Sposób na poziomowanie mebli i sprzętów – stopki
Stopki do mebli to praktyczne akcesoria, znajdujące zastosowanie zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i biurach czy warsztatach itp. Ich funkcjonalny charakter docenimy wszędzie tam, gdzie wśród elementów wyposażenia znajdują się meble. Do czego służą stopki meblowe?
Stopki do mebli – co to takiego?
Stopki to niewielkie elementy wykonane ze stali, tworzywa sztucznego lub połączenia obu tych materiałów. Zastosowane do ich produkcji surowce sprawiają, że stopki, choć małe, wykazują dużą odporność na uszkodzenia i wytrzymałość na obciążenia.
Przeznaczone są do montażu pod meblami, a dokładniej do zamocowania w spodniej części ich nóżek. Sam proces ich mocowania jest niezwykle łatwy i można przeprowadzić go we własnym zakresie. W sklepach znajdziemy modele w różnych formach i rozmiarach, a do dominujących kolorów należą uniwersalna czerń (ale też szary czy niebieski) i odcienie metaliczne. Dzięki temu można łatwo dopasować je do indywidualnych potrzeb, ciężaru czy koloru posiadanych mebli. Do czego dokładniej służą stopki do mebli?
Stopki meblowe i poziomowanie mebli
Meble stanowiące wyposażenie kuchni, salonu, sypialni czy warsztatu nierzadko wymagają wypoziomowania – wyrównanie położenia szafek wiszących i stojących jest niezbędne dla zachowania ich stabilności i funkcjonalności. Stopki pod meble okażą się pomocne wszędzie tam, gdzie konieczne jest wypoziomowanie mebli stojących – stołu, fotela, regału, komody itp. Są przydatne szczególnie w sytuacji, gdy nasze meble nie są wyposażone w regulowane nóżki. Doskonale sprawdzają się na nierównym podłożu.
Czy wiesz, że… Stopki pod meble znajdą zastosowanie nie tylko w przypadku potrzeby ustawienia ich na nierównym podłożu. Z powodzeniem sprawdzą się także w sytuacji, gdy chcemy wyregulować wysokość mebli i nieco je podwyższyć. Niesie to za sobą dodatkową korzyść – uniesione na stopkach meble pozwalają na łatwy dostęp do posadzki pod nimi oraz utrzymanie jej w czystości. |
Do czego jeszcze służą stopki do mebli?
Poziomowanie mebli i regulowanie ich wysokości to podstawowe zadania, do jakich wykorzystamy stopki meblowe. Możemy jednak sięgnąć po nie także z innych powodów. Stopki pod meble posiadają powierzchnię, która nie narusza struktury posadzki. Sprawia to, że wyposażone w nie krzesło, sofę, szafkę RTV i inny mebel możemy swobodnie i łatwo przesuwać po jej powierzchni, bez ryzyka pozostawienia nieestetycznych śladów. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że stopki meblowe minimalizują hałas powstający w czasie zmiany położenia mebli.
Duża różnorodność stopek meblowych pozwala na dopasowanie ich do różnego rodzaju elementów – od lekkiego krzesła po masywną szafę. Możemy sięgnąć po stopki obrotowe i modele o mniejszej lub większej średnicy, regulowane oraz przystosowane do sprostania mniejszej bądź większej sile nacisku. Ponadto stopki do mebli sprzedawane są na sztuki lub w zestawach po kilka egzemplarzy, więc możemy bez trudu zaopatrzyć się w potrzebą nam liczbę regulatorów odpowiadających parametrom, a także estetyce naszego mebla.
Data publikacji: 31.08.2017