Skuteczne sposoby na mszyce w ogrodzie – zwalczaj je opryskami

Mszyce są niewielkimi szkodnikami, które żerują na roślinach ogrodowych, jak i doniczkowych. Sprawdź, czym dokładnie się cechują, jak działają i przede wszystkim, czym skutecznie pozbyć się ich z Twojego ogrodu, zanim wyrządzą w nim duże szkody.

opryskopryskopryskoprysk

Czym są mszyce – poznaj swojego przeciwnika

Mszyce, czyli Aphidomorpha lub Aphidoidea, to drobne owady, które żerują masowo na roślinach, wysysając z nich sok.

Należą do owadów miękkich, bez pancerza, wpisując się w rząd pluskwiaków. Jak wyglądają mszyce? Osiągają wielkość od 2 do 10 mm. Mogą występować w różnych kolorach m.in. czarnym, zielonym czy pomarańczowym. Ich okres żerowania trwa od lata do jesieni.

Mszyce atakują wszelkiego rodzaju rośliny. Są częstym powodem zniszczeń plonów na polach czy w sadach. Możesz jednak znaleźć je także w ogródkach czy na łodygach roślin doniczkowych. Dlatego tak ważne są opryski z pestycydów lub naturalnych środków, które będą zwalczać mszyce. 

Owady te preferują klimat umiarkowany. Na kontynencie europejskim zbadano ok. 1000 gatunków mszyc, z czego 700 znanych jest w Polsce.

Cykl rozwojowy tych niewielkich owadów

Cykl życiowy mszyc należy do intensywnych procesów. Owady te szybko się rozmnażają. Samice składają jaja na roślinach, na których wcześniej żerowały. W zależności od gatunku pozostają na jednym rodzaju żywiciela lub jak mszyce dwudomowe przemieszczają się między nimi. Istnieją zarówno uskrzydlone, jak i bezskrzydłe gatunki.

Działanie mszyc znacznie osłabia kwiaty i krzewy, na których przebywają i się żywią. Mogą nawet doprowadzić do śmierci takiej rośliny. Mszyce przenoszą także niebezpieczne choroby wirusowe.

opryskopryskopryskoprysk

Jak działają mszyce?

Mszyce są roślinożernymi szkodnikami, które wysysają sok z pędów. Prowadzi to do osłabienia rośliny i ograniczenia wzrostu. Może przyczynić się także do deformacji liści, zamierania części pędów, a w najgorszym przypadku śmiercią danego okazu.

Mszyce trawią część pobieranego soku, a resztę wydalają, tworząc spadź. Jest on pożywką dla grzybów sadzakowych, które będą spowalniać rozwój rośliny. Żyją w symbiozie z mrówkami, dlatego nie pozwól im na duży rozwój w swoim ogrodzie.

Naturalnym wrogiem mszyc są owady biedronkowate i złotookowate. Nie pozbywaj się więc złotooków lub biedronek, a zmniejszysz ryzyko ataku mszyc. Także niektóre osy są znane z polowania na mszyce, dlatego warto sadzić w ogrodzie byliny, które będą je przyciągać. Sięgaj po okazy roślin takich jak na przykład mniszek lekarski czy dziurawiec.

Szkodliwość mszyc dla roślin

Owady te wysysając odżywcze soki z roślin, pozbawiają je możliwości rozwoju. Pędy usychają, a na liściach pojawiają się przebarwienia i uszkodzenia. Narażone na ataki są zarówno młode, jak i starsze pędy.

Żerowanie mszyc nie tylko powoduje widoczne zniszczenia, które zakończą się na jednej roślinie – są zagrożeniem dla całości ogrodu, a nawet i większych obszarów ze względu na łatwość w przenoszeniu chorób. Te małe owady niezwalczane mogą tworzyć całe kolonie atakujące rośliny.

opryskopryskopryskoprysk

Inwazja szkodników – jak pozbyć się mszyc?

Istnieją różne rodzaje środków na mszyce, które pozwalają na walkę z tym niewielkim przeciwnikiem. W sklepach ogrodniczych znajdziesz różnorakie preparaty przeznaczone dla konkretnych gatunków roślin. Zadbaj o ochronę swoich upraw przed owadami i wirusami. Czym jednak można zwalczyć mszyce?

  • Spray – współczesny rynek proponuje szeroki wybór oprysków z małych opakowań, które starczą na pojedyncze przypadki ataku mszyc.
  • Specjalny oprysk na mszyce – będzie niezbędnym elementem pielęgnacji ogrodu, dzięki któremu zmniejszysz ryzyko pojawienia się mszyc w ogrodzie. Prewencyjne opryski będą dobrym pomysłem, szczególnie przy dużej powierzchni podwórka, którą nie jest łatwo obserwować przez cały sezon.

W walce z mszycami warto sięgnąć po środki chemiczne i naturalne, które pomogą przywrócić prawidłowy wzrost i rozwój roślin. Mszyce to szkodniki, które szybko uszkadzają byliny. Jeśli zauważysz je na roślinach, nie czekaj. Im szybciej pozbędziesz się tych owadów, tym większą masz szansę na uratowanie plonów.

Opryski należy powtarzać. Zazwyczaj co 10-14 dni, jednak kieruj się informacjami na etykietach posiadanych preparatów, aby uzyskać pożądany efekt.

Domowe sposoby na mszyce

Ogrodnicy, szczególnie amatorzy, sięgają także po domowe rozwiązania na mszyce. Mogą być równie skuteczne co roztwory kupowane w sklepach, jednak czasem będą wymagać od Ciebie trochę więcej pracy.

Podstawowym działaniem, które należy wykonać w przypadku pojawienia się mszyc na roślinie, jest oblanie jej silnym strumieniem wody. Mechaniczne usunięcie mszyc poprzez zalanie z węża ogrodowego jest pierwszym krokiem, które pomoże Ci się ich pozbyć.

Szare mydło potasowe w połączeniu z ciepłą wodą będzie bazą na oprysk dla ochrony roślin.

Możesz także przygotować wywar z innych produktów posiadanych w domu. Roztwór wody i sody będzie kolejnym krokiem do pozbycia się mszyc. W litrze ciepłej wody rozpuść ½ łyżeczki sody oczyszczonej. Gdy tak przygotowany preparat wystygnie, można przystąpić do oprysku roślin. Nie zaszkodzi dodać także trochę płynu do mycia naczyń, który sprawi, że wywar utrzyma się dłużej na gałązkach i pąkach.

Nieco innym sposobem jest sporządzenie gnojówki z pokrzywy. Po dwóch tygodniach będziesz mieć w plastikowym lub drewnianym wiadrze gotowy preparat. Będzie to dobry środek zarówno na odstraszenie mszyc, jak i późniejsze nawożenie roślin. 

Rośliny odstraszające mszyce

Dobrym sposobem na skuteczne prewencyjne działanie jest posadzenie w ogrodzie roślin, które są nieatrakcyjne dla mszyc. Dzięki temu nie tylko odstraszą owady od reszty upraw, ale i będą dodawać uroku na podwórku.

Mięta i lawenda to rośliny, które swoim zapachem odstraszają różnego rodzaju szkodniki. Jednocześnie będą dla Ciebie przyjemnym dodatkiem sadzonek i rabat kwiatowych. Wśród upraw warzywnych warto posadzić czosnek i cebulę, których zapach będzie chronić rośliny. 

Swoim intensywnym zapachem odrzuca mszyce także aksamitka. Ten piękny kwiat z rodziny astrowatych będzie więc praktycznym dodatkiem do każdego ogrodu.

Chociaż mszyce są zmorą wielu ogrodników, pozbycie się ich, a także zapobieganie atakom nie jest niezwykle skomplikowaną rzeczą. Warto pielęgnować regularnie ogród i wykonywać opryski, aby nie dopuścić do plagi. Chociaż czasem opieka ta wymaga cierpliwości, będzie niezwykle satysfakcjonująca.

Data Publikacji: 31.05.2024