Siatki ogrodzeniowe – montaż krok po kroku
Ogrodzenie z siatki należy do najczęściej wybieranych rozwiązań. Swoją popularność zyskało dzięki dobrej jakości materiałom, niskiej cenie i łatwości montażu.
Do wytaczania granic swej prywatności nie musimy stosować ciężkich, betonowych bloczków czy ogrodzeń z klinkieru. Zarówno inwestorzy, jak i osoby prywatne coraz częściej sięgają po sprawdzone rozwiązania, czyli ogrodzenia z siatki – są nie tylko lekkie i tanie, lecz także solidne. Ładne, nowoczesne modele odporne na warunki atmosferyczne mogą posłużyć nam wiele lat.
Jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż siatki ogrodzeniowej, łatwiej będzie go nam wykonać w gotowych słupkach betonowych – jest to niezwykle proste i zasadniczo ogranicza się jedynie do wywiercenia otworów w betonie. Innym rozwiązaniem jest sporządzenie zaprawy cementowej i zrobienie fundamentu pod ogrodzenie (ale tylko w miejscach osadzenia słupków). W tym przypadku unikniemy błędów, jeśli starannie wykonamy każdy punkt poniższego poradnika.
Krok 1 – przygotowujemy miejsce pracy
Pracę zaczynamy od oczyszczenia ziemi – usuwamy wszelką roślinność, większe kamienie i patyki. Następnie za pomocą żyłki murarskiej lub zwykłego sznurka wyznaczamy linię ogrodzenia – na tym etapie ważna jest precyzja, inaczej całość może wyjść nierówno. W razie potrzeby warto również wyrównać podłoże.
Krok 2 – kopiemy dołki pod słupki
Słupki pośrednie montuje się co 2,5 m (mniejsza odległość zwiększy koszt ogrodzenia, natomiast większa sprawi, że trudniej będzie naciągnąć siatkę i tym samym będzie ono mniej stabilne). W takim odstępie kopiemy dołki, każdy z nich powinien mieć średnicę od 25 do 30 cm. Z kolei głębokość powinna uwzględniać strefę zamarzania gruntu w poszczególnych regionach Polski.
Krok 3 – osadzamy słupki
Umieszczamy słupki w dołkach i zalewamy je betonem przygotowanym zgodnie z instrukcją umieszczoną na opakowaniu (jeśli rozrobimy go prawidłowo, beton powinien swobodnie wypłynąć – zbyt rzadki straci swoje właściwości). Po rozmieszczeniu wszystkich słupków ustawiamy je w pionie – dokładne poziomowanie zrobimy później.
Uwaga! Ogrodzenie o maksymalnej wysokości 1,5 metra wymaga zastosowania słupków o pół metra wyższych niż przewidywana wysokość siatki.
Krok 4 – montujemy słupki podporowe
Słupki początkowe i końcowe, a także ogrodzenie o długości większej niż 40 m w linii prostej, przyjmują największą siłę naprężającą, dlatego wymagają dodatkowego użycia słupków podporowych. Montuje się je specjalnymi zaczepami pod kątem min. 45° (mniej więcej 2/3 długości słupka).
Krok 5 – poziomujemy i wyrównujemy
Wszystkie słupki należy wypoziomować przed wyschnięciem betonu. Naszym punktem odniesienia może być żyłka murarska, którą rozciągnęliśmy w pierwszym kroku montażu ogrodzenia z siatki. Każdy ze słupków musimy dodatkowo ustawić pionowo (używamy do tego poziomicy). Podpieramy je, żeby nie zmieniły swojej pozycji. Po trzech dniach będziemy mogli przystąpić do mocowania drutu naciągowego.
Zobacz także: Brama wjazdowa – przesuwna czy rozwierna?
Krok 6 – zakładamy drut naciągowy
Zakładanie zaczynamy od słupka początkowego lub narożnikowego, potrzebne nam będą do tego pręt napinający z opaską mocującą i śruby z oczkiem. Przez oczka śruby przeprowadzamy pręt napinający, w przypadku słupa narożnego zakładamy śrubę z dwoma oczkami – umożliwi to wyprowadzenie go w dwie strony (nie montujemy go na słupkach stabilizujących). Następnie mocujemy do nich drut naciągowy (pracę tę wykonujemy 8-milimetrowym kluczem) – przekładamy go przez otwory w prętach napinających i kręcimy kołowrotkiem, aż się napnie. W słupkach pośrednich wiercimy 8-milimetrowe otwory, w których zamocujemy przelotki, a do nich podepniemy drut.
Uwaga! Druty naciągowe należy montować co 50 cm.
Zobacz też: Jak dobrać bramę wjazdową do kształtu działki
Krok 7 – mocujemy siatkę i stabilizujemy ją
Ten etap również zaczynamy od słupka początkowego lub narożnikowego. Pierwsze oczka siatki wymagają przełożenia przez pręt naprężający i zamocowania na śrubach z oczkiem. Następnie rozwijamy siatkę i przytwierdzamy ją do kolejnych słupków pośrednich (wystarczy zastosować w tym celu drut do zaplatania). Na koniec siatkę na całej długości mocujemy żyłką do drutu naciągowego. W ten sposób zwiększymy stabilność ogrodzenia.
Uwaga! Przed założeniem siatki trzeba ją rozciągnąć rękami – nie należy jednak tego robić zbyt mocno, by jej nie zdeformować.