Przejdź do głównej treści

Roleta na drzwi balkonowe – jaką wybrać?

Drzwi balkonowe mają duże rozmiary, wymagają zatem specjalnego zabezpieczenia przed słońcem. W jaki sposób ochronić wnętrze domu przed nadmiernym nagrzaniem i osłonić przed słońcem ekran telewizora czy laptopa, na którym pracujemy? Przedstawiamy sposoby na rozwiązanie tych i innych problemów, jakie przysparzają drzwi balkonowe wystawione na działanie promieni słonecznych. Sprawdź, jaka roleta na drzwi balkonowe będzie pasować do Twojego wnętrza.

roleta

Spis Treści:

Roleta na drzwi balkonowe – im większa, tym lepsza?

Drzwi prowadzące na balkon lub taras charakteryzują się dużą powierzchnią, którą niemal w całości wypełnia szklana szyba. Wraz z pozostałymi oknami tworzy przestrzeń, przez którą światło dzienne oświetla i ociepla wnętrze Twojego domu. O ile jest to korzystna sytuacja w miesiącach zimowych, kiedy dni są zbyt krótkie, by w pełni cieszyć się słońcem, o tyle latem, promienie słońca tworzą rażące odbłyski na metalicznych powierzchniach i utrudniają korzystanie z ekranu laptopa i telewizora.

Tradycyjne firany i zasłony mogą nieco przeszkadzać podczas wychodzenia z wnętrza domu, jak i podczas powrotu z tarasu, ogrodu lub balkonu. Wydawać by się mogło, że najlepszym sposobem na ochronę przed promieniami słonecznymi są rolety. Na co zwrócić uwagę przy doborze rolety na drzwi balkonowe? Jakie inne rodzaje osłon mogą być odpowiednie dla Twojego domu?

Osłona okien to nie wszystko – jaka powinna być idealna roleta na drzwi balkonowe?

Idealne rozwiązanie powinno uwzględnić kilka aspektów. Oto co warto brać pod uwagę, wybierając rolety balkonowe:

  • skuteczne osłonięcie przed światłem słonecznym,

  • stworzenie nieprzeziernej dla postronnych osób zasłony blokującej wgląd do naszych pomieszczeń z zewnątrz,

  • umożliwienie wygodnego otwierania drzwi balkonowych, wychodzenia z domu i wchodzenia,

  • łatwość montażu i ewentualnie demontażu bez ingerencji w stolarkę drzwiową i okienną,

  • możliwość zdejmowania w czasie mycia szyb okiennych i drzwiowych,

  • łatwość utrzymywania w czystości,

  • możliwość sterowania ilością światła przenikającego do wnętrza domu,

  • brak uciążliwych dźwięków towarzyszących podmuchom wiatru,

  • niezawodność mechanizmu podnoszenia i opuszczania bądź całkowitego zasłaniania i odsłaniania,

  • umożliwienie dostępu do klamki drzwiowej,

  • wygląd osłony okiennej dopełniający zastosowaną aranżację salonu,

  • ograniczenie swobodnego dostępu do pomieszczeń owadów.

roleta

Roleta na drzwi balkonowe – lepsza od tradycyjnych zasłon?

Kompozycja, jaką tworzą umiejętne dobrane firany i zasłony, jest efektowna i wyrazista. Wszystko to za sprawą kolorów i wzorów, które nawiązują i dopełniają aranżację wnętrza. Jednak nawet jeśli te ostatnie rozciągnięto by na całą szerokość drzwi balkonowych, nie osłonią całkowicie wnętrza mieszkania. chyba że wykorzystasz grube, aksamitne kotary. Te z kolei nie pasują do każdej aranżacji, a dodatkowo po krótkim czasie stają się siedliskiem alergenów, zwłaszcza że z racji swojego ciężaru, nie zachęcają do częstego prania.

Lepszy, bo bardziej zwiewny efekt zapewnią zasłony z lekkich tekstyliów, które dostępne są w bogatej palecie materiałów, kolorów i wzorów. To dobry sposób na zasłonięcie okien i drzwi balkonowych, ale utrudnia dostęp do klamki drzwiowej i swobodne przemieszczanie się między wnętrzem mieszkania a balkonem lub tarasem.

Z racji utrudnionego dostępu do zawieszonego nad otworem okiennym karnisza, zasłony i firany lepiej sprawdzają się w blokach z wielkiej płyty i tych wnętrzach, w których sufit nie jest umiejscowiony na dużej wysokości. Warto też na zasłony wybierać materiały, które z biegiem czasu nie tracą wyrazistych barw pod wpływem promieniowania UV.

Jaki rodzaj rolety na okno balkonowe powinieneś wybrać?

Minęły już czasy, gdy rolety dostępne na rynku były jednolite i nie było wśród nich dużego wyboru. Obecnie znajdziesz dużo więcej kolorów i wzorów. Zamontowanie rolet jest sposobem na skuteczną ochronę przed promieniami słonecznymi, a poszczególne modele – czego najlepszym przykładem jest roleta dzień/noc balkonowa – umożliwiają dawkowanie światła wpadającego do wnętrza.

Rolety na drzwi balkonowe — rodzaje

Roleta na okno balkonowe jest łatwa w montażu – nie ma konieczności wiercenia otworów w stolarce okiennej. Jest to więc kolejny plus tego typu osłony. Wiele spośród modeli rolet mocuje się bezinwazyjnie. Ponieważ dopasowanie do przeszkleń drzwi balkonowych nie utrudnia dostępu do klamki, możesz swobodnie, w każdej chwili otworzyć lub zamknąć drzwi. Rolety na drzwi balkonowe są więc akcesorium, które można bez problemu zamontować samodzielnie, dodatkowo są bardzo funkcjonalne.

roleta

Rolety na drzwi balkonowe — moskitiery

Moskitiery to nic innego jak gęsta siatka montowana w oknie. Jej zadaniem jest w głównej mierze ochrona przed insektami, które zwłaszcza w ciepłe, letnie wieczory, wlatują do mieszkania. Rozwieszane są ściśle według wymiarów skrzydła okiennego i drzwiowego od strony zewnętrznej. Nie tylko stanowią dodatkową zasłonę przed niechcianymi, uciążliwymi organizmami, ale również w ograniczonym stopniu chronią przed promieniami słońca.

Moskitiera zamontowana w drzwiach balkonowych sprawi również, iż Twój pupil nie wyjdzie bez nadzoru na balkon czy taras. Ponadto zasłona tego typu jest łatwa w demontażu, dzięki czemu możemy już regularnie zdejmować i czyścić. Jak wiadomo odpowiednia pielęgnacja to podstaw. Dzięki niej jesteś w stanie korzystać z moskitiery o wiele dłużej.

Roleta na drzwi balkonowe — podsumowanie

Znasz już rodzaje rolet, wiesz też, jakie cechy powinny posiadać, aby służyły Ci jak najlepiej przez długie lata. To, czy zdecydujesz się na klasyczne zasłony, czy na rolety, zależy od Twoich preferencji. Rolety to z pewnością bardzo wygodne rozwiązanie, nie ogranicza bowiem swobodnego przemieszczania się z mieszkania na balkon, dodatkowo możesz regulować poziom zacienienia w pomieszczeniu. Niewątpliwie ogromną zaletą jest też łatwość montażu. Nawet jeśli nie jesteś fachowcem, z pewnością dasz sobie z tym radę!

Data aktualizacji: 17.06.2024

Data aktualizacji: 09.08.2024