Stolarskie przyrządy traserskie

Narzędzia stolarskie dzielą się na ręczne oraz zasilane elektrycznie. Ręczne to między innymi przyrządy do trasowania, czyli wyznaczania miejsca pracy w drewnie. Należą do nich: rysik, ołówek, znacznik, węgielnica, kątomierz, cyrkiel. Poniżej opiszemy każdy z nich.

stolarskie narzędzia do traserowaniastolarskie narzędzia do traserowaniastolarskie narzędzia do traserowaniastolarskie narzędzia do traserowania

Gdybyśmy trzymali się pojęć technicznych trzeba by wyjaśnić, że trasowanie to proces towarzyszący obróbce materiałów, który polega na wyznaczeniu na danej powierzchni półwyrobu określonych linii. Te pomagają następnie w wycięciu danego elementu z obrabianej powierzchni. Wyróżnia się trasowanie płaskie, przestrzenne.

Aby dobrze wyznaczyć te miejsca, konieczne jest użycie precyzyjnych przyrządów określających położenia kątów, linii – wzdłuż których ma nastąpić cięcie. Właśnie w tym celu używa się:

Węgielnicy – przyrząd znany również w geodezji i w murarstwie. Nazwa nawiązuje do węgła, narożnika budynku. Sam przyrząd wytacza kąty proste oraz pełne i półpełne. Zapewniając dokładność na poziomie większym niż 1°. Podczas używania przyrządu wykorzystuje się zjawisko załamania promieni słonecznych na granicy dwóch ośrodków i odbicia od powierzchni. Węgielnice mają różne rozmiary, najczęściej ich długość ramion wynosi 80-150 cm, a metalowe wykonane ze stalowej blachy o długości ramion 30-60 cm.

Znacznika za pomocą którego wyznaczamy linie na różnych powierzchniach z drewna. Składa się zwykle z jednej lub dwóch listewek z podziałką milimetrową. Na końcu każdej listewki znajduje się rysik, którym oznaczamy wyznaczoną szerokość. Znacznik ułatwia odzwierciedlanie kształtów i przenoszenie ich na obrabiany materiał celem dookreślenia dokładnej linii cięcia.

Ołówek – znane wszystkim narzędzie do pisania oraz rysowania. Ołówki stolarskie są mocniejsze i mają zwykle ciemno-szary odcień, ułatwiający widoczne oznaczenie powierzchni drewnianej.

Cyrkiel drążkowy – służy do kreślenia promieni dowolnej wielkości, a także do odmierzania równych odcinków. Składa się z dwóch korpusów żeliwnych, w których zamocowane są dwie stożkowe końcówki.

Kątomierz stalowy – przyrząd do wyznaczania środka w przedmiotach okrągłych. Środkowy liniał posiada trwale naniesioną podziałkę milimetrową, dzięki czemu umożliwia przenoszenie kątów dowolnej wielkości.

przyrządy traserskieprzyrządy traserskieprzyrządy traserskieprzyrządy traserskie

Punktak – punktak, jak sama nazwa wskazuje, służy do punktowania, czyli oznaczenia na danej powierzchni miejsc w postaci niewielkich zagłębień. Ułatwiają trasowanie, czyli przygotowania miejsc pod wiercenie, itp.

Płyta traserska – inaczej pomiarowa, służy jako płaszczyzna odniesienia w pomiarach elementów maszynowych np. za pomocą wysokościomierza, do trasowania oraz do sprawdzania płaskości metodą tuszowania. Bardzo często wykonane są z żeliwa, granitu lub ceramiki.

Wysokościomierz suwmiarkowy – określa wysokość danego przedmiotu. Pomiary za pomocą wysokościomierza wykonuje się zawsze na płaskiej powierzchni, najczęściej na płycie traserskiej. Odczyt wysokości odbywa się za pomocą podziałki na usytuowanej pionowej prowadnicy z wykorzystaniem noniusza.

 

Data publikacji: 24.07.2015