Przejdź do głównej treści

Rolki ścierne papierowe i płócienne – czym się różnią?

Rolki ścierne okazują się fantastyczne zarówno w przypadku ręcznego szlifowania, jak i do obróbki z wykorzystaniem urządzeń szlifierskich. Przeglądając oferty, zauważymy, że występują one w różnych wariantach. Czym różnią się od siebie rolki na podłożu papierowym i płóciennym? Jaki materiał powinniśmy wybrać?

Rolki ścierne i ich zastosowanie
szlifowanie drewna

Pasy materiałów ściernych nawinięte na rolkę wykorzystamy zarówno podczas obróbki zgrubnej, jak i końcowej różnych powierzchni. W zależności od granulacji, czyli wielkości ziaren ściernych, fantastycznie sprawdzą się w przeróżnych zadaniach. Może być to gratowanie, szlifowanie, wygładzanie i dogładzanie oscylacyjne. Właśnie dlatego tak ważne jest zrozumienie, czym różnią się od siebie rolki na podkładzie papierowym i płóciennym. 

Gdzie sprawdzą się papierowe rolki ścierne?
rolka ścierna na rzep

Papierowe rolki ścierne pozwalają na dużą swobodę doboru kształtu. Możemy je przycinać do dowolnego rozmiaru i dopasowywać do bloczków, a także szlifierek przenośnych czy oscylacyjnych. Ich zastosowanie w bardzo dużej mierze zależy od podkładu. Wyróżniamy:

  • papierowe rolki ścierne na miękkim podkładzie – wykorzystywane do ręcznej obróbki profili;

  • papierowe rolki ścierne na podłożach twardych lub sztywnych – przeznacza się je głównie do obróbki maszynowej. 

Rolki wzmocnione lateksem charakteryzują się wydajniejszym skrawaniem i większą żywotnością. Ważne jest zatem zastosowane ścierniwo. Spójrzmy na konkretne przykłady:

  • elektrokorund – ciężki papier będzie lepszy do szlifowania twardego drewna, metalu, stali i materiałów kompozytowych;

  • elektrokorund cyrkonowy – sprawdzi się chociażby w przypadku stali szlachetnej;

  • węglik krzemu – optymalny do pracy ze szkłem, lakierami, płytami wiórowymi, kamieniem.

Porada eksperta

W zależności od rodzaju źródła ściernego rolki można wykorzystać do przygotowywania zagruntowanych powierzchni, a także szlifowania plastiku, surowego drewna czy włókna szklanego. 

Rolki ścierne płócienne
szlifowanie papierem ściernym

Popularne pytanie, które słyszymy to: “Rolki ścierne papierowe a płócienne – które są lepsze?”. Wszystko zależy od tego, z jakim materiałem pracujemy! Płócienną alternatywę zwykle wykorzystuje się do bardziej intensywnej obróbki powierzchni, gdyż te rolki cechują się większą wytrzymałością na ewentualne rozdarcia.

W ofercie producentów dostępne są różne ścierniwa:

  • płócienne rolki ścierne na miękkim podłożu – dobrze układają się na elementach profilowanych;

  • płócienne rolki ścierne na sztywnym podłożu – stosowane przy maszynowej obróbce drewna, szkła czy metalu. 

Ponownie, ich zastosowanie zależy od rodzaju ziarna ściernego. Sprawdźmy najczęściej spotykane warianty:

  • elektrokorund – dość uniwersalne, doskonałe do szlifowania metali czy drewna;

  • elektrokorund cyrkonowy – umożliwiają szlifowanie stali stopowych lub nierdzewnych.

Granulacja standardowych materiałów wynosi od P16 do P600. Ziarna na podkładzie bawełnianym mogą być uzupełnione warstwą pośredniczącą z miękkiej gąbki, która pozwala na szlifowanie ręczne z równomiernie rozłożonym naciskiem. Dzięki temu łatwiej dopasujemy materiał do wszystkich konturów i zapewnimy dobre efekty wykończenia. Możemy ich używać też na bloczkach szlifierskich i szlifierkach oscylacyjnych.

Rolki płócienne zastosujemy do polerowania tokarek, wałków i cylindrów, wygładzania śladów po skrawaniu, a także usuwania rdzy.

Porada eksperta

Rolki z włókniny dzięki elastyczności dają doskonałe rezultaty podczas gratowania, czyszczenia i polerowania.

Elektrokorund czy węglik krzemu?

Najbardziej powszechnym materiałem ściernym jest elektrokorund, który możemy wykorzystać do szlifowania drewna, stali i metali kolorowych. Jeśli zamierzamy obrabiać szkło, kamień lub tworzywa sztuczne, sięgnijmy po papier z węglika krzemu. 

Rolki ścierne papierowe a płócienne

Jak już wiemy, papierowe modele możemy swobodnie przycinać do wybranych kształtów. W przypadku płótna sytuacja wygląda bardzo podobnie. Najczęściej celuje się w prostokątne arkusze, które odpowiadają zarówno potrzebom szlifowania ręcznego, jak i mechanicznego. 

Mimo wielu podobieństw płócienne rolki ścierne mają kluczową przewagę! Są niesamowicie wydajne, jeśli mówimy o szlifowaniu ze zwiększonym naciskiem, zatem wygrywają pojedynek w zakresie intensywnego usuwania rozmaitych zanieczyszczeń na powierzchniach. Tak dobra jakość pozwala na spore oszczędności.

Inne materiały ścierne

Chcąc dobrać odpowiednie materiały ścierne, warto też zwrócić uwagę na:

  • taśmy i krążki – optymalne dla wiertarek i szlifierek mimośrodowych;

  • tarcze listkowe – nakłada się je na szlifierki kątowe w celu polerowania metalu;

  • klocki i gąbki – znajdują zastosowanie w pracach stolarskich, przykładowo w trakcie szlifowania framug;

  • pasty ścierne – wykorzystywane na końcowych etapach prac.

Czy wiesz, że…

Szlifowanie na mokro można wykonywać jedynie przy użyciu narzędzi ściernych, które zostały odpowiednio zaprojektowane? Pamiętaj, aby wykorzystywać tylko maszyny i akcesoria specjalnie do tego przeznaczone.