Rodzaje i zastosowanie mini szczypców
Szczypce to narzędzia ręczne, które znacznie ułatwiają nam chwytanie, przytrzymanie i modelowanie rozmaitych elementów. W formie mini posłużą do operowania niewielkimi obiektami i ich częściami. Zobaczmy, jakie wyróżniamy rodzaje najmniejszych szczypców i do czego mogą się przydać.
Do czego służą szczypce?
Szczypce to narzędzia ręczne, które często znajdują swoje zastosowanie w warsztatach, na budowie czy podczas majsterkowania. Zobaczymy je w wyposażeniu elektryka, a także metaloplastyka. Narzędzia te służą do prac takich, jak:
- zgniatanie,
- zaginanie,
- przytrzymywanie,
- ściskanie,
- modelowanie,
- cięcie.
W zależności od rodzaju szczypiec będziemy mogli z ich użyciem precyzyjnie wykonywać określone zadania. Jako że są popularnymi narzędziami ręcznymi, ich grupa jest bardzo szeroka i swobodnie znajdziemy szczypce dokładnie do tego, co chcemy osiągnąć.
Mini szczypce – rodzaje
Szczypce miniaturowe to po prostu pomniejszone wersje tych zwykłych narzędzi ręcznych. Są bardzo przydatne w pracach precyzyjnych, do których nie trzeba wiele siły, ale wyczucia, a używane elementy są drobne i nieporęczne.
Wyróżniamy następujące rodzaje mini szczypiec:
- Szczypce okrągłe – miniaturowe narzędzie ze szczękami o okrągłym przekroju, zwężającymi się ku dołowi. Takimi mini kombinerkami możemy łatwo chwycić drobne przewody i druciki, a także inne elementy, które wymagają przytrzymania czy przetransportowania.
- Szczypce uniwersalne – mini kombinerki, które zastosujemy do szeregu prac warsztatowo-majsterkowych. Ze względu na swoją budowę są przystosowane do pracy przy wielu różnych elementach, dlatego właśnie najczęściej spotkamy się z nimi u osób, które zajmują się zawodowo pracami naprawczymi czy elektryką.
- Szczypce długie – mają wydłużone szczęki, ułatwiające dotarcie do elementów trudno dostępnych, a przy tym zwężające się, więc nadające do chwytania najdrobniejszych obiektów. Do szczypców długich zaliczają się również modele odgięte, które umożliwiają nam złapanie elementów, umieszczonych nie na wprost nas.
- Szczypce czołowe – to kolejne mini narzędzie dla specjalistów. Wyróżnia się szerokimi, silnymi szczękami, które zdolne są przecinać gwoździki i przewody poprzez ich zacisk.
- Szczypce nastawne – do złudzenia przypominają swoją klasyczną, dużą wersję i także służą do przytrzymywania, unieruchamiania i operowania elementami – rurkami, śrubkami, nakrętkami, blaszkami czy też drutami. Stabilnie utrzymują dla nas obiekty nawet o bardzo gładkiej powierzchni.
Porada eksperta Jeśli szukamy odpowiednich szczypców miniaturowych, powinniśmy zwrócić uwagę na ich wykonanie. W przypadku tych niewielkich narzędzi ważne jest to, jak działają, bo muszą umożliwić nam nawet bardzo precyzyjne operowanie. To dlatego ważny jest każdy szczegół ich budowy – od sprężynki umożliwiającej rozwieranie i zaciskanie szczęk, przez uchwyt, który musi dobrze leżeć w dłoni, aż po materiał, z jakiego powstały. Najlepiej wybierzmy te ze stali węglowej. |
Kiedy przydadzą się mini szczypce?
Małe szczypce to narzędzie, którego nie powinno zabraknąć w wyposażeniu profesjonalisty, a także w domowym warsztacie. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary będą nieodzownym elementem podczas prac remontowo-budowlanych, napraw różnego rodzaju małych sprzętów oraz hobbystycznego majsterkowania.
Używając mini szczypiec, możemy między innymi:
-
usunąć izolację z przewodów elektrycznych,
-
połączyć elementy biżuterii,
-
wykonać biżuterię i ozdoby w technice wire wrapping,
-
naprawić mechanizm zegarka,
-
wykonać artystyczną instalację z wykorzystaniem drutów,
-
wyciągnąć źle wbity gwoździk,
-
odgiąć metalowe blaszki.
Mimo swoich niewielkich rozmiarów małe szczypce dają wiele możliwości ich wykorzystania. Szczególnie przydadzą się podczas prac wymagających niezwykłej precyzji – nie tylko pomogą ciąć i odginać elementy, ale również będą wsparciem w przytrzymywaniu drobnych części. Są więc niezbędnym elementem w skrzynce narzędziowej elektryka, serwisanta, ale również jubilera, zegarmistrza i modelarza. Mini szczypce przydadzą się także miłośnikom DIY, zwłaszcza twórcom biżuterii oraz ozdób z wykorzystaniem drutów.