Rodzaje folii budowlanej i przykłady jej użycia
Rozmaite folie budowlane to artykuły, które często są nieodzowne podczas wznoszenia budynków, ich wykańczania czy remontowania. Wystarczy wspomnieć choćby o folii izolacyjnej lub płachcie budowlanej. Zobaczmy, jakie są jeszcze rodzaje tego typu artykułów i dowiedzmy się, kiedy mogą się przydać.
Do czego służy folia budowlana?
Folia przede wszystkim będzie spełniała funkcje ochronne i zabezpieczające – przydaje się praktycznie we wszystkich sferach życia. Tak, jak folia spożywcza będzie izolowała gotowe dania od wilgoci czy zapachu lodówki, tak folia budowlana odseparuje wybrane elementy czy przestrzenie od niepożądanych substancji czy materiałów.
Najczęściej używaną przez nas folią jest ta malarska, kiedy rozkładamy ją po to, żeby uchronić meble, podłogę i sprzęty przed zabrudzeniem farbą, podczas malowania ścian i sufitów. Jednak budowlane wersje tego artykułu mogą mieć więcej zastosowań i są z reguły o wiele bardziej mocniejsze. Spójrzmy.
Podział folii budowlanych
Przede wszystkim materiały te podzielimy na folie:
- izolujące, które mają za zadanie odseparować daną przestrzeń bądź powierzchnie od innych przedmiotów, obiektów czy narzędzi, a także pomieszczenia od skutków wybranych prac;
- ochronne – typowo zabezpieczające przed zabrudzeniami, cieczami czy kurzem.
Folie budowlane mogą być transparentne, ale często wykonane są także w czarnym, nieprzepuszczalnym światła kolorze. Materiał, z którego są przeważnie wyprodukowane, to polietylen – specjalne tworzywo sztuczne. Do wyboru mamy także maty remontowo-budowlane, które są grubsze, a przez to lepiej chronią wybrane powierzchnie i elementy przed zniszczeniem – zarówno płynami, jak i uszkodzeniami mechanicznymi.
Czy wiesz, że…? Niektóre folie budowlane – jak np. pęcherzykowe czy bąbelkowe folie izolacyjne, spełniają podwójną funkcję. Służą one jednocześnie i do ochrony wybranych elementów, jak i do ich osłonięcia. Ze względu na szerokie zastosowanie, są często używane do pakowania i przewożenia towarów, spotykamy się więc z nimi nie tylko na budowie, ale w życiu codziennym. |
Jakie folie budowlane wyróżnimy?
Podczas remontowania, wykańczania i budowania doskonale sprawdzą się uniwersalne folie ochronne, które możemy rozłożyć na podłodze, powiesić w wejściu czy na oknie, a także powlec nią meble. Artykuł ten warto mieć w zanadrzu przy większości prac, wiążących się z pyleniem, używaniem farb, klejów i zapraw czy też zabrudzeniami.
Popularne są także płachty budowlano-remontowe, które są dużogabarytowymi foliami, doskonałymi do okrywania maszyn, elewacji czy materiałów budowlanych. Chronią przed deszczem, śniegiem i wilgocią. Są z reguły bardzo elastyczne i trwałe.
Warto sięgnąć po gotowe zestawy do zabezpieczenia, które zawierają folie budowlane i odpowiednie taśmy oraz samoprzylepne zamki błyskawiczne. Taki artykuł sprawdzi się najlepiej w otworze drzwiowym, pełniąc rolę doskonałego izolatora przed kurzem i pyłem, a jednocześnie tworząc sprytne i wygodne przejście. Dzięki foliom możemy remontować jedno pomieszczenie w mieszkaniu bez konieczności tymczasowej wyprowadzki.
Data publikacji: 05.01.2018