Rozdrabniacz WC – dostępne rodzaje i jak wybrać właściwy?
Pomporozdrabniacz jest urządzeniem, który pozwoli nam na stworzenie łazienki w niemalże każdym pomieszczeniu w domu, bez konieczności modernizacji całej instalacji kanalizacyjnej. Wybierając to akcesorium, możemy spotkać się z kilkoma rodzajami. Sprawdźmy, czym się odznaczają i który z nich wybrać!
Spis treści:
Rodzaje pomporozdrabniaczy
Chcąc sklasyfikować rozdrabniacze WC, możemy skorzystać z dwóch kryteriów. Pierwsze z nich to rodzaj ścieków, które mogą być nim rozdrabniane. Mamy wtedy do czynienia z następującymi urządzeniami:
- pomporozdrabniacze do ścieków szarych – stosowane wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do ścieków fekalnych, czyli w kuchni, pralni oraz łazience (np. przy umywalce oraz wannie). Są niewielkie, a ich moc nie przekracza 500-600 W. Możemy zastosować je wszędzie, niezależnie od tego, jak są ułożone piony kanalizacyjne;
- pomporozdrabniacze do ścieków fekalnych i szarych – bardziej zaawansowane technicznie urządzenia, które są w stanie przetłaczać ścieki fekalne, dlatego też nadają się do toalety. Sprawny system ostrych noży doskonale poradzi sobie z ich rozdrobnieniem tak, aby nie było trudności z odprowadzeniem ich do kanalizacji. Moc takich rozdrabniaczy zazwyczaj przekracza 500 W.
Sposób montażu pomporozdrabniaczy
Drugim kryterium ich podziału jest sposób montażu. Wyróżniamy tutaj:
- pomporozdrabniacze przystawkowe – montowane tuż za toaletą i połączone z nią gumową rurą;
- pomporozdrabniacze współpracujące z miskami WC – są montowane w pewnej odległości od stelaża WC;
- toalety z wbudowanymi pomporozdrabniaczami – urządzenie znajduje się wewnątrz miski ustępowej i jest uruchamiane przyciskiem.
Właściwości pomporozdrabniacza
Kupujemy rozdrabniacz WC – na jakie parametry zwrócić uwagę?
Wybierając pomporozdrabniacz do zastosowań domowych, powinniśmy przede wszystkim upewnić się, że dysponuje wystarczającą mocą, by podołać przerobieniu ścieków produkowanych w naszym gospodarstwie domowym. W przypadku domu zamieszkiwanego przez około cztery osoby, wystarczający powinien być sprzęt o mocy równej 600 W. Z parametrem tym związana jest również pojemność zbiornika. W wyżej przedstawionej sytuacji w zupełności wystarczy model 100-litrowy.
Jeśli plan naszej nowej łazienki przewiduje umieszczenie jej na niestandardowej wysokości – zarówno nad, jak i pod ziemią – powinniśmy sprawdzić także dopuszczalną wysokość przetłoczenia rozdrabniacza WC. Najczęściej wartość ta będzie wynosić od 5 do 10 metrów. Wartość przetłaczania w poziomie oscyluje z kolei zazwyczaj wokół 100 metrów – oczywiście znajdziemy też modele, w których ten parametr jest mniejszy.
Sprawdźmy też takie właściwości pomporozdrabniacza, jak:
- prędkość silnika – najlepiej, aby nie była niższa niż 2500 obrotów na minutę – tylko wtedy urządzenie będzie w stanie przetłoczyć taką ilość ścieków, jaka powstaje w średniej wielkości gospodarstwie domowym;
- średnica przepompowywania – im intensywniej będzie użytkowane urządzenie, tym wartość ta powinna być wyższa;
- temperatura wody wlotowej – jej maksymalna możliwa wartość to 70°C.
Uwaga! Jeśli wybierzemy rozdrabniacz WC o zbyt małej średnicy, będzie działać niewydajnie, a nawet ulegać częstym przeciążeniom, które mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia. |
O tym, jak zamontować pomporozdrabniacz, możemy przeczytać w tym artykule.
Data publikacji: 28.06.2018
Data aktualizacji: 06.09.2024