Rower w ogrodzie – jak go wykorzystać
Rower to sprzęt o wielu możliwościach zastosowania, czego dowodzą liczne aranżacje terenów zielonych z jego udziałem. Moda na jednoślady zapanowała także wśród ogrodników i właścicieli działek oraz ogrodów, którzy starym jednośladom nadają drugie życie, wykorzystując je jako element architektury swojego terenu zielonego. W jaki sposób i my możemy to zrobić we własnym ogrodzie?
Nie od dziś swoje miejsce w ogrodach znajdują przedmioty czy sprzęty, których pierwotnie próżno było w nich szukać. Mowa np. o oponach samochodowych, komodach czy butach, które po spełnieniu swojej podstawowej roli odeszły w odstawkę, znajdując jednak drugie życie jako elementy wyposażenia ogrodu. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku rowerów – stare jednoślady (a im starsze, tym lepsze) chętnie wykorzystywane są w różnej roli, urozmaicając ogrodową aranżację terenu.
Najczęściej rower służy w roli kwietnika. Doniczki, kosze, wiaderka oraz inne pojemniki mocuje się na jego ramie, kierownicy, siodełku lub bagażniku. Bujnie kwitnące zasadzone w nich kwiaty sprawiają, że tak ozdobiony rower z powodzeniem zdobi każde podwórko czy ogród.
Rower może posłużyć nie tylko do zamocowania na nim pojemników z roślinami. Może sam stać się podporą dla roślin, które porastając go, zupełnie zakryją szkielet pojazdu. Taki rowerowy stelaż sprawdzi się np. w przypadku bluszczu – pojazd możemy ustawić w dowolnym miejscu lub zawiesić na ścianie, przy której rośnie roślina.
Nieużywany rower może pełnić także wyłącznie funkcję dekoracyjną. Po odnowieniu i nadaniu mu określonego wyglądu ma szansę stać się częścią aranżacji ogrodu, stojąc pod barwnie kwitnącym krzewem, pomiędzy rabatkami czy przy drzewie. Ulokowany w terenie rower okaże się przydatny, gdy będziemy zbierać plony z naszych grządek czy drzew owocowych – na jego kierownicy będziemy mogli zawiesić np. wiaderko czy koszyk. Odważniejsi amatorzy tego typu dekoracji docenią również możliwość udekorowania rowerem elewacji drewnianej altany, szopki, stodoły czy nawet elewacji budynku mieszkalnego.
Rower wprowadzi także do naszego otoczenia swojskości, jeśli oprzemy go o płot, przymocujemy do niego lub zawiesimy na nim. Będzie dekoracją sam w sobie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by posłużył także jako kwietnik.
Majsterkowicze mogą wykorzystać szkielet nieużywanego już pojazdu jako element urozmaicający konstrukcję metalowej bramy czy furtki. Możemy ustawić go w pionie i zastąpić nim określone elementy konstrukcyjne furtki, przymocowując do jej ramy. Z pewnością każda przechodząca obok naszej posiadłości osoba dostrzeże taką nietypową dekorację.
Data publikacji: 05.01.2016