Salon w stylu eklektycznym – jak dobrać kolor farby do salonu?
Styl eklektyczny w salonie to ciekawe wyzwanie dla każdego amatora oryginalnych i nietuzinkowych wnętrz. Pozwala na liczne modyfikacje i łączenie wielu, niekiedy pozornie odmiennych stylów. Jak go wykorzystać i o czym pamiętać, decydując się na eklektyczny salon?
Salon w stylu eklektycznym – co go wyróżnia?
Eklektyzm pojawia się w architekturze i sztuce od wielu pokoleń. Korzystali z niego dekoratorzy wnętrz i projektanci, którzy chcieli stworzyć awangardowe i unikalne przestrzenie do mieszkania lub pracy. Eklektyzm charakteryzuje się łączeniem i mieszaniem różnych form plastycznych, kształtów i kolorów. Trudno zawrzeć jego ideę w jednej krótkiej definicji. To, co dla jednych może wydawać się nieudaną kompilacją stylów, innych może zadziwiać i zachwycać.
Mieszkanie to idealne miejsce, w którym możesz wykorzystać ten ciekawy i innowacyjny styl. Jak zatem zaaranżować salon w stylu eklektycznym tak, by był atrakcyjny i wygodny w użytkowaniu dla domowników? Jeśli chcesz postawić na ten styl w salonie, nie bój się eksperymentować. Pamiętaj jednak, że nie jest to prosta forma i bardzo łatwo jest przekroczyć granicę dobrego smaku i pójść w kierunku kiczu. Eklektyzm pozwala na swobodne łączenie mebli. Możesz zarówno zestawić ze sobą szafy i stoły w różnych kolorach, jak i bawić się meblami z różnych epok.
Eklektyczny salon to przede wszystkim jednak umiar i rozsądek. Nie ma jasnej granicy, kiedy kończy się estetycznie urządzony pokój, a zaczyna składowisko niezwiązanych ze sobą gadżetów i elementów. Kluczem jest umiar. Zacznij od skompletowania największych mebli, takich jak sofa, stolik kawowy i szafy. Każde z nich może należeć do innego gatunku. Regał nie musi bezpośrednio korespondować z fakturą i barwą podłogi, ale warto znaleźć wspólny mianownik dla wszystkich rzeczy.
Kolory, kształty, faktury – sprzymierzeńcy eklektyzmu
Podstawą właściwego doboru mogą być kształty urządzeń. Wybierz geometryczną, minimalistyczną szafę i dopasuj do niej barwny, wielokształtny stolik. Gdy kanapa jest utrzymana w spokojnym i uniwersalnym klimacie, a podłoga drewniana lub szara, dywan może być wzorzysty i stanowić główny akcent w pomieszczeniu.
Wkomponuj w salon zróżnicowane faktury. Mogą to być kolorowe, kwiatowe zasłony, pepitkowy lub geometryczny styl kanapy czy łóżka oraz jednokolorowe, gładkie dodatki, takie jak doniczki, wazon albo poduszki. Pomyśl też, w jakim wnętrzu lubisz odpoczywać. Czy nadmiar skrajnych elementów i wyposażenia nie będzie cię denerwował i rozpraszał Twojej uwagi? Eklektyzm nie musi oznaczać agresywnych i bezkompromisowych rozwiązań – może skupiać się wyłącznie na dodatkach. Możesz też zdecydować, że ograniczysz go do kolorów, nie ingerując w spójność mebli czy np. elementów oświetlenia.
Eklektyczny salon może być zestawieniem lamp i żarówek w odmiennym stylu. Lampy sufitowe mogą prezentować styl industrialny, boczne świetliki mieć minimalistyczny kształt i dawać delikatne, ciepłe światło, a stolik kawowy lub biurko ozdabiać bogato rzeźbiona, znaleziona na pchlim targu lampa, zrobiona z kolorowych szkiełek, witraży, a nawet recyklingu.
Gdy tworzysz eklektyczny salon, mieszaj i żongluj fakturami materiałów i tworzyw. Drewno komponuje się dobrze z metalem, stalą, ale też plastikiem, tworzywami sztucznymi i szkłem. To także bogaty wybór tkanin, z których wykonane są poduszki, serwetki, bieżniki lub narzuta na kanapę. Duże wzory idealnie pasują do niewielkich motywów, a geometryczne trójkąty i kwadraty mogą iść w parze z motywem kwiatowym.
Ciekawym rozwiązaniem jest użycie wybranego jednego lub dwóch kolorów jako motywu spajającego wszystkie przedmioty w pewną harmonię. Lubisz kolor zielony i dobrze w jego otoczeniu wypoczywasz? Niech dywan będzie miał wzór w zielone pasy, kanapa zostanie wyposażona w zielone, gładkie poduszki, a jej obicie zdobi kwiecista łąka pełna niewielkich kwiatów. Do tego wybierz jedną ścianę i zrób ją zieloną. Kolory ścian do salonu dopełniają pozostałe części aranżacji salonu w stylu eklektycznym.
Jaki kolor ścian w salonie eklektycznym sprawdzi się najlepiej?
Jak dobrać kolor farby do salonu, w którym króluje eklektyzm? Choć może się to wydawać dość skomplikowane, to jeden z najprzyjemniejszych etapów pracy przy urządzaniu mieszkania. Zacznij od odpowiedzi na pytanie – jaki kolor do salonu preferujesz, niezależnie od pozostałych dodatków? Czy lubisz eksperymentować i nie boisz się ewentualnych poprawek?
Jeżeli twój salon jest jasny, wysoki i przestronny, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zdecydował się na kilka odcieni lub dwa-trzy zdecydowanie kontrastowe pigmenty. Styl eklektyczny nie narzuca sztywnych ram, dlatego kolor ścian możesz dopasować do mebli, przedmiotów, a także powierzyć mu niezależną funkcję dekoracyjną. Rozważ także wykorzystanie spokojnych i stonowanych mebli oraz koloru podłogi, a do tego mocne i wyróżniające się ściany.
Jeśli boisz się zbyt mocnych kolorów, wybierz szarości, beże lub klasyczną biel. Wtedy możesz śmielej próbować zestawiać ostre odcienie jako dodatki. A może chciałbyś mieć jeden mocny i wyróżniający się akcent, który opatrzysz spokojniejszymi elementami? Może to być szafa wykonana z recyklingowych desek, z przetarciami i okuciami w kilku rodzajach. Może to być także stolik w ognistych żółtych lub czerwonych odcieniach. Zwróć przy tym uwagę, aby dany punkt, który ma przyciągać spojrzenia, nie występował zbyt wiele razy. Im mniejsze pomieszczenie, tym takich silnych detali powinno być mniej.
Zatem jakie kolory do salonu w stylu eklektycznym dobrać, byś dobrze się w nim czuł? Wybierz eklektyzm na ścianach! Niech jedna z nich będzie przyozdobiona ornamentową tapetą lub interesującym pejzażem. A może pomalujesz ją uniwersalnym kolorem, który następnie wzbogacisz poprzez ręcznie robione pieczątki, które połączą się w dekoracyjny wzór? Gładka ściana współgra z betonem strukturalnym i drewnianymi panelami, które dodatkowo spełnią funkcję wygłuszającą. Każdy bok salonu może być inny, byle by nie przytłoczyć domowników nadmiarem estetycznych wrażeń.
Kolory farb do salonu – kolory i właściwości
Rodzaje i kolory farb do salonu powinny odznaczać się trwałością i wytrzymałością na zabrudzenia. Ponieważ to w salonie spędzamy najwięcej czasu i w nim przyjmujemy gości, ważne aby farby były dobrej jakości i dawały efekt doskonałego wykończenia. Na tle gładkiej i satynowej ściany wspaniale prezentują się rodzinne fotografie, zabytkowe obrazy i nietuzinkowe grafiki. Eklektycznym akcentem może stać się duża szara lub grafitowa ściana, na której umieścisz obrazy lub zdjęcia – każde w innym kolorze bądź zrobione z innego materiału. Dla skutecznego wyeksponowania dużych i mocnych kolorystycznie mebli, np. zielonej bądź żółtej szafy, najlepsze tło będzie stanowić czarna tablicowa ściana.
Jaki kolor do salonu? Taki, który łatwo i szybko nałożysz, który ekspresowo wysycha i tworzy lateksową, odbijająca światło powłokę. Przykładem mogą być farby do ścian marki GoodHome. Dostępne są w 80 kolorach, które możesz łączyć i zestawiać w dogodnych konfiguracjach. Łatwo je nałożyć – wystarczą dwie warstwy na odpowiednio zabezpieczonej i zagruntowanej ścianie. Do tego są w pełni zmywalne, można je szorować i myć wodą, a po pomalowaniu wysychają w niewiele ponad godzinę.
Farby pozwalają uzyskać jedwabne wykończenie i skutecznie ukrywają niewielkie niedoskonałości. Matowe wykończenie ścian jest też dobrym tłem dla błyszczących powierzchni wazonów, ozdobnych ram luster i mieniących się kolorami witrażowych lamp.
Porada eksperta |
Stosuj się do zasady, że im większe pomieszczenie, tym więcej kolorów dopasujesz i możesz zestawić ze sobą. |
Gdy salon jest wąski lub ma niestandardowy układ ścian, w odpowiedzi na pytanie, jaki kolor ścian w salonie wybrać, pomoże zakupienie próbników kilku odcieni farb. Po ich nałożeniu na niewielkim obszarze ściany będziesz mógł podjąć właściwą decyzję.
Jak dobrać kolor farby do salonu?
Nie ma jednej złotej zasady, która sprawdzi się w każdej sytuacji. Kolor uzależniony jest od wielkości i kształtu wnętrza oraz reguły, którą będziesz się kierować podczas doboru wyposażenia. Nie rób nic na siłę. Możesz poradzić się zaufanych osób lub skorzystać z porady specjalisty, jednak o ostatecznym charakterze wnętrza zdecyduj Ty sam. Salon ma dawać Ci poczucie bezpieczeństwa, emanować spokojem i stwarzać przestrzeń do relaksu. W końcu to baza domowego komfortu!