Sekret pięknych zapachów w domu – poznaj działanie olejków do nawilżaczy

Nawilżacze powietrza szczególnie przydają się w domu zimą, kiedy ogrzewanie wysusza powietrze. Niektóre elektryczne modele mają też funkcję aromaterapii. Jakie olejki zapachowe wybrać, aby w pełni się zrelaksować, a jakie, aby pobudzić się do działania? Wybieramy najładniejsze zapachy do domu!

zapachzapachzapachzapach

Spis treści:

Działanie olejków zapachowych

Nawilżacze powietrza ułatwiają oddychanie, zapobiegają nadmiernemu wysuszaniu się skóry i zapewniają ogólny komfort domownikom. Jeśli dodamy do nawilżacza olejek eteryczny, sprawimy też, że w domu będzie pięknie pachnieć. Zapach może mieć też działanie terapeutyczne – może pobudzać, relaksować, łagodzić stresy, a nawet zwalczać uciążliwe bóle głowy. Jak wybrać olejek dla siebie?

Olejek lawendowy

Zapach lawendy odpręża. Dlatego jeśli rozpylimy go w domu, pozytywnie wpłyniemy na nastrój wszystkich domowników. Przypisuje mu się właściwości łagodzenia lęków i niepokojów – zapach lawendy ma sprawić, że poczujemy się szczęśliwsi. Co ciekawe, niektóre badania mówią, że naturalny olejek eteryczny z lawendy ułatwia naukę i zapamiętywanie, ponieważ pobudza hipokamp w centralnym układzie nerwowym. Może warto go wypróbować przed ważnym egzaminem?

zapachzapachzapachzapach

Olejek eteryczny z drzewa sandałowego 

Jeśli mamy kłopoty ze spaniem, możemy wieczorem rozpylić w sypialni olejek z drzewa sandałowego. Jego słodki, drzewny zapach jest ceniony za aromatoterapeutyczne właściwości – uspokaja ciała i umysł. Wpływając na układ nerwowy, pozwoli nam się w pełni zrelaksować i wpłynie na poprawę snu. Zwiększy samoświadomość i pobudzi inteligencję. Podobno działa też jako afrodyzjak.

Olejek sosnowy

Olejki o zapachu lasu, a szczególnie eteryczne olejki sosnowe zastosujmy, jeśli chcemy sobie dodać energii. Zapach sosny znosi zmęczenie ciała i ducha. Olejek sosnowy ma też właściwości rozgrzewające, dlatego stosuje się go w inhalacjach podczas przeziębienia, przy zapaleniu zatok i chorobach górnych dróg oddechowych.

zapachzapachzapachzapach

Olejek zapachowy z magnolii

Pięknie pachnie też magnolia – wybierzmy olejek z tego kwiatu, jeśli lubimy delikatne zapachy kwiatowe w domu. Kilka kropel dodanych do nawilżacza pozwoli nam się wyciszyć i zrelaksować. Olej eteryczny z magnolii stosowany jest w aromaterapii do leczenia depresji i wyczerpania nerwowego. Uśmierza niepokój i stres. Leczy problemy związane z brakiem zaufania i emocjonalnym chłodem. Wprowadza nastrój sprzyjający kontemplacji.

Szeroki wybór pachnących olejków znajdziemy wśród akcesoriów do nawilżaczy.

Data aktualizacji: 27.06.2024